Zobacz slidy

Rodzina - Slide 1
Rodzina - Slide 2
Rodzina - Slide 3
Rodzina - Slide 4
Rodzina - Slide 5
Rodzina - Slide 6
Rodzina - Slide 7
Rodzina - Slide 8
Rodzina - Slide 9
Rodzina - Slide 10
Rodzina - Slide 11
Rodzina - Slide 12
Rodzina - Slide 13
Rodzina - Slide 14
Rodzina - Slide 15
Rodzina - Slide 16
Rodzina - Slide 17
Rodzina - Slide 18

Treść prezentacji

Slide 1

POSTAW NA RODZINĘ

Slide 2

W JAKIM CELU ? czyli zasadność omawianego programu: Już pierwszy punkt Ustawy o Systemie Oświaty stwierdza, że szkoła winna wspierać rodzinę w jej wychowawczej roli; Uświadamiać ogromną rolę rodziny w prawidłowym rozwoju dziecka; Uwrażliwiać na potrzeby, relacje i realizację zaspokajania podstawowych potrzeb dziecka.

Slide 3

DEFINICJA RODZINY: rodzina - jest podstawową komórką społeczną; rodzina - jest najstarszą i najbardziej podstawową formą współżycia ludzi; rodzina to wzajemne więzi między jej członkami; rodzina to system o wyraźnej strukturze i zależnościach w zaspokajaniu podstawowych potrzeb jej członków.

Slide 4

Podstawowe funkcje i potrzeby rodziny: funkcja prokreacyjna; f. ekonomiczna; f. opiekuńcza; f. socjalizacyjna; f. wychowawcza; f. kulturowa; f. stratyfikacyjna; f. religijna; f. rekreacyjna. potrzeby uczuciowe; p. bezpieczeństwa; p. poznawcza; p. aktywności; p. samodzielności, wzrostu, rozwoju; p. kontaktu społecznego; p. przynależności; p. akceptacji; p. poczucia sensu życiaduchowa.

Slide 5

W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI TO WŁAŚNIE RODZICE SĄ ODPOWIEDZIALNI ZA REALIZACJĘ POTRZEB SWOICH DZIECI !!!

Slide 6

STRUKTURA RODZINY: RODZINA dziadkowie babcie dziadkowie RODZICE MAMA TATA DZIECI CÓRKA CÓRKI SYN SYNOWIE wujostwo stryjostwo ciocia stryjna wujek stryj

Slide 7

Mnogość relacji w rodzinie dodatkowo ją ubogaca.

Slide 8

ZASADY POZYTYWNEGO WYCHOWANIA: 1. Akceptacja 2. Docenianie 3. Okazywanie uczuć 4. Dostępność 5. Obliczalność 6. Autorytet

Slide 9

ZASADY POZYTYWNEGO WYCHOWANIA C.D. Ad.1 Akceptacja syn może być podobny do ojca, a córka do matki, ale równie dobrze dzieci mogą stanowić zupełne indywidualności względem swoich rodziców. Akceptacja buduje poczucie bezpieczeństwa i przeświadczenie, że jest się kochanym takim jakim się właściwie jest. Ad.2 Docenianie rodzice powinni doceniać nawet najmniejsze sukcesy dzieci i sami uczyć swe pociechy doceniania czynów innych. Docenianie swoich dzieci i ich czynów buduje postawę wdzięczności i umiejętnego odczytywania wartości.

Slide 10

ZASADY POZYTYWNEGO WYCHOWANIA C.D. Ad.3 Okazywanie uczuć przykład rodziców okazujących sobie pozytywne uczucia uczy dzieci okazywania swoich uczuć względem innych. Okazywanie uczuć niweluje niepotrzebną atmosferę niezrozumienia, napięcia i stresu. Ad.4 Dostępność bycie otwartym na wspólne spędzanie czasu, na zabawy, pomoc w lekcjach, czyli przebywanie z dziećmi rodzi poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym. Dostępność eliminuje przekonanie, że dziecko jest pozostawione same sobie, niekochane, czy niepotrzebne.

Slide 11

ZASADY POZYTYWNEGO WYCHOWANIA C.D. Ad.5 Obliczalność panowanie nad sobą, zachowania adekwatne do sytuacji, a także prawidłowe reakcje rodziców uczą dzieci. Obliczalność buduje prawidłowe postawy i zachowania dzieci, chroniąc przed brakiem kontroli i nieobliczalnymi poczynaniami. Ad.6 AUTORYTET wzajemny szacunek, zrozumiałe postępowanie i konsekwentne działania budują autorytet rodzica w oczach dziecka.

Slide 12

GDY ZAISTNIEJE PROBLEM powiadom Policję Ośrodek Pomocy Społecznej instytucje odpowiedzialne za przeciwdziałanie przemocy domowej skorzystaj z Niebieskiej Linii (0 801 12 00 02) skontaktuj się z poradnią leczenia odwykowego skorzystaj z pomocy świetlicy socjoterapeutycznej ZORIENTUJ SIĘ dobro Twojej rodziny jest najważniejsze!

Slide 13

IDŹ ZA PRZYKŁADEM ŚWIĘTEJ RODZINY

Slide 14

KILKA PRAKTYCZNYCH PORAD 1. Rozmawiaj z dziećmi, mów często jak ważne i 2. 3. 4. 5. kochane są dla Ciebie. Utrzymuj z nimi dobry kontakt, przypominaj, że zawsze mogą na Ciebie liczyć. Podkreślaj, że rodzina jest najważniejsza na świecie, a dzieci stanowią jej istotną część. Nie bądź pobłażliwy, ani surowy dla swoich pociech ale staraj się zachowywać równowagę. Każdą wolną chwilę spędzajcie aktywnie razem z rodziną, bo właśnie tak powinno być!

Slide 16

UDZIAŁ SZKOŁY Warsztaty umiejętności wychowawczych; Kampania Cała Polska czyta dzieciom; Kampania z USA Family Day; Angażowanie się w pasje swoich dzieci; Działania w imprezach szkolnych, wydarzeniach sportowych, piknikach; Postaw na rodzinę czyli stały, systematyczny kontakt i współpraca Rady Pedagogicznej z rodzicami i dziećmi

Slide 17

PODSUMOWANIE Rodzicu nigdy nie zapominaj, że jesteś dla dziecka najważniejszy! Potrzebuje ono Twojej bliskości i wsparcia! Poświęcaj dziecku jak najwięcej czasu, aby nauczyło się troszczyć o innych, okazywać im szacunek i budować relacje przyjaźni. Poprzez rodzinę Twoje dziecko uczy się otaczającego świata. KAŻDEGO DNIA BUDUJ DOBRE, TWÓRCZE ŻYCIE SWOICH DZIECI !!!

Slide 18

prezentacja przygotowana przez Katarzynę Kowalską w oparciu o Poradnik dla nauczycieli pt. Postaw na rodzinę Jolanty Terlikowskiej Bądkowo, dn. 15.04.2011 r.

Dane:
  • Liczba slajdów: 18
  • Rozmiar: 0.57 MB
  • Ilość pobrań: 58
  • Ilość wyświetleń: 5344
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie