Biologia

Droga dźwięku

6 lat temu

Zobacz slidy

Droga dźwięku - Slide 1
Droga dźwięku - Slide 2
Droga dźwięku - Slide 3
Droga dźwięku - Slide 4
Droga dźwięku - Slide 5
Droga dźwięku - Slide 6
Droga dźwięku - Slide 7
Droga dźwięku - Slide 8
Droga dźwięku - Slide 9
Droga dźwięku - Slide 10
Droga dźwięku - Slide 11
Droga dźwięku - Slide 12
Droga dźwięku - Slide 13

Treść prezentacji

Slide 1

Droga dźwięku Dorota Woźniak Nr indeksu 166836

Slide 2

Plan prezentacji Droga powietrzna dźwięku Droga kostna dźwięku Narząd słuchu składa się z 3 części: ucha, drogi słuchowej i ośrodkowego układu słuchu Budowa ucha: ucho wew., ucho środkowe i ucho wewnętrzne Droga słuchowa (narząd słuchowy)

Slide 3

Drogi dźwięku Są 2 drogi dźwięku: DROGA POWIETRZNA I DROGA KOSTAN DROGA KOSTANA: dociera do ucha wewnętrznego i dalszych wymienionych struktur poprzez wyrostek sutkowaty kości skroniowej.

Slide 4

Droga powietrzna zagłębienie małżowiny usznej przewód słuchowy zew. jamę bębenkową i płyny ucha wew. narządu Cortiego nerwu słuchowego ośrodków

Slide 5

Ucho składa się z ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz ucha wewnętrznego.

Slide 6

Ucho zewnętrzne Składa się z małżowiny usznej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego zamkniętego błoną bębenkową. Zadaniem ucha zewnętrznego jest odpowiednie przeniesienie drgań rozprzestrzeniających się w powietrzu w postaci fali akustycznej do ucha środkowego. Pozwala na selektywne wzmacnianie docierających do ucha dźwięków, odgrywa podstawową rolę w lokalizacji źródeł dźwięku oraz pełni funkcję ochronną dla błony bębenkowej

Slide 7

Ucho środkowe

Slide 8

Ucho środkowe

Slide 9

Ucho wewnętrzne

Slide 10

Na błonie podstawnej znajduje się organ Cortiego z uporządkowanymi w rzędach komórkami słuchowymi wyposażonymi w rzęski. Gdy błona podstawna wprawiana jest w ruch przez drgania cieczy wypełniającej ślimak następuje zginanie rzęsek i pobudzanie tym samym nerwu słuchowego.

Slide 11

Droga słuchowa (nerw słuchowy) Bodziec elektryczny wytwarzany w ślimaku przewodzony jest przez nerw słuchowy. Poszczególne włókna nerwowe transmitują dźwięk o różnej częstotliwości, tzn. niektóre przewodzą niskie tony, inne wysokie a jeszcze inne średnio częstotliwościowe. Nerw włóknami eferentnymi kończy się w jądrach podkorowych mózgu.

Slide 12

Ośrodkowy układ nerwowy Składa się z jąder podkorowych pnia mózgu gdzie analizowane jest częstotliwość i głośność i lokalizacja dźwięku oraz kory słuchowej, która znajduje się w płatach skroniowych mózgu, gdzie uświadamiany jest i interpretowany dźwięk czyli następuje rozumienie mowy.

Slide 13

Podsumowanie Drogowa powietrzna dźwięku :zagłębienie małżowiny usznej przewód słuchowy zew. jamę bębenkową i płyny ucha wewnętrznego narządu Cortiego nerwu słuchowego ośrodków korowych i podkorowych mózgu. Droga kostna: dociera do ucha wew. i dalszych wymienionych struktur poprzez wyrostek sutkowaty kości skroniowej. Ucho składa się: z ucha zew., ucha środkowego, ucha wew. W uchu zew. dźwięk jest odbierany, w środkowym przenoszony i wzmacniany, a w uchu wew. przetworzony na bodziec słuchowy W nerwie słuchowym transmitowany jest dźwięk o różnych częstotliwościach poprzez włókna nerwowe. Kończy się w jądrach korowych mózgu. W ośrodkowym układzie nerwowym analizowana jest częstotliwość, głośność i lokalizacja dźwięku i następuje rozumienie mowy

Dane:
  • Liczba slajdów: 13
  • Rozmiar: 0.41 MB
  • Ilość pobrań: 3359
  • Ilość wyświetleń: 18831
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie