Inne

Zasady ochrony zabytków w Polsce

6 lat temu

Zobacz slidy

Zasady ochrony zabytków w Polsce - Slide 1
Zasady ochrony zabytków w Polsce - Slide 2
Zasady ochrony zabytków w Polsce - Slide 3
Zasady ochrony zabytków w Polsce - Slide 4
Zasady ochrony zabytków w Polsce - Slide 5
Zasady ochrony zabytków w Polsce - Slide 6
Zasady ochrony zabytków w Polsce - Slide 7
Zasady ochrony zabytków w Polsce - Slide 8
Zasady ochrony zabytków w Polsce - Slide 9
Zasady ochrony zabytków w Polsce - Slide 10

Treść prezentacji

Slide 1

Zasady ochrony zabytków w Polsce Ustawa z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm.) Ustawa z dnia 18.marca 2010 r. Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2011 r.

Slide 2

Przedmiot ochrony Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 1 ochronie i opiece podlegają bez względu na stan zachowania zabytki nieruchome będące w szczególności: - krajobrazami kulturowymi - układami urbanistycznymi, ruralistycznymi i - zespołami budowlanymi dziełami architektury i budownictwa dziełami budownictwa obronnego obiektami techniki, a zwłaszcza kopalniami, hutami, elektrowniami i innymi zakładami przemysłowymi cmentarzami parkami, ogrodami i innymi formami zagospodarowanej zieleni miejscami upamiętniającymi wydarzenia historyczne bądź działalność wybitnych osobistości lub instytucji

Slide 3

Formy ochrony zabytków Zgodnie z art. 7 1. wpis do rejestru zabytków 2. uznanie za pomnik historii 3. utworzenie parku kulturowego 4. ustalenia ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego

Slide 4

DEFINICJA ZABYTKU Art. 3. ust.1) zabytek - nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową;

Slide 5

Ochrona zabytków zadanie organów administracji publicznej 1) zapewnienie warunków prawnych, (Art. 4) organizacyjnych i finansowych umożliwiających trwałe zachowanie zabytków oraz ich zagospodarowanie i utrzymanie; 2) zapobieganie zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytków; 3) udaremnianie niszczenia i niewłaściwego korzystania z zabytków; 4) przeciwdziałanie kradzieży, zaginięciu lub nielegalnemu wywozowi zabytków za granicę; 5) kontrolę stanu zachowania i przeznaczenia zabytków; 6) uwzględnianie zadań ochronnych w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przy kształtowaniu środowiska.

Slide 6

Opieka nad zabytkiem zadanie właściciela bądź posiadacza zabytku (art.5) 1) naukowego badania i dokumentowania zabytku; 2) prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku; 3) zabezpieczenia i utrzymania zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie; 4) korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości; 5) popularyzowania i upowszechniania wiedzy o zabytku oraz jego znaczeniu dla historii i kultury.

Slide 7

Zadania samorządów związane z ochroną zabytków Art. 19. 1. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uwzględnia się, w szczególności ochronę: 1) zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru i ich otoczenia; 2) innych zabytków nieruchomych, znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków; 3) parków kulturowych.

Slide 8

Zadania samorządów związane z ochroną zabytków Art. 22. ust. 4. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) prowadzi gminną ewidencję zabytków w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu gminy. Art. 87. ust. 1. Zarząd województwa, powiatu lub wójt (burmistrz, prezydent miasta) sporządza na okres 4 lat odpowiednio wojewódzki, powiatowy lub gminny program opieki nad zabytkami.

Slide 9

Zadania samorządów związane z ochroną zabytków Art.. 87. ust. 2. Programy, o których mowa w ust. 1, mają na celu, w szczególności: 1) włączenie problemów ochrony zabytków do systemu zadań strategicznych, wynikających z koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju; 2) uwzględnianie uwarunkowań ochrony zabytków, w tym krajobrazu kulturowego i dziedzictwa archeologicznego, łącznie z uwarunkowaniami ochrony przyrody i równowagi ekologicznej; 3) zahamowanie procesów degradacji zabytków i doprowadzenie do poprawy stanu ich zachowania; 4) wyeksponowanie poszczególnych zabytków oraz walorów krajobrazu kulturowego; 5) podejmowanie działań zwiększających atrakcyjność zabytków dla potrzeb społecznych, turystycznych i edukacyjnych oraz wspieranie inicjatyw sprzyjających wzrostowi środków finansowych na opiekę nad zabytkami; 6) określenie warunków współpracy z właścicielami zabytków, eliminujących sytuacje konfliktowe związane z wykorzystaniem tych zabytków; 7) podejmowanie przedsięwzięć umożliwiających tworzenie miejsc pracy związanych z opieką nad zabytkami. ust. 3. Wojewódzki, powiatowy i gminny program opieki nad zabytkami przyjmuje odpowiednio sejmik województwa, rada powiatu i rada gminy, po uzyskaniu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Slide 10

Ustawowe terminy realizacji gminnej ewidencji zabytków i gminnego programu opieki nad zabytkami Art. 6 pkt 2 (ustawa z dnia 18. marca 2010 r.) W terminie 2 lat od dnia przekazania przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wykazu zabytków, wójt (burmistrz, prezydent miasta) założy gminną ewidencję zabytków. Art. 87. ust. 1. wójt (burmistrz, prezydent miasta) sporządza na okres 4 lat odpowiednio wojewódzki, powiatowy lub gminny program opieki nad zabytkami.

Dane:
  • Liczba slajdów: 10
  • Rozmiar: 0.50 MB
  • Ilość pobrań: 42
  • Ilość wyświetleń: 4764
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie