Geografia

Dania

6 lat temu

Zobacz slidy

Dania - Slide 1
Dania - Slide 2
Dania - Slide 3
Dania - Slide 4
Dania - Slide 5
Dania - Slide 6
Dania - Slide 7
Dania - Slide 8
Dania - Slide 9
Dania - Slide 10
Dania - Slide 11
Dania - Slide 12
Dania - Slide 13
Dania - Slide 14
Dania - Slide 15
Dania - Slide 16
Dania - Slide 17
Dania - Slide 18
Dania - Slide 19
Dania - Slide 20
Dania - Slide 21
Dania - Slide 22

Treść prezentacji

Slide 1

Dania

Slide 2

Flaga i Herb Danii

Slide 3

Dania to państwo w północnej części kontynentu europejskiego, na Półwyspie Jutlandzkim, pomiędzy Morzem Bałtyckim, a Morzem Północnym. najmniejsze z państw nordyckich. Walutą jest korona duńska. Dania wstąpiła do UE jako pierwsze skandynawskie państwo czyli 1 Stycznia 1973r.

Slide 4

W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii. Grenlandia wyspy owcze

Slide 5

Grenlandia to największa wyspa na świecie. Jest zależna od Danii. Leży na północny wschód od Ameryki Pn. Mieszkają tam Eskimosi. Mówią w języku grenlandzkim. Tak jak eskimoska pisarka KAREN PLOWGAARD.

Slide 6

Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją. W skład Danii wchodzi ponadto 475 wysp na obszarze Cieśnin Duńskich (w tym 100 zamieszkałych).

Slide 7

Język Oficjalnym językiem królestwa Danii jest język duński, który występuje w wielu regionalnych dialektach. Język mniejszości to turecki i niemiecki. Na terytoriach zależnych Danii używane są też język farerski i grenlandzki. Najpowszechniej znanymi językami są angielski i niemiecki.

Slide 8

Podział administracyjny Danii Od 1 stycznia 2007r. W Danii obowiązuje podział administracyjny na 5 regionów, które zastąpiły podział na 13 województw. W ramach reformy administracyjnej zmniejszyła się także liczba gmin z 270 do 98.

Slide 9

Podział administracyjny

Slide 10

Stolicą Danii jest Kopenhaga  Stolica i największe miasto Królestwa Danii. Kopenhaga położona jest na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Od 1 lipca 2000 połączona jest mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö. 

Slide 11

1. Gmach banku Narodowego w Kopenhadze 2. Port w Kopenhadze 3. Ratusz

Slide 12

Ukształtowanie powierzchni: Rzeźba Danii jest nizinna. Średnia wysokość wynosi ok. 30 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest Yding Skarhoj o 173 m n.p.m. Owa rzeźba ukształtowana została w czasie okresów zlodowaceń, przez nasuwający się na jej terytorium lodowiec. Stąd też liczne są wzniesienia morenowe, jeziora oraz równiny sandrowe. Jedynie wzdłuż wybrzeży ciągną się wały nadmorskich wydm. Warunki wodne: Dania posiada gęstą sieć rzeczną. Stanowią ją krótkie rzeki. Najdłuższą z nich jest rzeka Gudena, o długości 158 km. Liczne są także jeziora pochodzenia lodowcowego, a na zachodzie Jutlandii znajdują się także jeziora przybrzeżne. Ponadto duży procent powierzchni Danii stanowią cieśniny i kanały morskie.

Slide 13

Warunki klimatyczne: Dania znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, morskiego. Typowe jest występowanie częstych wiatrów, głównie zachodnich. Lata są tu ciepłe i wilgotne, a zimy krótkie i łagodne. Średnia temperatura powietrza waha się od ok. 0ºC w styczniu do ok. 16ºC - 17ºC w lipcu. Roczna suma opadów wynosi ok. 600 mm. Największe opady otrzymuje wschodnia część kraju, gdzie osiągają 800 mm. Opady śniegu występują w Danii bardzo rzadko. Dla zachodnich rejonów kraju charakterystyczne jest występowanie mgieł. Świat zwierzęcy: Świat zwierzęcy Danii jest bardzo ubogi. Stanowią go jedynie małe zwierzęta łowne oraz wiele gatunków ptaków, zwłaszcza wodnych.

Slide 14

Świat roślinny: W krajobrazie Danii przeważają tereny użytkowane rolniczo. Naturalna roślinność zachowała się jedynie na obszarach rezerwatów (zajmują 9,8 powierzchni kraju). Dla zachodniej części Półwyspu Jutlandzkiego typowe są wrzosowiska i torfowiska, a także niewielkie kompleksy lasów dębowych i dębowo-brzozowych. Obecnie miejsca występowania naturalnych lasów liściastych zostały zastąpione przez sztuczne nasadzenia drzew iglastych, które na zachodnim wybrzeżu stanowią zaporę przeciw silnym wiatrom wiejącym znad Morza Północnego.

Slide 15

  Tivoli (Kopenhaga - Wyspa Zelandia) Tego parku rozrywki nie trzeba szerzej przedstawiać. Kopenhaskie Ogrody Tivoli to turystyczny top w skali całej Danii. I nie chodzi tu wyłącznie o zawrotną liczbę atrakcji, ale i o klimat. Dlatego Tivoli warto odwiedzić nie tylko podczas wakacji dla wielu najbardziej magicznym okresem jest Adwent. Turystyczna rodzina, która zawita do stolicy Danii, powinna choć na godzinkę-dwie zajrzeć do Tivoli. Ze Złotej Wieży rozciąga się najwspanialsza panorama śródmieścia. Tivoli to także przebogata oferta gastronomiczna działa tu nawet mikro browar, sklepiki, także z produktami regionalnymi, i mnóstwo różnorodnych wydarzeń.

Slide 16

BonBon-Land (Wyspa Zelandia) Na południu Zelandii, w miejscowości Holme-Olstrup niedaleko Næstved, działa kolejne z najciekawszych duńskich centrów familijnej rozrywki. To Cukierkowa Kraina BonBon-Land. Repertuar atrakcji jest podobny do oferty Tivoli czy Bakken. Ale z jedną różnicą. Chodzi o Sven Svingarm gigantyczne, obrotowe wahadło, które natychmiast stało się przebojem. Jedyna machina tego typu w Europie, i jedna z zaledwie kilku na świecie, znajdowała się do tej pory w norweskim parku Tusenfryd koło Oslo.

Slide 17

Klify Mon i Geo Center Mons Klint (Wyspa Mon) Świetnym połączeniem aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i edukacyjno-rozrywkowych wrażeń jest wycieczka na wschodnie wybrzeże wyspy Mon. Można tu podziwiać najwyższy nad Bałtykiem klif. Kredowe urwiska osiągają ponad 130 metrów wysokości. Biel ścian i omywająca je turkusowa

Slide 18

Park Safari Knuthenborg (wyspa Lolland)  Na obszarze ponad 600 hektarów żyje tu swobodnie wiele egzotycznych gatunków zwierząt. To największy tego typu obiekt w Skandynawii.  Ze względów bezpieczeństwa, Knuthenborg można zwiedzać tylko poruszając się własnym samochodem pozostali goście mogą skorzystać z wycieczek odbywających się w specjalnych wehikułach. Hipopotamy, żyrafy, bawoły, strusie, wielbłądy, lamy, antylopy, zebry, bizony, jaki, małpy, lemury... Klimaty rodem z Czarnego Lądu, Andów, stepów Azji czy gorącego wnętrza Australii. Nad bezpieczeństwem gości czuwają załogi okratowanych landroverów, ale poza ciekawskimi żyrafami zwierzęta raczej nie zwracają uwagi na sunące alejkami samochody. Oddzielną część parku przeznaczono dla tygrysów syberyjskich dumy Knuthenborga. W ich przypadku oczywiście nie ma mowy o kontakcie oko w oko. 

Slide 20

Danfoss Universe (Wyspa Als) Zupełnie inny rodzaj doznań oferuje uruchomione w roku 2005 na wyspie Als nowoczesne centrum edukacyjno-rozrywkowe Danfoss Universe. Zbieżność nazwy ze znaną i w Polsce duńską firmą nie jest przypadkowa, gdyż pomysłodawcą i twórcą centrum jest prezes Danfossa Jørgen Mads Clausen.  Danfoss Universe prezentuje fascynujący świat nauki i techniki. A podstawą wszystkiego jest eksperyment, wspierany przez supernowoczesne technologie. Najbardziej charakterystycznym obiektem kompleksu jest Niebieski Sześcian budowla o boku 23 metrów, kupiona przez Clausena po zakończonej wystawie EXPO w Hannowerze w roku 2000. Wewnątrz, najmłodsi goście mogą przekonać się, jak powstają gejzery. Zupełnie jak na Islandii doświadczą tu siły energii geotermalnej woda tryska na wysokość 18 metrów.

Slide 21

Legoland i Lalandia (Jutlandia) Położonego w Billund Legolandu, podobnie jak Tivoli, nie trzeba przedstawiać. Prawie każdy przynajmniej słyszał o tym znanym w całej Europie parku rozrywki, podobnie jak o duńskich klockach Lego. Dla wielu jest to najciekawszy cel rodzinnego wypadu w skali całej Skandynawii.  Oferta jest doprawdy imponująca. Sercem parku jest Miniland zbudowany z 20 milionów klocków Lego świat w miniaturze. Lalandia ma podobny wachlarz atrakcji do imienniczki z wyspy Lolland

Slide 22

Koniec Prezentacje wykonała: Zuzanna Karwat Klasa 3 TT

Dane:
  • Liczba slajdów: 22
  • Rozmiar: 2.73 MB
  • Ilość pobrań: 1142
  • Ilość wyświetleń: 11388
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie