Historia

Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu

6 lat temu

Zobacz slidy

Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 1
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 2
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 3
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 4
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 5
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 6
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 7
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 8
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 9
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 10
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 11
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 12
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 13
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 14
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 15
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 16
Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku. Rozwój parlamentaryzmu - Slide 17

Treść prezentacji

Slide 1

Główne nurty polityczne w Europie w 1 poł. XIX wieku Rozwój parlamentaryzmu.

Slide 2

Europejskie przemiany Wielka Rewolucja Francuska i postępująca industrializacja spowodowały w Europie szereg przemian. Zmianie ulegała również mentalność ówczesnych Europejczyków. Efektem tych przeobrażeń było wykształcenie się nowych nurtów politycznych, takich jak liberalizm, konserwatyzm, nacjonalizm i socjalizm

Slide 3

Liberalizm Twórcy: Beniamin Constant (1767 - 1830) John Stuart Mill (1806-1873) Adam Smith (1723 - 1790) Alexis de Tocqueville (1805 - 1859) Pojęcie to wywodzi się z języka hiszpańskiego i zostało ukute w okresie wojen napoleońskich od hiszp. Liberales (Wolnościowcy), ugrupowania dążącego do wypędzenia francuskich okupantów.

Slide 4

Alexis de Toqueville i John Stuart Mill

Slide 5

Liberalizm to pojęcie porządkujące, stanowiące ramę dla różnych doktryn. W socjologii i politolog ii wyróżnia się głównie liberalizm ekonomiczny i polityczny. Pod pojęciem tym kryją się: - wiara w postęp - indywidualizm - preferowanie praw wolnościowych - afirmacja własności prywatnej - dążenie do ograniczenia roli państwa (państwo jest złem koniecznym) Naczelną dewizą było hasło: Jak najwięcej szczęścia dla jak największej ilości ludzi.

Slide 6

Konserwatyzm Twórcy: Edmund Burke (1729-1797) Friedrich Schlegel (1772 - 1829) Friedrich von Hardenberg (1772 - 1801) Konserwatyzm (z łac. conservare) - znaczy tyle co: dążyć do zachowania, obrony, ocalenia starego porządku. Konserwatyzm jako myśl polityczna był odpowiedzią na nowożytne idee zmiany społecznej, zwłaszcza te wyrastające ze spojrzenia na człowieka jako indywidualna jednostkę, której przynależy wolność i samodzielność.

Slide 7

Edmund Burke i Friedrich Von Hardenberg

Slide 8

Główne założenia cechy konserwatyzmu: - rzeczywistość jest autonomiczna, człowiek zastał konkretne realia i tylko w ograniczony sposób może je współtworzyć; - świat i człowiek charakteryzują się niedoskonałością, a idea perfekcji jest z góry skazana na niepowodzenie; - człowiek jest częścią większej całości, a nie wyizolowaną jednostką; - przywiązanie do religii i tradycji jest podstawą ładu społecznego; - społeczeństwo traktowane jest przez konserwatystów jako organiczna całość, wyrosła na przeszłych pokoleniach i dającą początek przyszłym; - trwanie jest wartością samą w sobie, a jeśli zmiana, to raczej ewolucyjna niż rewolucyjna; - wartości są absolutne, nie podlegają relatywizacji; - zobowiązania mają pierwszeństwo przed uprawnieniami;

Slide 9

Socjalizm Claude Henri Saint-Simon (1760-1825) Robert Owen (1771 - 1858) Karl Marks (1818-1883) Fryderyk Engels (1820 - 1895) Socjalizm - nazwa wywodzi się od łac. socialis towarzyski. Rozwój socjalizmu to czas zwycięstwa gospodarki kapitalistycznej pierwszej połowy XIX w., kiedy to stało Się jasne, że powrót feudalizmu nie jest możliwy. Zmieniła się wówczas struktura przemysłu, a rewolucja przemysłowa zapoczątkowała nowy sposób zatrudnienia. Socjalistów raził szczególnie brak ustawodawstwa socjalnego l obniżający się wiek zatrudnienia.

Slide 10

Claude Henri Saint Simone i Robert Owen

Slide 11

Socjalizm dzieli się na dwa główne nurty: 1. socjalizm utopijny 2. socjalizm naukowy (marksizm) Doktryna socjalizmu utopijnego: - ostra krytyka kapitalizmu i rozwarstwienia międzyklasowego XIX w. - wizje świata sprawiedliwego, który by łączył brak wyzysku ze strony uprzywilejowanych i idee demokratyzmu (to jednak tylko utopie i fantazje) Socjalizm utopijny odegrał ogromną rolę w uświadomieniu istniejących napięć społecznych, zwracał uwagę na przyczyny nasilających się strajków i konsolidował ludzi wokół tych problemów.

Slide 12

Filozofia marksistowska opiera się na przekonaniu, że świat ma charakter materialny, materia istnieje w czasie i przestrzeni i pozostaje w ciągłym ruchu. Ruch ma charakter dialektyczny, bo dokonuje się według określonych praw, stąd też rzeczywistość podlega określonym prawom. Podstawą jest tu teoria pracy człowieka, skoncentrowanej na przezwyciężaniu ograniczeń naturalnych (przyrody) - musi ją niszczyć by przetrwać; jest to teoria historii stawania się człowieka poprzez pracę.

Slide 13

Nacjonalizm Nacjonalizm (z łacińskiego natio naród), ideologia i ruch polityczny, a także postawa społeczno-polityczna podporządkowująca interesy innych narodów celom własnego. Według tej ideologii wszelkie działania polityczne podejmowane są w celu podniesienia siły własnego narodu, a także oceniane przez pryzmat jego dobra i interesów.

Slide 14

Komunizm Twórcy: Karol Marks Fryderyk Engels Komunizm - nazwa wywodzi się od łac. communis, co znaczy wspólny, powszechny. W XIX wieku główną ideą komunizmu, była przede wszystkim rewolucja proletariatu i dążenie ku obaleniu państwa jako środka dla przywrócenia równości w coraz bardziej uprzemysłowionym świecie, znalazły odzwierciedlenie pod postacią ruchów politycznych.

Slide 15

Karol Marks i Fryderyk Engels

Slide 16

Rozwój parlamentaryzmu Zmiany, które wywołała w Europie Wielka Rewolucja Francuska doprowadził do tego, iż po roku 1815 w wielu krajach zaczęto wprowadzać konstytucje i powoływano parlamenty. Początkowo miały one bardzo ograniczone kompetencje takie jak uchwalanie podatków, budżetu państwa i kontrolę rządu. Bardzo niewielu ludzi miało do nich dostęp, gdyż ograniczeniem był cenzus majątkowy i pochodzenie. Ale wraz z rozwojem parlamentów zaczęły powstawać pierwsze partie polityczne.

Slide 17

Partie polityczne Partia dobrowolna organizacja skupiająca osoby o zbliżonych poglądach politycznych, dążąca do przejęcia władzy w państwie. Pierwsze partie polityczne miały charakter elitarny, nie posiadały sprecyzowanych programów politycznych i aktywizowały się przed wyborami, a później ich aktywność zamierała. Funkcje działaczy partyjnych były społeczne a oni sami nie pobierali wynagrodzenia.

Dane:
  • Liczba slajdów: 17
  • Rozmiar: 1.30 MB
  • Ilość pobrań: 110
  • Ilość wyświetleń: 6776
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie