Slide 1
promieniowania jądrowego i jego skutki
Slide 2
Źródła promieniowania jądrowego: NATURALNE: promieniowanie kosmiczne pierwiastki promieniotwórcz e surowce naturalne skorupa ziemska SZTUCZNE: elektrownie jądrowe materiały wtórne sprzęty medyczne i przemysłowe awarie przemysłowe katastrofy komunikacyjne kineskopy monitory izotopy promieniotwórcze
Slide 3
Procentowy udział ośrodków promieniowania jonizującego, które oddziałują na człowieka
Slide 5
Wpływ promieniowania na organizmy żywe: Powoduje uszkodzenia genetyczne Powoduje degradację narządów krwiotwórczych, tkanki limfatycznej, szpiku kostnego Jest przyczyną powstawania nowotworów Uszkadza oczy, nabłonek jelitowo- żołądkowy, jajniki, jądra, skórę, tkankę łączną oraz kości
Slide 6
Wpływ promieniowania na żywność i wodę: Powoduje zmniejszenie zawartości witamin A, B, C i E Spowolnienie lub nawet zatrzymanie procesu wzrostu u roślin Wyjaławianie jedzenia i wody Przedłużenie czasu zdatności żywności (spowodowane zniszczeniem bakterii wewnątrz)
Slide 7
Postępowanie po napromieniowaniu: 1. Zdjąć napromieniowane ubranie cząstki promieniotwórcze mogą przeniknąć przez tkaninę, ponadto chodzenie w napromieniowanym ubraniu stwarza zagrożenia dla innych. 2. Wziąć prysznic nieskażoną wodą najlepszy sposób na oczyszczenie ciała z opadów radioaktywnych. 3. Przyjmować jodek potasu i jodan potasu pomagają ochronić przed szybką absorpcją przez organizm promieniowania. 4. Zauważać wyraźne oznaki napromieniowania miejscowe poparzenia skóry, brak apetytu, biegunka, osłabienie, wymioty. 5.Jak najdłużej pozostawać w schronie co najmniej przez kilka dni, najlepiej przez miesiąc. W tym czasie promieniowanie spada do 0,25 RnG(Rentgen na godzinę) co pozwala na stałe przebywanie na zewnątrz. 6. Skorzystać z pomocy lekarskiej poddać się zabiegom sanitarnym w razie najmniejszych podejrzeń o skażeniu.
Slide 8
Zasady ochrony przed promieniowaniem jonizującym 1. Zachowanie odpowiedniej odległości od źródła promieniowania. 2. Skracanie czasu przebywania w pobliżu źródła. 3. Stosowanie odpowiednich osłon.
Slide 9
Zabezpieczenie wody i żywności: Po pierwsze, musimy dbać o czystość pomieszczeń, w których znajduje się żywność. Materiał, z którego wykonano opakowanie, powinien być odporny na czynniki zewnętrzne, a żywność powinna być opakowana hermetycznie Należy zwrócić uwagę na transport, aby w jego trakcie nie doszło do skażenia Nie należy spożywać żywności, która miała bezpośredni kontakt z czynnikiem skażenia Wszelkie źródła wody tj. pompy, studnie, powinny być odizolowane od czynnika skażenia. W tym celu studnie najlepiej obudować drewnianą konstrukcją okrytą materiałem nieprzemakalnym. Pompy ogrodowe najlepiej okryć folią w ten sposób, aby nie zerwał ich żaden wiatr, a teren w promieniu ok. dwóch metrów od źródeł zaleca się uformować w taki sposób, aby woda pochodząca z opadów nie dostawała się do nich.
Slide 10
Groźne dawki promieniowania 150 mSv (milisiwertów) dla soczewek oczu; 500 mSv (milisiwertów) dla skóry, jako wartość średnia dla dowolnej powierzchni 1 cm2 napromienionej części skóry; 500 mSv (milisiwertów) dla dłoni, przedramion, stóp i podudzi.
Slide 11
Zastosowanie pierwiastków promieniotwórczych:
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!