Wychowanie fizyczne

Ruch to zdrowie

5 lat temu

Zobacz slidy

Ruch to zdrowie - Slide 1
Ruch to zdrowie - Slide 2
Ruch to zdrowie - Slide 3
Ruch to zdrowie - Slide 4
Ruch to zdrowie - Slide 5
Ruch to zdrowie - Slide 6
Ruch to zdrowie - Slide 7
Ruch to zdrowie - Slide 8
Ruch to zdrowie - Slide 9
Ruch to zdrowie - Slide 10
Ruch to zdrowie - Slide 11
Ruch to zdrowie - Slide 12
Ruch to zdrowie - Slide 13
Ruch to zdrowie - Slide 14
Ruch to zdrowie - Slide 15
Ruch to zdrowie - Slide 16
Ruch to zdrowie - Slide 17
Ruch to zdrowie - Slide 18
Ruch to zdrowie - Slide 19
Ruch to zdrowie - Slide 20
Ruch to zdrowie - Slide 21
Ruch to zdrowie - Slide 22
Ruch to zdrowie - Slide 23
Ruch to zdrowie - Slide 24

Treść prezentacji

Slide 2

Człowiek żyje życiem całego swojego ciała, wszystkimi jego elementami, warstwami, jego zdrowie zależy od zdrowia jego organizmu.

Slide 3

P A M I Ę T A J Dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie człowieka nie budzi już dzisiaj żadnych wątpliwości. Badania prowadzone od ponad dwudziestu pięciu lat, dostarczają silnych dowodów na to, że regularnie uprawianie ćwiczeń fizycznych należy do ważnych czynników poprawiających zdrowie. Problemem pozostaje nadal znikoma popularność aktywnych form wypoczynku. Spacer, pływanie, jazda na rowerze, gra w tenisa wciąż jeszcze ustępują miejsca oglądaniu telewizji, czy grom komputerowym. A przecież brak aktywności ma równie szkodliwy wpływ na zdrowie, jak palenie papierosów czy wysoki poziom cholesterolu.

Slide 4

WPŁYW RUCHU NA UKŁADY W NASZYM ORGANIŹMIE

Slide 5

UKŁAD KRĄŻENIA Zauważono, że systematyczne ćwiczenia fizyczne poprawiają pojemność wyrzutową serca, zwiększając ją, a więc serce jest w stanie przepompować więcej krwi. Stopniowo i regularnie uprawiane ćwiczenia mogą zapobiec wielu chorobom kardiologicznym, jak np. choroba wieńcowa, niewydolność, nadciśnienie, a także miażdżycy.

Slide 6

UKŁAD ODDECHOWY

Slide 7

UKŁAD NERWOWY Systematyczny wysiłek fizyczny sprzyja tworzeniu się dodatkowych nitek nerwów. Wpływa także pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, polepsza pamięć, zdolność uczenia się i reakcje organizmu na bodźce. Bierze udział w kształtowaniu tzw pamięci ruchowej, co ma zastosowanie m.in. w rehabilitacji chorych leżących, np. wykonywanie w pozycji leżącej nogami pacjenta ruchów chodzenia, po to by zapobiec zjawisku zapominania tej czynności. Ruch pomaga ćwiczyć równowagę i koordynację, a także jest świetnym sposobem na rozładowanie stresu i negatywnych emocji.

Slide 8

UKŁAD RUCHU Systematyczny, umiarkowany i stopniowy wysiłek fizyczny wpływa na kształtowanie się, zwiększanie wydolności, siły i masy mięśni. Poprawia też ich ukrwienie i odżywienie, detoksykację oraz niweluje napięcie mięśniowe. W stawach zwiększa się ruchomość, kształtują się ich powierzchnie oraz uelastyczniają się i wzmacniają struktury stabilizujące stawy. Ćwiczenia fizyczne wpływają na utrzymanie prawidłowej, prostej postawy ciała i na zgrabne i szybkie wykonywanie czynności.

Slide 9

DODATKOWO o ruch poprawia motorykę układu pokarmowego, o przyspiesza przemianę materii i proces wydalania tak więc zapobiega lub niweluje zaparcia oraz sprzyja osiągnięciu zgrabnej sylwetki o wpływa też na polepszenie pracy narządów i całej gospodarki hormonalnej o obniża poziom glukozy i złego cholesterolu we krwi o zwiększa produkcję czerwonych krwinek erytrocytów o jest czynnikiem stymulującym odporność.

Slide 10

DODATKOWO Ruch wpływa jeszcze na nasze samopoczucie, gdyż podczas wysiłku wytwarzane są endorfiny, znane powszechnie jako hormony szczęścia, które łagodzą ból, poprawiają nastrój i pozytywnie pobudzają nasz organizm

Slide 11

KILKA ĆWICZEŃ NA ZDROWĄ SYLWETKĘ

Slide 12

I Pozycja wyjściowa - stopy rozstawione na szerokość barków, równolegle do siebie, brzuch wciągnięty. Na wdechu unieś ramiona i powoli zginaj kolana, na wydechu powoli się podnoś z powrotem. Opuść ramiona. Upewnij się, że kolana są równoległe do siebie. To samo ćwiczenie, z oparciem się o szafę i z szerokim rozkrokiem. Powtórz 10-15 razy.

Slide 13

II Pozycja stojak, czyli szeroko ustawione nogi i rozstawione kolana, zginać powoli kolana (kucanie) i pozostając w tej pozycji, na przemian podnosić każdą stopę.

Slide 14

III Pozycja wyjściowa połóż się na boku (mięśnie brzucha i talii wyciągnięte), jedną rękę podłuż pod głowę, drugą wolną rękę oprzyj na podłodze. Jedną nogę ułóż równolegle do drugiej i powoli unoś ją do góry. Jeżeli dasz radę tą jak najwyżej, na chwilę zatrzymaj w powietrzu i powoli opuść. Później zmień bok (powtórz co najmniej 10 razy). Później ugnij nogi pod kątem 90 i powtórzyć serie ćwiczeń. Jeżeli pozostały Ci siły - zwiększ kąta tak, aby stopy były równoległe do pośladków i jeszcze raz powtórz ćwiczenie na obydwie nogi.

Slide 15

IV Pozycja wyjściowa - leżąc na plecach, nogi zgięte w kolanach, stopy równolegle do siebie, ręce splecione na karku. Na wydechu powoli podnoś miednice jak najwyżej potrafisz. Pośladki i uda powinny być dobrze ściągnięte, a barki i kark rozluźnione. Policz do 10 i opuść miednice podczas wydechu powoli.

Slide 16

V Pozycja wyjściowa - leżąc na plecach, ramiona rozłóż na boki. Nogi ugnij w kolanach i najpierw podciągaj kolana do klatki piersiowej, później przenoś ciężar nóg na jedną część podłogi jednak nie dotykając jej zupełnie, znów do siebie, później na drugą stronę podłogi. Powtórz po 10 razy na każdą stronę.

Slide 17

VI Pozycja wyjściowa - na podłodze, ręce wzdłuż ciała, nogi są ugięte i położone na jakimś podwyższeniu np. dolnej części krzesła. Powoli unieś miednicę do góry, a później powoli opuszczaj. Ramiona i szyja są najbardziej rozluźnione.

Slide 18

VII Pozycja wyjściowa, tak jak w poprzednim ćwiczeniu. Podnieś biodra i zatrzymaj się na chwilę w takiej pozycji, na przemian z podnoszeniem wyprostowanych nóg. mięśnie brzucha są napięte: starać się angażować również górne części ciała.

Slide 19

VIII Połóż się na brzuchu. Zegnij ręce w łokciach i głowę ułóż na dłoniach. Upewnij się, że Twoje biodra przylegają do podłogi i powoli podnieś lewą nogę. Zatrzymaj się na chwilę w tej pozycji, a następnie wyprostuj stopę aby napiąć mięśnie (4 razy). Powtórz ćwiczenie Ok. 8 razy, a potem zmień nogę.

Slide 20

IX Ułóż się na podłodze w pozycji na czworaka, czyli kolana na podłodze, łokcie również. Teraz najpierw oderwij jedną nogę od podłogi, powoli unoś i prostuj ją, wyciągając jak najbardziej do tyłu, drgaj nią w górę i dół przynajmniej 4 razy zanim opuścisz. Wróć do pozycji wyjściowej, powtórz z drugą nogą.

Slide 21

X Pozycja wyjściowa jak w poprzednim ćwiczeniu. Dotknij czołem kolan, pozostań tak przez kilka sekund. Powtórz 10-15 razy.

Slide 22

Zagrożenia wynikające z braku aktywności ruchowej o o o o o o o nadciśnienie tętnicze choroby serca otyłość osteoporoza udar mózgu depresja rak jelita grubego

Slide 23

Korzyści płynące ze zwiększonej aktywności ruchowej o szybsza utrata masy ciała o zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej bez utraty tkanki mięśniowej o zwiększenie wydolności organizmu o poprawa samopoczucia oraz wzrost energii życiowej o zmniejszenie napięcia i stresu o poprawa ogólnego stanu zdrowia o obniżenie ciśnienia tętniczego o obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu oraz co najważniejsze złego cholesterolu LDL we krwi

Slide 24

ZAPAMIĘTAJ Stała, systematyczna i optymalna aktywność ruchowa, stanowi warunek ciągłego podnoszenia na wyższy poziom nie tylko sprawności fizycznej, ale przede wszystkim walorów zdrowotnych naszego organizmu.

Dane:
  • Liczba slajdów: 24
  • Rozmiar: 2.61 MB
  • Ilość pobrań: 172
  • Ilość wyświetleń: 7757
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie