Slide 1
TAJEMNICE KOMET Dominika Dudek ZSS nr 50 w Warszawie Im. Janusza Kusocińskiego
Slide 2
PLAN PREZENTACJI 1. PRZEDSTAWIENIE KOMETY CO TO 2. 3. 4. 5. 6. 7. TAKIEGO? BUDOWA KOMETY I WŁAŚIWOŚCI NAZEWNICTWO KOMET KOMETA SHOEMAKER-LEAVY9 ZDERZENIA KOMET Z PLANETAMI WNIOSKI PODSUMOWANIE
Slide 3
KOMETA CO TO TAKIEGO? KOMETA jest to małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, pojawiające się na krótki okres czasu w pobliży Gwiazdy Centralnej.
Slide 4
Warkocz utworzony jest przez wiatr słonecznym i unoszone nim pole magnetyczne. Gdy kometa znajduje się w Jest pobliżu Słońca źródłem wiatr słoneczny wszelkich oraz ciśnienie zjawisk promieniowania kometarnyc słonecznego h. wydmuchują z jądra komety mieszankę gazowo- pyłową , Otoczka jest mniej więcej sferycznym halo otaczającym jądro komety. W wyniku sublimacji z jądra wypływa gaz unoszący cząstki pyłu, tworząc w ten sposób atmosferę komety. Otoczka pojawia się gdy kometa znajduję się w odległości około 3 jednostek astronomicznych od Słońca. BUDOWA KOMETY
Slide 5
Kometa Halea-Boppa widziana z Chorwacji 29 marca 1997 roku
Slide 6
NAZEWNICTWO Na przestrzeni wieków komety nosiły nazwy według przeróżnych zasad, przed wiekiem XX oprócz roku dodawane były również jej określenia takie jak największa, najjaśniejsza. Jednak po analizie wyników badań dokonanych przez Edmunda Halleya że to ta sama kometa pojawiła się w latach(1531,1607,1682). Przewidział jej powrót na 1759 nazwano ją KOMETĄ HALLEYA. Na początku wieku XX przyjęto obowiązujący do dziś system nazewnictwa komet (nazwiska 2,3 odkrywców którzy zaobserwowali daną kometą niezależnie od siebie np: IRAS-Araki-Alcock .
Slide 8
OZNACZENIA W NAZWENICTWIE OZNACZENIA: P kometa okresowa, C kometa nieokresowa, X kometa, dla której nie udało się określić dokładnej orbity, D zagubiona kometa lub taka, która uległa zniszczeniu, A kometa, która potem okazała się innym obiektem (planetoidą, planetą karłowatą itp.)
Slide 10
KOMETA SHOEMAKER-LEAVY9 KOMETA- odkryta została 24 marca 1933 roku przez Carolyn i Eugenea Shoemakerów oraz Davida Laveego. Kometa ta została przyciągnięta przez pole grawitacyjne JOWISZA i na jakiś czas stała się jego satelitą wraz z nim okrążając Słońce (przez 2 lata). W roku 1933 polski astronom Wiesław Wiśniewski że jądro tej planty składa się z łańcucha 9 brył.
Slide 11
Zdjęcie komety zrobione przez Kosmiczny Teleskop Hubbela z 17 maja 1994roku.
Slide 12
KOLIZJE KOMET Z PLANETAMI Zdjęcie uderzenia komety Shoemaker-Levy 9 w powierzchnię Jowisza zdobione z pokładu sondy kosmicznej Galileo z odległości 238 mln km.
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!