Geografia

Elementy graficzne mapy

6 lat temu

Zobacz slidy

Elementy graficzne mapy - Slide 1
Elementy graficzne mapy - Slide 2
Elementy graficzne mapy - Slide 3
Elementy graficzne mapy - Slide 4
Elementy graficzne mapy - Slide 5
Elementy graficzne mapy - Slide 6
Elementy graficzne mapy - Slide 7
Elementy graficzne mapy - Slide 8
Elementy graficzne mapy - Slide 9
Elementy graficzne mapy - Slide 10
Elementy graficzne mapy - Slide 11
Elementy graficzne mapy - Slide 12
Elementy graficzne mapy - Slide 13
Elementy graficzne mapy - Slide 14
Elementy graficzne mapy - Slide 15
Elementy graficzne mapy - Slide 16
Elementy graficzne mapy - Slide 17
Elementy graficzne mapy - Slide 18

Treść prezentacji

Slide 1

Elementy graficzne mapy Godło i nazwa arkusza Godło arkusza jest jej numerem, sygnaturą, która ułatwia określenie, gdzie dany arkusz znajduje się w jednolitym systemie numeracji (tzw. nomenklaturze map topograficznych).

Slide 2

Mapa powstaje w wyniku zastosowania odpowiedniego odwzorowania kartograficznego. Dla obszaru Polski zastosowano tzw. uniwersalne poprzeczne odwzorowanie Merkatora (UTM). Jest to odwzorowanie wiernokątowe, poprzeczne, walcowe z 6o strefami odwzorowania, których skrajne południki pokrywają się z południkami Międzynarodowej Mapy Świata w skali 1:1000000. Na mapach topograficznych odwzorowanie kartograficzne powinno zapewnić wiernokątność, tzn. zgodność mierzonych kątów w tym samym punkcie w terenie i na mapie oraz minimalne zniekształcenie odległość. Mapy produkowane są w postaci arkuszy. Najbardziej praktyczny i najczęściej używany jest format o wymiarach 40cm x 40cm.

Slide 3

Arkusze w tym systemie podziału ograniczone są południkami co 6 o, zaczynając od południka Greenwich i równoleżnikami odległymi o 4o, począwszy od równika. Pasy równoleżnikowe, biegnące po obu stronach równika, oznaczone są literami od A do V. Słupy południkowe oznaczone są liczbami od 1 do 60. Za punkt wyjścia przyjęto położenie antypołudnika Greenwich (południk - 180o).

Slide 9

Odwzorowania azymutalne powstające w wyniku rzutowania powierzchni Ziemi na płaszczyznę styczną do niej, w określonym jej punkcie. Zależnie od położenia środka rzutu odwzorowanie azymutalne może być: centralne (gnomoniczne) - środek rzutu znajduje się w środku Ziemi, stereograficzne - środek rzutu jest umieszczony na biegunie przeciwnym, o ortograficzne - środek rzutu jest oddalony od płaszczyzny rzutu nieskończenie daleko, o zewnętrzne - środek rzutu znajduje się w określonej odległości poza Ziemią,

Slide 10

Odwzorowania walcowe, gdzie sferyczną powierzchnię Ziemi przenosi się na boczną powierzchnię walca obejmującego kulę ziemską. Powierzchnia Ziemi może być styczna lub sieczna do powierzchni walca. odwzorowanie Merkatora oś Ziemi pokrywa się z osią walca; południki i równoleżniki są proste i równoległe (łatwo określać współrzędne), równokątne, zmienna skala odległości. odwzorowanie Gaussa - oś Ziemi jest prostopadła do osi walca; zachowuje kąty i podobieństwo figur,

Slide 16

Metody przedstawiania rzeźby terenu na mapach Metody kartograficzne służąca do przedstawiania ukształtowania pionowego powierzchni Ziemi na mapach (głównie ogólnogeograficznych). Wraz z rozwojem kartografii rzeźbę terenu przedstawiano metodami: perspektywiczną (od XVI w.), najczęściej były to kopczyki, stąd często metoda ta nazywana jest kopczykową kreskowanie (od XVIII w.) polegało na przedstawieniu zboczy gór kreskami. Najbardziej rozpowszechnioną odmianą tej metody było kreskowanie Lehmanna (im bardziej strome zbocze tym intensywniejsze kreskowanie) oraz kreskowanie cieniujące.

Slide 17

cieniowanie (od XIX w.) metoda poziomicowa (od XIX w.). Jej modyfikacjami są np. poziomice pogrubiane i poziomice iluminowane. Częstym uzupełnieniem tej metody (np. na mapach topograficznych) jest rysunek skał.

Slide 18

metoda hipsometryczna (od XIX w.) inaczej zwana metodą warstwobarwną blokdiagram (od XX w.)

Dane:
  • Liczba slajdów: 18
  • Rozmiar: 3.34 MB
  • Ilość pobrań: 33
  • Ilość wyświetleń: 4864
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie