Język Polski

Literatura piękna

7 lat temu

Zobacz slidy

Literatura piękna - Slide 1
Literatura piękna - Slide 2
Literatura piękna - Slide 3
Literatura piękna - Slide 4
Literatura piękna - Slide 5
Literatura piękna - Slide 6

Treść prezentacji

Slide 1

LITERATURA PIĘKNA DLA INTERNAUTÓW

Slide 2

WSZYSTKO O ... E - LITERATURZE Na naszych oczach epoka słowa drukowanego zmienia się w epokę słowa cyfrowego. Cyberkultura istnieje w przestrzeni odrębnej, wirtualnej, a zatem o nieograniczonej dostępności. E literatura nie uznaje granic poza językiem. LITERATURA PIĘKNA RÓWNIEŻ ZNAJDUJE SWOJE MIEJSCE W INTERNECIE. Każde dzieło literackie publikowane w sieci jest nie tylko tekstem, ale również dziełem plastycznym. Początki e literatury tak naprawdę sięgają powieści awangardowych lat 60-tych i 70 tych. Nowość stanowiło złamanie klasycznej struktury narracyjnej, nieliniowość fabuły, mnożenie pozornie niespójnych wątków. Takie powieści to dostępne w nasze bibliotece utwory : Jamesa Joycea, Italo Calvino, Roberta Coovera, Julia Cortazara.

Slide 3

SŁOWNIK POJĘĆ E - LITERATURY BLOG - internetowy pamiętnik z komentarzami ewentualnych czytelników. COPYLEFT - przeciwieństwo copyrightu, Udostępnianie tekstu w Internecie bez obwarowań prawami autorskimi, do powszechnego użytku ( co nie jest automatyczną zgodą na plagiat). CYBERPRZESTRZEŃ oddzielona od rzeczywistości obiektywnej, niefizykalna, interaktywna, cyfrowa rzeczywistość, stanowiąca zbiór informacji tekstowych, dźwiękowych i wizualnych. Dająca się modelować, a także pozwalająca na symulacje rzeczywistości fizykalnej.

Slide 4

E BOOK książka w formie elektronicznej. HIPERFIKCJA forma literacka. Powieść lub opowiadanie napisane i odczytane na interaktywnym ekranie, stworzone w systemach hipertekstowych. HIPERTEKST w odniesieniu do literatury tekst, którego czytelnik może poruszać się w dowolnych kierunkach, czytając w sposób swobodny, autor zaś nie tworzy fabuły linearnej. Upraszczając to tekst z szeregiem odnośników ( leksji ). LEKSJA - spójny, ale zarazem autonomiczny fragment hipertekstu. LIBERATURA - pojęcie wprowadzone pod koniec lat 90 -tych XX w. To dzieło literackie w formie totalnej. Obejmuje sferę tekstu i typografii. Najwygodniejszym medium dla tego typu publikacji jest Internet.

Slide 5

MAIL ART - sztuka korespondencyjna - wszelkiego rodzaju formy artystyczne (graficzne, tekstowe) rozpowszechnione za pomocą poczty elektronicznej. NET ART - niematerialna, interaktywna sztuka, której podstawowym medium i kontekstem jest sieć Internetu. Tematyka art netu najczęściej dotyczy komunikacji sieciowej oraz technologii. Jeśli chcesz wiedzieć więcej Katarzyna  Bazarnik,Od Joycea do liberatury : eseje o  literaturze awangardowej       Kraków, 2002 www.techsty.art.plmagazyn.htm

Slide 6

Internetowe powieści hipertekstowe Amerika Mark, Gramatron: powieść hipertekstowa,  www.gramatron.com.pl Gilgamesh: translacja antycznego eposu,  www.gilgamesh.psnc.pl  Radosław Nowakowski, Koniec świata wg Emeryka, www.emeryk.wici. info Muto dr, Tramwaje w przestrzeniach zespolonych, www.republika.pl stoslonidrMuto Joanna Roszak, ORh, www.techsty.art..plmagazynroszaktytuowa  Sławomir Shuta, Blok, www.blok.art.pl Jarosław Szatkiewicz, Carlos, www.ujprogramming.kom.plhipertekst Robert Szczerbowski, AE, www.techsty.art.plmagazynaeae1.html          Jeśli znużą Cię już nowe trendy w  literaturze, zawsze możesz          na ekranie monitora przeczytać sprawdzoną, dobrą klasykę.                                  www.pbi.edu.pl                                                               oprac. M. Tofil 

Dane:
  • Liczba slajdów: 6
  • Rozmiar: 0.64 MB
  • Ilość pobrań: 10
  • Ilość wyświetleń: 4753
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie