Biologia

Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku

6 lat temu

Zobacz slidy

Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 1
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 2
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 3
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 4
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 5
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 6
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 7
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 8
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 9
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 10
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 11
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 12
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 13
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 14
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 15
Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku - Slide 16

Treść prezentacji

Slide 1

Przemiany społeczne, gospodarcze i demograficzne w II poł. XX wieku

Slide 2

Demografia Druga połowa XX wieku zaskoczyła niespodziewanym wzrostem liczby ludności na świecie ( do 6, 3 mld ludzi w 2003 r). Przyrost ten nie był jednak równomierny. Największy przyrost u progu XXI wieku notowany był w krajach azjatyckich Chinach, Indiach, Pakistanie itd. Nagły wzrost liczby ludności w 2 poł. XX wieku związany był przede wszystkim z:

Slide 3

- Rewolucją w opiece medycznej, zwłaszcza w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej; - Częściowym wyeliminowaniem zjawiska głodu m.in. Poprzez kontrole urodzeń w takich krajach jak Chiny czy Indię oraz dzięki tzw. zielonej rewolucji programom realizowanym przez FAO, które miały zwiększyć produkcję żywności w krajach Trzeciego Świata; - Opanowaniem niektórych groźnych

Slide 4

Mniejszy przyrost naturalny w powojennej Europie związany był przede wszystkim ze zmianami społecznymi np. emancypacją kobiet, rozwojem medycyny (tabletka antykoncepcyjna 1967 r) oraz zmiany wzorcach zachowań i stylu życia. Niepokojące zjawisko starzenie się społeczeństw obecnie poszerzające się w Europie, spowodowane niskim przyrostem naturalnym i rosnącą przeciętną długości życia, mogą spowodować poważne konsekwencje

Slide 5

Epoka postindustrialna Od poł. XX wieku w wyniku niesłychanego postępu naukowotechnicznego rozpoczęła się tzw. epoka postindustrialna (poprzemysłowa). Cechy charakterystyczne: - Postępująca automatyzacja przemysłu; - Rozwój sektora usług kosztem zmniejszenia roli przemysłu; - Główną rolę w dziedzinie energetyki odgrywa ropa naftowa, gaz ziemny i energia jądrowa; - Rozwój międzynarodowych powiązań ekonomicznych oraz integracja gospodarcza różnych regionów świata np. Unia Europejska - Rozwój wielkich korporacji międzynarodowych;

Slide 6

Społeczeństwo informacyjne Społeczeństwo epoki postindustrialnej nazywane jest społeczeństwem informacyjnym. Rozwinęło się ono dzięki dynamicznemu rozwojowi telewizji, telefonii, rewolucji informatycznej, rozwojowi technologii komputerowej (procesory, PC-ty) oraz powstaniu światowej sieci komputerowej internetowi. W społeczeństwie tego typu media błyskawicznie przekazują informacje, ale równocześnie są mechanizmami manipulacji. Kształtują w ten sposób opinie publiczną i są dziś nazywane czwartą władzą.

Slide 7

Przemiany społeczno kulturowe Wraz z postępem technologicznym utrwalał się model społeczeństwa konsumpcyjnego nastawiony przede wszystkim na powiększanie dobrobytu jego członków. Wyrazem tego zjawiska są wszechobecne reklamy i rozpowszechniające się centra handlowe.

Slide 8

Kontrkultura W latach 60. i 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych pojawiły się zmiany kulturowe powstała tzw. kontrkultura zakwestionowała dotychczasowe podstawowe normy i wartości zachodniej cywilizacji. Jednym z jej odłamów byli hipisi zbuntowana młodzież, która kontestowała tradycję polityczną i kulturową Ameryki. Z kontrkultury w późniejszym okresie narodziły się zarówno lewackie ugrupowania terrorystyczne, jak również pacyfistyczne i ekonomiczne ruchy społeczne.

Slide 9

Popkultura Połowa XX wieku to również środowiska w których tworzą się nowe subkultury młodzieżowe wyrażające swój bunt i systemy wartości w muzyce, ubiorze, obyczajowości i używkach. Od lat 60. ta masowa popkultura zaczęła wyznaczą wzorce zachowań dla niemal całego społeczeństwa światowego.

Slide 10

Rola kobiety Od lat 60. zmieniła się również społeczna rola kobiety. Powszechne stało się podejmowanie przez kobiety prac zawodowych, osiąganie eksponowanych stanowisk w biznesie, polityce, kulturze i sztuce. Odbywało się to kosztem pomniejszana typowej roli kobiety żony i matki.

Slide 11

Rewolucja seksualna Wraz z wszelkimi innymi zmianami na przełomie lat 60. i 70. XX wieku szła rewolucja seksualna obyczajowa. Zmieniało się podejście ludzi do problemu życia płciowego, które traktowano z coraz większą swobodą. Na Zachodzie przemiany te szły w parze z upowszechnieniem środków antykoncepcyjnych, łagodzeniem ustaw antyaborcyjnych i

Slide 12

Główne nurty kulturowe - Odwrót od realizmu rozkwit przezywał abstrakcjonizm oraz popart w sztuce, w literaturze teatr absurdu (E. Ionesco, S. Beckett); - Nowe formy wyrazu artystycznego happening, instalacja, performance; - W sztukach wyłoniły się dwa podstawowe nurty odrzucający wszelkie formy organizacji mas oraz ideologizujący kulturę (Pokolenie 1968);

Slide 13

Postmodernizm Jednym z najważniejszych nurtów we współczesnej kulturze jest postmodernizm stanowi on krytykę nowoczesnej cywilizacji opartej na przekonaniu o istnieniu racjonalnego i jednolitego porządku na świecie. Postmodernizm opiera się również na założeniu, że nie można mówić o żadnych obiektywnych i uniwersalnych normach obowiązujących człowieka.

Slide 14

Zmiany w życiu religijnym W 2 poł. XX wieku następowało zjawisko laicyzacji społeczeństw Zachodu. Jednocześnie masowo powstawały nowe ruchy religijne, niekiedy przybierające charakter niebezpiecznych sekt. Do najprężniej rozwijających się religii należał islam, co wynikało z politycznego renesansu tej religii i stylu życia.

Slide 15

Sobór watykański II i Jan Paweł II PO II wojnie światowej i pontyfikacie Piusa XII, w Kościele musiały zajść zmiany przystosowujące te instytucję do nowych warunków. Za pontyfikatu jego następców Jana XXIII i Pawła VI w latach 1962 65 trwały obrady soboru watykańskiego II. Pod hasłem aggiornamento (unowocześnienie) nastąpiło otwarcie katolicyzmu na nową rzeczywistość. Rozpoczął się okres reform w Kościele.

Slide 16

16 X 1978 roku na papieża został wybrany kardynał Karol Wojtyła, arcybiskup krakowski, który przyjął imię Jana Pawła II. Był to papież, który umiejętnie wykorzystywał nowoczesne środki przekazu, aby przekazywać w sposób nowatorski treści religijne. Docierał w ten sposób do ludzi na całym świecie. Był również pierwszym papieżem, który na szeroką skalę rozpowszechnił pielgrzymki papieskie do najdalszych zakątków świata. 1 maja 2011 ogłoszono jego beatyfikację.

Dane:
  • Liczba slajdów: 16
  • Rozmiar: 3.42 MB
  • Ilość pobrań: 51
  • Ilość wyświetleń: 5738
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie