Język Polski

Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce

6 lat temu

Zobacz slidy

Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 1
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 2
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 3
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 4
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 5
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 6
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 7
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 8
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 9
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 10
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 11
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 12
Wizerunek dziecka w literaturze i sztuce - Slide 13

Treść prezentacji

Slide 1

Motyw dziecka w literaturze i sztuce. Omów sposoby jego funkcjonowania na podstawie wybranych dzieł. Kiedy dziecko się rodzi i na świat przychodzi Jest jak Bóg, co powietrzem nagle się zakrztusił. I poczuł, że ma ciało, że w ciemnościach brodzi, Że boi się człowiekiem być i że być musi. E. Bryll

Slide 2

Orszuli Kochanowskiej wdzięcznej, uciesznej, niepospolitej dziecinie, która () z wielkim a nieznośnym rodziców swych żalem zgasła A też się kiedy dziecię urodziło, Co by łask rodziców swych tak godne było. Ochędożne, posłuszne, karne, nie pieszczone Tren XII Jan Kochanowski Treny I tak w Trenie VIII słyszymy: Tyś za wszytki mówiła, za wszytki śpiewła, Wsztkiś w domu kąciki zawżdy pobiegała

Slide 3

Jan Kochanowski Treny Sposób kreacji obrazu Urszuli poetycka prostota codzienności: uwznioślenie: wyliczenie cnót wdzięk i duchowe skupienie ukazanie postaci w ruchu niewinność i dojrzałość szczegóły obyczajowe Safona słowieńska REALIZM IDEALIZACJA

Slide 4

Jan Matejko Kochanowski nad zmarłą Urszulą Realizacja realistycznej tendencji obecnej w Trenach

Slide 5

Aleksander Kotsis Matula umarli Operowaniem plamą i gra światła realizm

Slide 6

Stanisław Wyspiański, Autoportret, 1894

Slide 7

Stanisław Wyspiański, Dziewczynka z niebieskimi oczami

Slide 8

Sposób kreacji: szkic postaci, rozedrgane nerwowo kreski, niedbałe wypełnienie, bladość zestawiona z nienaturalnym kolorem oczu Ukazanie ulotnych stanów ducha bohaterki Psychologiczne studium dziecięcej psychiki Funkcjonowanie w sztuce postaci coraz bardziej skomplikowanych pod względem psychologicznym. Dziecko człowiek, który ma prawo do duchowości.

Slide 9

Jan Matejko, Portret trojga dzieci Stereotypowe przedstawienie słodkich buzi

Slide 10

Uśmiech dzieciństwa (1923) Jak pisze Hanna Krichner: W naiwnej postawie dziecka, w jego Maria Dąbrowska Dziecko jako instynkt pierwotny spontanicznym zachwycie dla świata, realizuje się najdoskonalej postawa intuicyjnego zespolenia ze światem, która spokrewnia dzieci i artystów. Życie dzieci jest egzystencją wiejską, naturalną, w której wszystkie społeczne zajęcia i urządzenia służą temu, aby ten wielokształtny, rozpędzony potok przyrodniczego procesu życiowego podporządkować człowiekowi.

Slide 11

Teraz przyłączę się do tych, którym pomaga szatan. Bohater dostosowuje się do stada, by ono go nie zadziobało. Jerzy Kosiński Sposób kreacji świata i bohatera: Konkretna rzeczywistość, ale jednocześnie wizja wyobraźni stąd surrealistyczna wizja dziecka Cygan lub Żyd to alegoria zła tkwiącego w każdym z nas.

Slide 12

Sposób kreacji bohatera: Eric Schmitt bohater to narrator narracja pierwszoosobowa, wypowiada się w formie listów do Pana Boga, prosty język, bo relacja z perspektywy dziecka, powiastka filozoficzna.

Slide 13

Dziękuję za uwagę.

Dane:
  • Liczba slajdów: 13
  • Rozmiar: 2.56 MB
  • Ilość pobrań: 2259
  • Ilość wyświetleń: 36285
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie