Biologia

Układ oddechowy

6 lat temu

Zobacz slidy

Układ oddechowy - Slide 1
Układ oddechowy - Slide 2
Układ oddechowy - Slide 3
Układ oddechowy - Slide 4
Układ oddechowy - Slide 5
Układ oddechowy - Slide 6
Układ oddechowy - Slide 7
Układ oddechowy - Slide 8
Układ oddechowy - Slide 9
Układ oddechowy - Slide 10
Układ oddechowy - Slide 11
Układ oddechowy - Slide 12
Układ oddechowy - Slide 13
Układ oddechowy - Slide 14
Układ oddechowy - Slide 15
Układ oddechowy - Slide 16
Układ oddechowy - Slide 17
Układ oddechowy - Slide 18
Układ oddechowy - Slide 19
Układ oddechowy - Slide 20
Układ oddechowy - Slide 21

Treść prezentacji

Slide 1

Witam ponownie ! Oto moja prawda! NIE MOŻNA W PEŁNI ZROZUMIEĆ DZISIEJSZEGO TEMATU LEKCJI, JEŚLI NIE OPANOWALIŚMY MATERIAŁU Z OSTATNIEJ LEKCJI Trzymam kciuki!

Slide 2

Czas na sprawdzenie stopnia opanowania materiału z poprzedniej lekcji!! Określ, do czego jest potrzebny układ pokarmowy, Na schemacie budowy układu pokarmowego wskaż i nazwij najważniejsze narządy i ich funkcję . Omów rolę krwi w odżywianiu komórek. Omów ogólnie przebieg procesów zachodzących w przewodzie pokarmowym, Wskaż, które procesy i dlaczego są przemianami chemicznymi, a które fizycznymi.

Slide 3

Układ oddechowy zapewnia wymianę gazową

Slide 4

Funkcje układu oddechowego Aby żyć człowiek potrzebuje tlenu , jednego ze składników powietrza. Tlen w komórkach bierze udział w przemianach chemicznych prowadzących do uzyskiwania energii z rozkładanych składników odżywczych. Rola układu oddechowego jest doprowadzenie do płuc powietrza bogatego w tlen i odprowadzenie powietrza bogatego w dwutlenek węgla, - nawilżenie, ogrzanie i oczyszczenie powietrza.

Slide 5

Budowa układu oddechowego

Slide 6

Jama nosowa Jama nosowa: oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżanie powietrza. to pierwszy odcinek dróg oddechowy: podzielona jest na dwie połowy przegrodą nosa zbudowaną z kości oraz chrząstki;

Slide 7

Gardło Gardło: skrzyżowanie drogi oddechowej z drogą pokarmową. odcinek, w którym krzyżują się drogi oddechowe i pokarmowe. Jama gardła dzieli się na trzy części: górną nosową, która łączy się z jamą nosową; w bocznej ścianie części nosowej gardła znajdują się (po obu stronach) otwory ujścia trąbek słuchowych środkową ustną, leżącą bezpośrednio za jamą ustną dolną krtaniową, w której znajduje się wejście do krtani

Slide 8

Krtań Krtań - chrzęstny instrument narząd położony między gardłem a tchawicą. Zbudowana jest z 9 chrząstek, połączonych ze sobą więzadłami i mięśniami, które służą do unoszenia i opuszczania krtani. Jedna z chrząstek nagłośnia zamyka wejście do krtani w czasie połykania pokarmu. Zabezpiecza to drogi oddechowe przed niepożądanym wniknięciem do nich cząsteczek pokarmowych. Wnętrze krtani wysłane jest nabłonkiem z ruchomymi rzęskami. Rzęski poruszają się w kierunku gardła usuwając pyły lub inne zanieczyszczenia, dostające się do krtani wraz z wdychanym powietrzem. Krtań jest narządem głosotwórczym. Wewnątrz krtani pomiędzy chrząstkami rozpięte są tzw. fałdy głosowe.

Slide 9

Tchawica Tchawica: pierścieniowata rurka ma kształt rury o dużej sprężystości, długości około 10-13 cm (u dorosłego człowieka) od góry połączona jest z krtanią, u dołu przechodzi w dwa oskrzela. ściana tchawicy zbudowana jest z połączonych ze sobą za pomocą więzadeł chrzęstnych pierścieni (1620). Każda z chrząstek ma kształt podkowy. wewnątrz wysłana jest błoną śluzową pokrytą nabłonkiem z rzęskami.

Slide 10

Oskrzela są naturalnym przedłużaczem tchawicy Zbudowane podobnie jak tchawica z podkowiastych chrząstek, połączonych ze sobą więzadłami, wysłane nabłonkiem z ruchomymi rzęskami. Podstawowe zadania TCHAWICY i OSKRZELI to: transport powietrza do płuc; ogrzewanie i nawilżanie tego powietrza; oczyszczanie powietrza z ciał obcych.

Slide 11

Płuca Płuca: groniaste worki powietrza są najważniejszym narządem układu oddechowego ,parzystym o gąbczastej strukturze; leżą wewnątrz klatki piersiowej; mają kształt zbliżony do spłaszczonych stożków. Płuco lewe jest nieco mniejsze od prawego w związku z ułożeniem serca.

Slide 12

Powietrze docierające do płuc jest oczyszczane i ogrzewane Ruchy klatki piersiowej , zachodzące podczas wdechów i wydechów, sprawnie wentylują płuca. W czasie wdechu do płuc dostaje się powietrze zawierające około 21 tlenu. W powietrzu wydychanym jest mniej tlenu , a więcej dwutlenku węgla.

Slide 13

Rzęski jak odkurzacz Wdychane powietrze często jest zanieczyszczone przez kurz, wirusy, bakterii i pyły. Przechodząc przez poszczególne elementy układu oddechowego ,jest stopniowo oczyszczane przez ruchy mikroskopijnych komórek zwanych rzęskami , które wyścielane są w całym układzie oddechowym.

Slide 14

Śluz sklejający kurze i pyły Śluz znajdujący się w ściankach naczyń skleja pyły i kurze, i osadzając się na ściankach co jakiś czas usuwane są na zewnątrz. Jeśli wdychane powietrze jest zimne to po przejściu przez układ pokarmowy ulega ogrzewaniu.

Slide 15

W pęcherzykach płucnych układ oddechowy kontaktuje się z krwią Na czynia k r w i o nośne Płuca- najważniejszy narząd układu oddechowego zbudowane są z miliardów maleńkich pęcherzyków o cienkich ściankach. Są to pęcherzyki płucne. Wewnątrz tych pęcherzyków znajduje się powietrze, a na zewnątrz są one otoczone cała siecią bardzo cienkich naczyń krwionośnych, w których płynie krew. ki y rz e ch cne ę P płu

Slide 16

Mechanizm oddychania n Tle u tl e w D ne ę kw gla 1.Tlen z powietrza , które dostało się do płuc przenika przez ściany pęcherzyków płucnych i ściany naczyń krwionośnych do krwi i z nią jest rozprowadzany do wszystkich komórek ciała. 2. Z kolei , z każdej komórki do przepływającej krwi przedostaje się dwutlenek węgla, który jest doprowadzany do płuc. 3. Z wnętrza pęcherzyków płucnych dwutlenek węgla jest usuwany na zewnątrz wraz z wydychanym powietrzem. Obydwa procesy przenikania tlenu do krwi i dwutlenku węgla do pęcherzyków płucnych zachodzą jednocześnie.

Slide 17

Choroby układu oddechowego Zapalenie gardła, oskrzeli, płuc wywołują zarazki. Warunkami sprzyjającemu zapaleniom: niska temperatura otoczenia, bardzo niskie lub bardzo zimne pokarmy, dym tytoniowy przy paleniu lub wdychaniu lub niszczy rzęski układu pokarmowego, rak płuc

Slide 18

Ciekawostka Krtań odpowiada za wydawanie głosu Struny głosowe fałdy przesłaniające wejście do krtani , oddalają się i przybliżają. Kiedy są blisko siebie przepływające powietrze powoduje ich drgania i wytwarzanie dźwięku o różnych wysokościach.

Slide 19

Zadanie domowe Uzasadnij w 2 zdaniach , dlaczego oddychanie przez nos jest zdrowsze niż przez usta,

Slide 20

Animacja

Slide 21

Wszystko na dziś. Do zobaczenia

Dane:
  • Liczba slajdów: 21
  • Rozmiar: 1.00 MB
  • Ilość pobrań: 107
  • Ilość wyświetleń: 6406
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie