Historia

Życie na zamku

6 lat temu

Zobacz slidy

Życie na zamku - Slide 1
Życie na zamku - Slide 2
Życie na zamku - Slide 3
Życie na zamku - Slide 4
Życie na zamku - Slide 5
Życie na zamku - Slide 6
Życie na zamku - Slide 7
Życie na zamku - Slide 8
Życie na zamku - Slide 9
Życie na zamku - Slide 10
Życie na zamku - Slide 11
Życie na zamku - Slide 12
Życie na zamku - Slide 13
Życie na zamku - Slide 14
Życie na zamku - Slide 15
Życie na zamku - Slide 16
Życie na zamku - Slide 17
Życie na zamku - Slide 18
Życie na zamku - Slide 19
Życie na zamku - Slide 20
Życie na zamku - Slide 21
Życie na zamku - Slide 22
Życie na zamku - Slide 23
Życie na zamku - Slide 24
Życie na zamku - Slide 25
Życie na zamku - Slide 26
Życie na zamku - Slide 27
Życie na zamku - Slide 28

Treść prezentacji

Slide 1

Średniowiecz e

Slide 2

Średniowiecze Jest to epoka w historii i kulturze europejskiej, obejmująca okres między starożytnością, a czasami nowożytnymi. Granice czasowe średniowiecza nie są ściśle ustalone, szczególnie w przypadku granicy początkowej. Najczęściej przyjmuje się, że jest to okres historyczny rozciągający się od czasów rozpadu Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wielkiej wędrówki ludów do początków renesansu.

Slide 3

Zamki Co i jak było w domach królów ?

Slide 4

W średniowiecznych zamkach W średniowieczu najokazalszymi siedzibami były dwory władców zamki. Pełniły one nie tylko funkcje mieszkalne, ale także obronne. Rodzina właściciela zamku zajmowała wiele komnat. Były one zimne i nieprzytulne. Nawet latem panował w nich chłód, natomiast w mroźne zimy trudno było je dogrzać za pomocą kominków. Starano je upiększać i ocieplać surowe wnętrza, zawieszając na ścianach skóry lub ręcznie tkane kobierce. W komnatach panował półmrok, gdyż przez małe okna przedostawało się do wnętrza niewiele światła.

Slide 5

Życie na zamku Jak już wiesz zamki pełniły przede wszystkim funkcję obronną i musiały być przygotowane na długi czas oblężenia. Miały więc własne magazyny żywności, często także studnie i ogrody. Na zamku mieszkali rzemieślnicy, między innymi piekarze, stolarze i płatnerze, czyli ludzie zajmujący się wyrobem broni.

Slide 7

Zamki Schronieniem nie tylko króla

Slide 8

Mieszkańcy zamków Na zamku mieszkał jego właściciel król, książę lub rycerz wraz ze swoim dworem. Ich życie umilały uczty oraz turnieje rycerskie. Podczas uczt jedzono, pito, tańczono i podziwiano występy sztukmistrzów.

Slide 10

Jak zostać rycerzem? Każdy, kto chce być rycerzem, musi być wielkoduszny, wolnie urodzony, szczodry, doskonały i mężny

Slide 12

Zakony

Slide 13

Zakony Ogromną rolę w kształtowaniu europejskiej cywilizacji odegrały zakony. Pierwsze zakony i opactwa powstały blisko 1500 lat temu. Zakonnicy zakładali szpitale, domy pielgrzymów, przytułki dla biednych i starców, przepisywali księgi w skryptorium, a najbardziej wykształceni pełnili rolę doradców na dworach panujących.

Slide 14

Skład zakonów Zakony męskie miały swoje żeńskie odpowiedniki. Istniały również zakony rycerskie, w skład których wchodzili zakonnicy (duchowni) oraz braciarycerze, czyli rycerze, którzy nie przyjmując święceń, godzili się żyć jak zakonnicy (składali śluby czystości i ubóstwa). Ich głównym zadaniem była nie tylko modlitwa czy kontemplacja, lecz również walka w obronie wiary i ideałów przyjętych w regule zakonnej.

Slide 16

Średniowieczny ubiór Czyli moda XIII wieku

Slide 17

Ubiór średniowieczny kobiecy Między XIII, a XV wiekiem moda kobieca kilkukrotnie ulegała dużym zmianom. W XIII wieku suknie były luźne i niedopasowane. Około połowy XIV wieku suknie zaczęły zmieniać formę na bardziej dopasowaną do tułowia. Od końca XIV wieku znów zaczęły pojawiać się nakrycia wierzchnie bardzo obszerne, kloszowe w kroju, spinane paskiem pod biustem i funkcjonowały równolegle z innymi rodzajami ubiorów.  

Slide 18

Ubiór średniowieczny męski Między XIII, a XV wiekiem ubiory męskie przechodziły te same etapy ewolucji, co ubiory kobiece. W XIII wieku ubrania były luźne i niedopasowane. Około połowy XIV wieku ubiory stały się bardziej dopasowane do tułowia. Pod koniec XIV wieku zaczęły się pojawiać ubiory bardzo obszerne i funkcjonowały równolegle z innymi rodzajami ubiorów. W XV wieku obok używanych od kilku wieków oddzielnych nogawic zaczęły pojawiać się spodnie.

Slide 19

Mroki średniowiecza

Slide 20

Żelazna dziewica Żelazna dziewica (zwana też dziewicą norymberską) stosowane głównie w średniowieczu urządzenie służące do tortur i wymierzania kar . Żelazna dziewica miała postać pudła o kształtach i rozmiarach dopasowanych do ciała ludzkiego. Powszechnie uważa się, jakoby wyposażane były w ostre kolce umieszczone na wewnętrznej stronie zamocowanych zawiasowo klap, które wbijały się w ciało torturowanego w miarę zamykania urządzenia, dotkliwie raniąc, jednak nie naruszając ważnych dla życia organów. Wbrew nazwie żelazne dziewice nie musiały być wykonane z metalu - stosowano także drewno lub kamień

Slide 23

Średniowieczny kościół

Slide 24

Kościół w Dzieje Kościoła w średniowieczu średniowieczu obejmują wiele zagadnień. Należy bowiem sięgnąć do początków chrześcijaństwa w Europie, co wiąże się jeszcze z historią Cesarstwa Rzymskiego oraz Cesarstwa Bizantyńskiego. Średniowiecze było także okresem szerzenia się chrześcijaństwa w Europie. Zostało ono przyjęte w państwie Franków. Kościół odgrywał w średniowieczu ważną rolę polityczną, a papieże mieli swoją siedzibę w Państwie Kościelnym.

Slide 25

Ze względu na tę polityczną rolę Kościoła nie można pominąć takich zagadnień jak koronacja Karola Wielkiego na cesarza, następnie cesarską koronację Ottona I, konflikt między papieżem i cesarzem o inwestyturę, spory między papiestwem, a cesarzami niemieckimi, czasy tzw. niewoli awiniońskiej Kościoła. Ze względu na ogromny wkład Kościoła w ukształtowanie kultury średniowiecza, nauki oraz stosunków społecznych ważne są zagadnienia dotyczące także i tych dziedzin.

Slide 28

Autorzy: Materiały: Alicja, Hania, Albert, Jarek, Jakub, Filip, Maja. Całość prezentacji: Natalia

Dane:
  • Liczba slajdów: 28
  • Rozmiar: 5.35 MB
  • Ilość pobrań: 109
  • Ilość wyświetleń: 7592
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie