Geografia

Klimat w potrzebie

6 lat temu

Zobacz slidy

Klimat w potrzebie - Slide 1
Klimat w potrzebie - Slide 2
Klimat w potrzebie - Slide 3
Klimat w potrzebie - Slide 4
Klimat w potrzebie - Slide 5
Klimat w potrzebie - Slide 6
Klimat w potrzebie - Slide 7
Klimat w potrzebie - Slide 8
Klimat w potrzebie - Slide 9
Klimat w potrzebie - Slide 10
Klimat w potrzebie - Slide 11
Klimat w potrzebie - Slide 12
Klimat w potrzebie - Slide 13
Klimat w potrzebie - Slide 14
Klimat w potrzebie - Slide 15
Klimat w potrzebie - Slide 16
Klimat w potrzebie - Slide 17
Klimat w potrzebie - Slide 18
Klimat w potrzebie - Slide 19
Klimat w potrzebie - Slide 20

Treść prezentacji

Slide 2

Klimat w potrzebie ... Klimat w potrzebie ... Co ja, mała gimnazjalistka mogę na to poradzić? Najpierw muszę się dowiedzieć co mi zagraża, a potem czy mogę mieć na klimat wpływ.

Slide 4

Pojęcie, które z tym się kojarzy, to efekt cieplarniany? Czy to ma coś wspólnego z temperaturą? W związku z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza, więcej gazów (głównie CO2) unosi się do atmosfery. Gazy te zatrzymują energię słoneczną. Z ciepła które wypromieniowuje z ziemi, większa część wraca. Skoro ciepło wraca to temperatura rośnie. Niby wszystko w porządku, każdy lubi jak jest ciepło, ale jak na to reaguje nasza kochana Ziemia. I tu dopiero się przestraszyłam.

Slide 5

Jeśli rośnie temperatura powietrza, woda w morzach i oceanach też staje się cieplejsza. Lodowce na biegunach topnieją i podnosi się poziom wody. W ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat może dojść do zalania wielu obszarów położonych na małej wysokości bezwzględnej. Obliczono, że w wyniku stopienia lodowców na Grenlandii i Antarktydzie pod wodą może znaleźć się prawie cała Holandia, Dania, znaczna część Belgii i Bangladeszu. Na terenie Polski może zostać zalany obszar położony w odległości nawet do 100 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Slide 6

Znacznie bardziej prawdopodobne jest przesunięcie się stref klimatycznych na Ziemi ku biegunom. Efekt cieplarniany może również doprowadzić do zmian systemu prądów morskich. Nietrudno domyśleć się, jakie będą skutki przemieszczenia się stref klimatycznych. Nowe warunki klimatyczne wywołają liczne klęski żywiołowe. Zmienione układy ciśnień atmosferycznych spowodują powstanie huraganów, cyklonów i tornad.

Slide 7

Zwiększone parowanie wód w morzach i oceanach doprowadzi do występowania nawalnych opadów, a skutkiem tego będą liczne powodzie, a w górach lawiny. Jednocześnie na obszarach położonych w znacznych odległościach od wielkich zbiorników wodnych w wyniku szybkiego wysychania gleb utrzymywać się będą susze. Długotrwałym suszom bardzo często towarzyszą pożary lasów - emisja do atmosfery olbrzymich ilości smogu zawierającego CO 2,CO, tlenki azotu i inne gazy.

Slide 8

Gatunki roślin i zwierząt, które nie dostosują się do zmienionych warunków, po prostu znikną z powierzchni Ziemi. Wiele chorób związanych z gorącym klimatem (np. malaria) dotknie ludzi i zwierzęta, które są całkowicie na nie nieodporne. Skutki zmiany klimatu wskutek efektu cieplarnianego można także będzie zauważyć w gospodarce człowieka, a ściślej mówiąc - w rolnictwie. Rolnictwo nie będzie w stanie wyżywić zwiększającej się wciąż liczby ludności.

Slide 9

Te wszystkie prognozy wyglądaja dośc strasznie. A może to tylko wymysły naukowców? Niestety fakty mówią same za siebie. Znalazłam kilka przykładów w Internecie. I jest się o co martwić!

Slide 10

Przykłady dwóch lodowców na różnych kontynentach. Na górze Argentyna w Ameryce Południowej, na dole jeden z alpejskich lodowców w Europie. 1928 Minęło tylko kilkadziesiąt lat a zamiast pól lodowych są jeziora. 1941 2004

Slide 11

Najwyższa góra w Afryce jeszcze trzydzieści lat temu prawie cała pokryta śniegiem i lodem, a obecnie śnieg zalega na niewielkiej części zboczy! Kilimanjaro Afryka 1970 Kilimanjaro Afryka 2005

Slide 12

Uff! Aż tak źle? Jak można rozwiązac ten problem? Jak każdy człowiek, nie tylko dorosły może ochronić choć cząstkę klimatu? Najpierw opowiem co powinni robić dorośli, potem co mogę ja i Wy w swoim otoczeniu!

Slide 13

1. Segregacja śmieci i używanie surowców wtórnych. Ogranicza się w ten sposób emisję dwutlenku węgla, która towarzyszy produkcji opakowań, a także zmniejsza wydzielanie metanu, powstającego przy rozkładzie substancji organicznych na wysypiskach śmieci. 2. Energia elektryczna może być oszczędzana dzięki używaniu nowoczesnych, energooszczędnych urządzeń elektrycznych. W ten sposób zmniejszmy zapotrzebowanie na energię, a więc możliwe stanie się ograniczenie jej produkcji przez ciepłownie i elektrownie. Tym samym zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. 3. Społeczeństwo powinno oszczędzać energię. Dzięki zastosowaniu materiałów izolacyjnych w budynkach mieszkalnych możliwe jest zabezpieczenie przed nadmierną utratą energii cieplnej.

Slide 14

4. W celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery należy używać alternatywnych źródeł energii. Zaliczamy do nich: promieniowanie słoneczne, ruchy mas powietrza, ruchy wód w rzekach, fale i pływy morskie, energia geotermiczna. 5. Znaczny udział w emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu mają pojazdy silnikowe. Aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych przez samochody należy próbować nakłonić społeczeństwo do korzystania ze środków transportu publicznego lub innych pojazdów, nie zanieczyszczających środowiska - rowerów. 6. W regulacji zawartości dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej najistotniejsze znaczenie mają lasy. Obliczono, że 1ha lasu może pochłonąć 250 kg dwutlenku węgla. Należy całkowicie zaprzestać wycinania lasów równikowych oraz ograniczyć wycinanie i wypalanie pozostałych lasów. Należy również sadzić nowe drzewa w miejsce wyciętych.

Slide 15

Jak mogę wpłynąć na ochronę klimatu? Przedstawiam najważniejsze sposoby oszczędzania energii w środowisku domowym. Musisz wspólnie z najliższymi o tym porozmawiać, bez pomocy rodziców się nie obejdzie. Wielu z nas wykazuje w domu tendencję, aby zostawiać włączone światło, gdy się wychodzi z pokoju. Im więcej zużywamy energii elektrycznej, tym więcej paliw kopalnych jest spalanych w celu wyprodukowania tej energii i tym więcej CO2 jest emitowane do atmosfery. Prosta czynność wyłączenia pięciu lamp w domu każdego wieczora przez okres jednego roku przyniesie oszczędność w wysokości średnio 60 euro! Możesz również zaoszczędzić na energii przez kupowanie żarówek energooszczędnych, których wydajność energetyczna jest 5-krotnie wyższa. Żarówki energooszczędne są trochę droższe, jednak różnica w cenie jest zrekompensowana ograniczonym poborem energii i około 10-krotnie dłuższą żywotnością.

Slide 16

Lodówki pobierają średnio 25 energii elektrycznej zużywanej w gospodarstwach domowych. Straty energii występują za każdym razem, gdy zostawiamy otwarte drzwi, jeżeli lodówka nie jest regularnie rozmrażana lub gdy umieszczamy w niej gorące jedzenie. Już 3 mm lodu na ściankach lodówki powoduje, że zużywa ona dodatkowe 30 energii. Jeżeli masz kupować nową lodówkę, wybierz model samorozmrażający. Już 3mm lodu na ściankach lodówki powoduje, że zużywa ona dodatkowe 30 energii. Nowoczesne pralki (klasy A) pobierają o połowę mniej energii niż pralka typowa! Suszenie ubrań w sposób naturalny to z pewnością najlepszy sposób suszenia nie zużywa energii i nie niszczy ubrań! Jeżeli nie możesz zrezygnować z suszarki bębnowej, upewnij się najpierw, że Twoje ubrania są dobrze odwirowane, a następnie użyj średnich, a nie najwyższych obrotów. Około 60 przeciętnego zużycia energii w europejskich gospodarstwach domowych wiąże się z ogrzewaniem wnętrz. Gdyby zmniejszyć ustawioną na termostacie temperaturę o zaledwie 1C, to trudno byłoby odczuć różnicę, a można w ten sposób oszczędzić na kosztach energii elektrycznej 7 rocznie.

Slide 17

Upewnij się, że Twój dom jest dobrze izolowany. Na przykład okna z podwójnymi szybami mogą zapobiec średnio aż do 20 strat grzewczych. Istnieją inne proste środki unikania strat grzewczych w domach, takie jak zasłanianie zasłon wieczorem czy wietrzenie pokoju tylko przez kilka minut, co jest wystarczające do wymiany dużej ilości powietrza wewnątrz pomieszczenia. Przykrywanie garnków w czasie gotowania może zaoszczędzić do 6070 energii potrzebnej do przygotowania posiłku. A do zaparzenia herbaty gotuj tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujesz. Przycisk stand-by jest najbardziej podstępnym pożeraczem prądu, którego wpływ na klimat możemy zredukować bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Czerwona dioda przycisku, sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierany jest prąd. Zazwyczaj w naszych mieszkaniach występuje po kilka urządzeń, które posiadają funkcję stand-by. Moc urządzeń w czasie czuwania waha się w granicach od 0,5W do 35W. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali kraju można byłoby zaoszczędzić 293,2 mln złotych i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej. Używaj wyłącznika!

Slide 18

Na koniec czynności, które każdy użytkownik komputerów powinien wykonać, a uczeń gimnazjum na pewno! Prawda?! 1. Nie zostawiaj włączonego komputera w nocy lub na weekend. Przygotuj się do pracy zanim go włączysz, tak aby wykonać zaplanowane zadania przy minimalnym czasie włączonego urządzenia. 2. Jeżeli nie będziesz używał komputera dłużej niż 16 minut, wyłącz go. 16 minut pracy równoważy ilość energii potrzebną do ponownego włączenia. 3. Włączaj drukarkę dopiero, gdy przygotujesz całość materiału do wydrukowania. Drukarka włączona non-stop do 93 energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7 na samo drukowanie! 4. Większość komputerów ma funkcje zarządzania energią. Upewnij się, że aktywowałeś takie funkcje. 5. Ustaw tryb automatycznego przełączania monitora w stan uśpienia po 10 minutach bezczynności komputera i wyłączania monitora po 30 minutach bezczynności. Najlepszy wygaszacz ekranu to wyłączony monitor. 6. Staraj się sprawdzać dokumenty na ekranie, zamiast je drukować. Jeżeli drukujesz wstępne wersje użyj uprzednio używanych kartek. 7. Pamiętaj, że drukarki atramentowe, chociaż są wolniejsze, zużywają 80-90 mniej energii niż drukarki laserowe. 8. Pamietaj większość telefonów komórkowych możesz naładować w czasie kiedy korzystasz z komputera przez złącze USB!

Slide 19

Zmiany klimatu to problem globalny, jednak każdy z nas może przyczynić się do jego rozwiązania. Nawet drobne zmiany w naszych codziennych nawykach mogą pomóc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, nie obniżając jakości naszego życia. Co więcej, możemy dzięki temu nawet wydać mniej pieniędzy. Ty też masz wpływ na zmiany klimatu! Klimat w potrzebie daj coś od siebie! Odzyskuj! Idź pieszo! Wyłączaj! Oszczędzaj! Myśl!

Slide 20

Prezentację wykonała uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 20 w Białymstoku Izabela Włodarczyk klasa 3d

Dane:
  • Liczba slajdów: 20
  • Rozmiar: 7.37 MB
  • Ilość pobrań: 26
  • Ilość wyświetleń: 4001
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie