Wielkanoc w Niemczech

Liczba slajdów:
33
Autor:
Sylwia Lipiec
Rozmiar:
7.16 MB
Ilość pobrań:
70
Ilość wyświetleń:
1353
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 32
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 0
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 1
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 2
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 3
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 4
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 5
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 6
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 7
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 8
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 9
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 10
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 11
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 12
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 13
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 14
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 15
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 16
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 17
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 18
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 19
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 20
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 21
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 22
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 23
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 24
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 25
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 26
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 27
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 28
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 29
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 30
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 31
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 32
Wielkanoc w Niemczech - Slajd 0

Treść prezentacji

1
Ostern in Deutschland Wielkanoc w Niemczech
2
Wielkanoc to czas obchodzony przez niemieckich katolików podobnie jak w Polsce. Czas wielkanocny spędzany jest przede wszystkim z rodziną przy świątecznym stole i w miarę możliwości na powietrzu. Centralnym punktem są obchody pamiątki Zmartwychwstania Chrystusa. Istnieje jednak kilka różnic w porównaniu z naszym polskim świętowaniem.
3
Tak jak w Polsce katolicy w Niemczech przygotowują się do Niedzieli Wielkanocnej celebrując Wielki Tydzień die Karwoche.
4
Przed świętami organizuje się jarmarki Ostermärkte, gdzie sprzedawane są świąteczne przysmaki i ozdoby.
5
6
Dzieci w okresie poprzedzającym Wielkanoc przygotowują własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne Osterschmuck, czyli wszelkiego rodzaju zajączki - Osterhasen, baranki Osterlämmer, kurczaczki - Osterküken, gniazdka wielkanocne - Osternester, do których zajączek włoży łakocie oraz kartki świąteczne Osterkarten dla bliskich i przyjaciół.
7
Osterhasen Osterlämmer Osterküken Osternester
8
Na kartce wielkanocnej można napisać następujące życzenia: Frohe Ostern Ein freudiges Osterfest für die ganze Familie Ich wünsche Dir von Herzen wunderschöne Osterfeiertage Zum Osterfest wünschen wir Dir das Allerbeste
9
10
A czy symbolem Wielkanocy może być biedronka? Maikäfer jako symbol wiosny występuje bardzo często w postaci czekoladek!
11
Nietypową dla nas dekoracją jest ozdabianie drzewek pisankami - to Osterbaum
12
W domu taka dekoracja może mieć formę bukietu
13
W Niedzielę Palmową Palmsonntag tak jak u nas przynosi się do kościoła palmy Palmen, które są pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jest to jednak mało rozpowszechniony zwyczaj - najczęściej pielęgnowany w Bawarii.
14
Wielki Czwartek nazywany jest ,,zielonym czwartkiem - Gründonnerstag. Jest to dzień malowania jajek na zielono. W wielu regionach panuje zwyczaj, by w Zielony Czwartek koniecznie zjeść coś zielonego.
15
Wielki Piątek Karfreitag to dzień wyciszenia i modlitwy, nie odprawia się wtedy mszy świętych, dlatego Wielki Piątek nazywany jest też ,,cichym dniem - Stiller Freitag. Wielki Piątek jest w całych Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. Post ścisły nie jest tego dnia rygorystycznie zachowywany.
16
Wielka Sobota Karsamstag jest także dniem wyciszenia. Polska tradycja święcenia potraw jest w Niemczech zupełnie nieznana. Bardzo ciekawy jest kultywowany w niektórych regionach zwyczaj rozpalania w Wielką Sobotę wielkich ognisk przed kościołami katolickimi - Osterfeuer. Towarzyszy temu specjalne nabożeństwo i poświęcenie ognia, którym następnie zapala się świece paschalne w kościołach i świece wielkanocne w domach. Poświęcony ogień towarzyszy wiernym przez całe Święta.
17
Osterfeuer
18
Pewną odmianą ognia wielkanocnego jest Koło Wielkanocne - Osterrad. Płonące drewniane koła toczą się z Wielkanocnej Góry w miejscowości Lügde w Nadrenii Północnej-Westfalii. Za sobą ciągną ognisty ślad długości kilkuset metrów. Płonące koła jako symbol słońca występowały prawdopodobnie już dwa tysiące lat temu i wyznaczały koniec zimy.
19
20
W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna na pamiątkę Zmartwychwstania Auferstehung Christi. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem. Na stołach królują potrawy z baraniny, obowiązkowo powinien się pojawić zajączek z cukru, czekolady lub innego materiału, babki drożdżowe i serniki. Często piecze się je w specjalnych foremkach w kształcie np. baranka. Ogromną popularnością cieszą się również wszelkiego typu kiełbasy i wędliny.
21
Zwyczajem, na który niecierpliwie czekają wszystkie dzieci jest poszukiwanie ukrytych w mieszkaniu lub ogrodzie pisanek lub słodyczy Osteeiersuche. Zgodnie z tradycją mówi się dzieciom, że przyniósł i ukrył je wielkanocny zając - Osterhase. Dzieci idą ich szukać po śniadaniu. W niektórych domach mieszkańcy obdarowują się również drobnymi podarkami najczęściej czekoladkami lub innymi łakociami.
22
Ostereiersuche
23
Innym zwyczajem jest Eier trüllen obchodzone we wschodniej Fryzji na północy kraju. Jajka wielkanocne toczone są z grobli i pagórków, zrzucane albo rozbijane jedno o drugie. Dzieci toczą jajka z pagórków usypanych z piasku. Wygrywa ten, komu uda się nie rozbić jajka.
24
Bardzo lubiana jest bitwa na jajka, tzw. Eier titschen. Zanim obierze się je ze skorupki, dwie osoby biorą po jednym jajku i jedna osoba uderza jajko drugiej w ten sposób, aby skorupka pękła. Jeśli się jej to uda, wygrywa, jeśli nie, punkt zdobywa przeciwnik. I tak do ostatniej pisanki.
25
Eier titschen
26
Dolnosaksońskie Ostereistedt (,,pisankowe miasteczko) uczyniło ze swojej nazwy tradycję: to tam mieszka wielkanocny zajączek Hanni Hase. Rokrocznie piszą do niego tysiące dzieci, by spełnił ich życzenia przed świętami. Na listy odpowiada pracownik poczty.
27
28
Bardzo rzadki jest zwyczaj czerpania wielkanocnej wody. Dawne wierzenia ludowe przypisują jej magiczne działanie, które zapewnia zdrowie i urodę. W tym celu należy zaczerpnąć wody ze źródła lub potoku i przynieść ją do domu w milczeniu.
29
Każdego roku w Poniedziałek Wielkanocny kobiety i mężczyźni z bawarskiego Traunstein i okolic wyruszają na konną procesję św. Jerzego, patrona jeźdźców, rolników, koni i bydła, by pobłogosławić konie i bydło - Georgritt. Błogosławieństwo ma przynieść zdrowie oraz pomyślność dla rolników i ich gospodarstw. Na tę wielkanocną pielgrzymkę przybywają tysiące gości. Jeźdźcy zdążają do kościoła w Ettendorf. Procesja jest jednocześnie przywitaniem wiosny. Na początku i na zakończenie procesji ma miejsce taniec mieczy w Traunstein. Mężczyźni w kostiumach i uzbrojeni w miecze odgrywają zwycięstwo wiosny nad zimą.
30
Schwerttanz Georgritt
31
Poniedziałek Wielkanocny - Ostermontag jest dniem wypoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych. Nie obchodzi się Śmigusa Dyngusa.
32
Warto zajrzeć: http:www.ostern-im-web.demain.php http:www.das-osterportal.detraditionelle-festessen.html http:www.oppeln.diplo.deVertretungoppelnpl01TraditionenOsternOsternSeite.html http:www.pogranicze.deaktualnosciinformacje732-tradycje-wielkanocne-w-niemczech Sylwia Lipiec
33
Źródła: -http:blog.sabine-schwarz.dewp-contentuploads201204FotoliaBild-Ostern.jpg tło -http:www.salzburg-altstadt.atmediaimageimage1713.jpg jarmark góra lewy -http:www.gartencenter-seebauer.de252Fabteilungen252Fostern.html3B5003B380 jarmark góra prawy -http:www.engen.depbengen,LdeStartseiteTourismusKulturOstermarkt.html jarmark dół prawy -http:wanderforum.phpbb6.dewanderforum-post-576.html jarmark dół lewy http:www.vbs-hobby.comdethemensetosterhasen-basteln-251.html zajączek -http:www.kidsweb.deosternkuessendeschafekuessendeschafebasteln.html baranki -http:k-deko.blogspot.com201302ozdoby-wielkanocne-z-bibuy.html kurczaczek -http:www.basteln-gestalten.deosternest-basteln gniazdko -http:www.ostern-feiern.deOsterkarten-basteln03.JPG kartki dwie -http:home.arcor.dekimberlitTan-ArtBasteleienKartendesignOsternOsterkartenbodyosterkarten0.html kartki kurczaki -http:www.basteln-gestalten.deosterkarten-basteln kartka zajączek - http:www.google.plsearch?newwindow1hlplbiw1429bih613qosterkartenum1ieUTF-8tbmischsourceogsaNtabwieiuPmrUawTkOe1Br7gNgGfacrcimgrc5Upo7mc2Qf6qbM3A3BA9Gz2gIorzEcEM3Bhttp253A252F252Fwww.miaderoca.de252Fimages252Fosterkarte-basteln.jpg3Bhttp 253A252F252Fwww.miaderoca.de252Fkinder-spielen-basteln252Fbunte-osterkarte-basteln252F3B3003B225 kratka -http:www.presenta.deindex.php?categoriesdeproduct455optionstrue biedronki -http:community.birdsandblooms.comforumst341239.aspx drzewko -http:www.mistelbach.atgemeindeamtdownloadMenyhartOsterbaum.jpg bukiet -http:www.nq-online.deindex.php?kat56artikel14239 Niedziela Palmowa -http:www.st-marien-waltrop.deaktuellesarchiv2007.php ogień wielkanocny -http:www.oppeln.diplo.deVertretungoppelnpl01TraditionenOsternOsterfeuerSeite.html koło wielkanocne -http:commons.wikimedia.orgwikiFile:LC3BCdgeOsterradrollend.jpg koło zdjęcie -http:www.morgenweb.denachrichtenvermischtesdie-winterjacke-hat-noch-nicht-ausgedient-1.528570 szukanie jaj -http:polonusgermanus.decgi-binweblogbasicindex.php?p430 bitwa na jajka -http:www.welt.denewstickernews3nsarticle114028688Ein-Postamt-nur-fuer-Hanni-Hase.html Hanni Hase -http:www.oppeln.diplo.deVertretungoppelnpl01TraditionenOsternOsternbraeucheSeite.html woda wielkanocna -http:www.oppeln.diplo.deVertretungoppelnpl01TraditionenOsternGeorgirittSeite.html procesja św. Jerzego -http:www.germany.infoVertretungusaenbgGIC2012-TWIG01-04-20120404Eastertime.html procesja zdjęcie -

Mogą Cię zainteresować

Niemcy - Slajd 1

Niemcy

Niemcy
Wiedeń - Slajd 1

Wiedeń

Wiedeń
Mój dzień po niemiecku - Slajd 1

Mój dzień po niemiecku

Mój dzień po niemiecku
Sporty - Slajd 1

Sporty

Sporty

O stronie

Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli. Tylko w naszym vortalu znajdziesz ogrom wiedzy przedstawiony na slajdach prezentacji. Dzięki nam łatwiej przygotujesz się do lekcji czy odrobisz zadanie domowe. Prezentacje podzielone są na kategorię aby łatwiej było Ci odnaleźć to czego szukasz. Nazwy kategorii odpowiadają nazwą przedmiotów szkolnych. Dzięki nam zapomnisz czym jest pracochłonne przygotowywanie prezentacji i ściągniesz "gotowca".

Ostanio dodane

2017 © Wszystkie prawa zastrzeżone

Używamy plików cookies, aby dostosować zawartość strony do Twoich preferencji i oczekiwań oraz zapewnić Ci wygodę podczas przeglądania strony www. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Co to są ciasteczka?