Fizyka

Świat pełen dźwięków

5 lat temu

Zobacz slidy

Świat pełen dźwięków - Slide 1
Świat pełen dźwięków - Slide 2
Świat pełen dźwięków - Slide 3
Świat pełen dźwięków - Slide 4
Świat pełen dźwięków - Slide 5
Świat pełen dźwięków - Slide 6
Świat pełen dźwięków - Slide 7
Świat pełen dźwięków - Slide 8
Świat pełen dźwięków - Slide 9
Świat pełen dźwięków - Slide 10
Świat pełen dźwięków - Slide 11
Świat pełen dźwięków - Slide 12
Świat pełen dźwięków - Slide 13
Świat pełen dźwięków - Slide 14
Świat pełen dźwięków - Slide 15

Treść prezentacji

Slide 1

Świat pełen dźwięków

Slide 2

ŹRÓDŁA DŹWIĘKUto zawsze drgające ciało naturalne sztuczne Mowa Dźwięki wydawane przez organizmy żywe Szum wody, wiatru i drzew Odgłosy maszyn Dźwięki instrumentów muzycznych

Slide 3

Etapy powstawania dźwięku 1.Żródło dźwięku 2.Drgania wprawiają w ruch ośrodek do którego trafiają (powietrze, woda, skała) wprawiają w ruch cząsteczki w nim i powodują na przemian zagęszczenia i rozrzedzenia ośrodka w którym się rozchodzi dźwięk. 3.Następnie dźwięk spręża się i rozpręża i taki ciąg następujących po sobie zagęszczeń i rozrzedzeń ośrodka nazywamy falą Fala dźwiękowa

Slide 4

Prędkość dźwięku Zależy od: Rodzaju substancji w której się dźwięk rozchodzi; Im bardziej substancja jest zagęszczona, tym szybciej przenosi się dźwięk. I z tego powodu często ciała stałe przewodzą dźwięk lepiej nic powietrze.

Slide 5

Częstotliwość dźwięków - to liczba zagęszczeń i rozrzedzeń powietrza zachodzących w czasie jednej sekundy. Dźwięki wysokie -o dużej częstotliwości Dźwięki niskieo małej częstotliwosci

Slide 6

Dźwięki niesłyszalne dla człowieka UltradźwiękiTo dźwięki powyżej 20 000 herców (Hz)częstotliwości Ciała drgają z bardzo dużą częstotliwością i sa zbyt wysokie, by je mogli słyszeć ludzie. Wytwarzają je i słyszą zwierzęta: delfiny, nietoperze,myszy. Jednostką czestotliwosci dźwięku jest herc. Infradźwięki- to dźwięki poniżej 16 Hz. Ciała drgaja z małą czestotliwością i dlatego są zbyt niskie , aby słyszał je człowiek. Słyszalne są dla słoni, tygrysów, wielorybów CZŁOWIEK SŁYSZY DŹWIĘKI O CZĘSTOTLIWOSCI OD 16Hz do 20 000 Hz.

Slide 7

ECHO Kiedy fale dźwiękowe natrafiają na przeszkodę , odbijaja się od niej i powracają do naszych uszu. W wyniku tego słyszymy je tuż po właściwym dxwięku Sposób wykorzystania echa do okreslania położenia rżónych ciał fizycznych to echolokacja. Zdolniość echolokacji posiadają nietoperze , wydaje dźwuiek, który odbity od przeszkody wraca do jego uszu i w ten sposób umozliwia im poruszanie się w terenie i umożliwia im polowanie.

Slide 8

Sposoby wykorzystywania echolokacji w urządzeniach. Sonary-urządzenia pozwalające położenie obiektów pod wodą; Echosondy-badające budowę skorupy ziemskiej Ultrasonografstosowany w medycynie,dzięki niemu można obejrzeć wnetrze organizmu ludzkiego.

Slide 9

Dźwięki zwane hałasem Hałas to dźwięki zbyt wysokie , zbyt niskie, niepożądane.

Slide 10

Jednostki natężenia dźwięku Poziom natężenia dźwięku mierzy się w jednostkach- decybelach(dB) Dźwięki o natężeniu O dB dla człowieka niesłyszalne. Natomiast gdy dźwięk jest o nateżeniu 120 dB , jest tak głośny ,że odczuwamy ból i jest to hałas.

Slide 12

Szkodliwość dźwięku Hałas jest bardzo szkodliwy , powoduje: bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie, bezsennosc, zmniejsza zdolność skupienia uwagi. Częste narażenie na hałas może doprowadzić do uszkodzenia słuchu i może być przyczyną wielu innych chorób.

Slide 13

Zadanie domowe Wyszukaj z otoczenia ciała, które drgając, wytwarzają dźwięki,

Slide 14

Animacja

Slide 15

Na dziś tyle o dźwięku! Dziękuję za uwagę!

Dane:
  • Liczba slajdów: 15
  • Rozmiar: 1.54 MB
  • Ilość pobrań: 73
  • Ilość wyświetleń: 4462
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie