Biologia

Słuch i hałas

6 lat temu

Zobacz slidy

Słuch i hałas - Slide 1
Słuch i hałas - Slide 2
Słuch i hałas - Slide 3
Słuch i hałas - Slide 4
Słuch i hałas - Slide 5
Słuch i hałas - Slide 6
Słuch i hałas - Slide 7
Słuch i hałas - Slide 8
Słuch i hałas - Slide 9
Słuch i hałas - Slide 10
Słuch i hałas - Slide 11
Słuch i hałas - Slide 12
Słuch i hałas - Slide 13

Treść prezentacji

Slide 2

Dźwięki to po prostu fale rozchodzące się w powietrzu. Fale dźwiękowe można porównać do fal wody, z tą tylko różnicą, że poruszają się szybciej, około 1224 kmh oraz rozchodzą się w trzech płaszczyznach. Ciała wytwarzają dźwięki, drgając lub szybko poruszając się tam i z powrotem. W ten sposób w otaczającym powietrzu powstają fale dźwiękowe. Prawie każde ciało może drgać, wytwarzając dźwięki.

Slide 3

Nasze ucho jest doskonale przystosowane do odbierania fal głosowych. Dzięki małżowinie usznej dźwięki z naszego otoczenia wpadają do kanału słuchowego, gdzie wprawiają w ruch błonę bębenkową i przedostają się dalej ślimakiem do nerwów słuchowych. Potem przechodzą do ośrodka słuchu w korze mózgowej (płat skroniowy), gdzie są odbierane i interpretowane.

Slide 4

Słuch to zmysł umożliwiający odbieranie dźwięków. Ich natężenie mierzy się w decybelach. Jeśli jest ich wokół nas zbyt dużo, grozi to uszkodzeniem słuchu, dlatego dobrze jest w miarę możliwości unikać hałasu i nie produkować go zbyt wiele samemu.

Slide 5

Hałas obecnie istnieje wszędzie. Atakuje nasze uszy w domu, w szkole, w pracy. Często jest składnikiem relaksu i wypoczynku !!!??? Głośna pop muzyka, czy ryk stadionów należą do elementów wypoczynku dużych grup ludzi. Po koncercie rockowym słuchacze tracą słuch, zaś muzycy - po wielu koncertach - doznają bezpowrotnego uszkodzenia słuchu i zdolności do muzykowania!

Slide 6

Nikt chyba dzisiaj nie wątpi, że hałas jest szkodliwy. Lecz hałas uszkadza nie tylko narząd słuchu. Stwierdzono, że pod wpływem hałasu następuje kurcz drobnych naczyń tętniczych, występują zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, zmniejsza się funkcja ślinianek i błony śluzowej żołądka, występują zakłócenia wzroku np. upośledzenie rozróżniania barw i ograniczenie pola widzenia, obniża się precyzja ruchów, zmniejsza wydolność psychiczna.

Slide 7

Hałas utrudnia myślenie, pojawiają się bóle głowy, nerwowość. Lekarze zgodni są co do tego, że przez nadmiar decybeli mniej wydajnie pracujemy, gorzej regenerujemy siły.

Slide 8

Hałas zabija na dwa sposoby. Szybko, gdy pojawi się w wielkim natężeniu. Albo podstępnie, na raty, gdy narastające dźwięki powoli kruszą narząd słuchu i pozbawiają nas zdolności słyszenia hałasu. Wtedy znowu mądrzejemy po szkodzie, gdy hałas już uczynił nas inwalidami.

Slide 9

Polska norma dla miast wynosi 60 decybeli w dzień i 50 decybeli w nocy. Tam, gdzie hałas przekracza 65 dB, ludzie częściej niż pozostali zapadają na choroby układu krążenia i pokarmowego, cierpią na ból stawów, narzekają na zakłócenia równowagi emocjonalnej. A tymczasem mieszkania w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych znajdują się w zasięgu oddziaływania hałasu - 80 decybeli w dzień i 50 decybeli w nocy.

Slide 10

Podsumujmy obniżenie poziomu uwagi bóle głowy przedwczesne zmęczenie obniżenie zdolności obserwacji choroby serca zaburzenia trawienia choroby żołądka podwyższone ciśnienie krwi nerwowość zaburzenia krążenia krwi bezsenność rozdrażnienie

Slide 13

Przygotowała: Agata Rzepka Uczennica kl. III d Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tyczynie Informacje pobierane ze ston internetowych: www. Google.pl www. Hałas.pl www. Onet.pl

Dane:
  • Liczba slajdów: 13
  • Rozmiar: 0.69 MB
  • Ilość pobrań: 38
  • Ilość wyświetleń: 4544
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie