Matematyka

Matematyka Indian

5 lat temu

Zobacz slidy

Matematyka Indian - Slide 1
Matematyka Indian - Slide 2
Matematyka Indian - Slide 3
Matematyka Indian - Slide 4
Matematyka Indian - Slide 5
Matematyka Indian - Slide 6
Matematyka Indian - Slide 7
Matematyka Indian - Slide 8
Matematyka Indian - Slide 9

Treść prezentacji

Slide 1

Matematyka Indian Autorzy: Patrycja Sidelnik Katarzyna Dudek

Slide 2

Na różnych kontynentach: w Europie, w Azji, Afryce i Ameryce rozwijała się znajomość arytmetyki. Bardzo ciekawy zapis liczb stworzyło plemię Majów, które zamieszkiwało południowo-wschodnią część Meksyku, Gwatemalę i część Hondurasu.

Slide 3

Majowie byli świetnymi matematykami. Posługiwali się liczbami rzędu miliardów. Jako jedni z pierwszych wynaleźli zero. Liczby u Majów były zapisywane w postaci kombinacji kropek i kresek. Zapisy były dokonywane nie w kierunku poziomym, lecz w kierunku pionowym, w ten sposób, że najwyższe rzędy znajdowały się u góry, a najniższe na dole. Liczby od 1 do 4 zaznaczane były odpowiednią ilością kropek, liczba 5 poziomą kreską, liczby od 6 do 9 poziomą kreską z odpowiednią ilością kropek nad kreską, 10 oznaczano dwiema kreskami (jedna nad drugą), liczby od 11 do 14 dwiema kreskami ze stosowną liczbą kropek u góry, 15 trzema kreskami i wreszcie liczby od 16 do 19 trzema kreskami wraz z odpowiednia liczbą kropek u góry.

Slide 4

Oto zapisy liczb według Majów : Liczba Zapis wg Majów Liczba 0 5 1 6 2 7 3 8 4 9 Zapis wg Majów

Slide 5

Zapis Liczba wg Majów Zapis Liczba wg Majów 10 15 11 16 12 17 13 18 14 19

Slide 6

Duża liczba zachowanych zapisów liczb, czy to w rękopisach, czy też na przykład na pomnikach, odnosi się do spraw związanych z kalendarzem. Jednostką wyższego rzędu była liczba 20 (nazywana unial), tyle bowiem dni liczył miesiąc u Majów, a ponieważ rok u nich był podzielony na 18 pełnych miesięcy oraz 5 dni dodatkowych (liczył więc 365 dni), więc następną jednostką wyższego rzędu była liczba 36018X20, nazwa tun. Kolejne liczby to: Katun to 20 tun Baktun to 20 katun Piktun to 20 baktun Calabtun to 20 Piketon Kinchiltun to 20 calabtun Alautun to 20 kinchiltun

Slide 7

Kipu było to urządzenie, które składało się ze sznura oraz przywiązanych do niego kolorowych sznurków wiązanych w supełki, które były zastosowane przez Indian do arytmetyki. Tego urządzenia używano do zapamiętywania liczb, a zapewne także do innych informacji. Dzięki badaniom dowiedzieliśmy się, że ,,pismo węzełkowe przechowywało dane nienumeryczne oraz nazwy geograficzne. Przechowywało także imię twórcy, albo obecnego właściciela. Te właściwości czyniły z niego pierwotny rodzaj pisma. Kipu nazywane było ,,pismem węzełkowym, którym posługiwali się m.in. Inkowie i Aztekowie. Informacje na nich przedstawione nie zostały dotąd rozszyfrowane.

Dane:
  • Liczba slajdów: 9
  • Rozmiar: 0.31 MB
  • Ilość pobrań: 42
  • Ilość wyświetleń: 4520
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie