Historia

Ignacy Mościcki

6 lat temu

Zobacz slidy

Ignacy Mościcki - Slide 1
Ignacy Mościcki - Slide 2
Ignacy Mościcki - Slide 3
Ignacy Mościcki - Slide 4
Ignacy Mościcki - Slide 5
Ignacy Mościcki - Slide 6
Ignacy Mościcki - Slide 7
Ignacy Mościcki - Slide 8
Ignacy Mościcki - Slide 9
Ignacy Mościcki - Slide 10

Treść prezentacji

Slide 1

IGNACY MOŚCICKI ŻYCIE I OSIĄGNIĘCIA

Slide 2

Ignacy Mościcki- urodzony 1 grudnia 1867 roku w Mierzanowie. Zmarł 2 Października 1946 roku w Versoix. Pochodził z rodziny szlacheckiej, pieczętującej się herbem Ślepowron, pochodzącej z mazowieckich Mościc.

Slide 3

22 lutego 1892 Ignacy Mościcki poślubił w Płocku Michalinę Czyżewską. Był z nią blisko spokrewniony (była córką ciotki Mościckiego), ślub wymagał więc dyspensy udzielonej przez samego papieża.

Slide 4

Początkowo uczył się w gimnazjum w Płocku. Później, gdy rodzice Ignacego Mościckiego przenieśli się do Skierbieszowa, gdzie ojciec dzierżawił majątek ziemski, zaczął uczęszczać do gimnazjum w Zamościu. Ze względu na niechęć do rusyfikacji, jakiej był poddawany, przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował naukę najpierw w szkole Pankiewicza, a później w szkole realnej Babińskiego, którą ukończył w 1887 roku. Warto zauważyć iż już wtedy uzdolniony był w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych.

Slide 5

Następnie studiował chemię na wydziale technologii chemicznej politechniki w Rydze. Podczas studiów został członkiem a wkrótce potem gospodarzem Korporacji Akademickiej Welecja.Studia na ryskiej politechnice ukończył w 1891 roku. 19 października 1897 rozpoczął studia uzupełniające z zakresu fizyki i matematyki na Uniwersytecie we Fryburgu. W latach 18971901 był asystentem prof. Józefa Wierusz-Kowalskiego na tej uczelni, specjalizując się w elektrochemii.

Slide 6

Po ukończeniu uczelni objął stanowisko kierownika technicznego w firmie Société de lAcide Nitrique (przedsiębiorstwo zostało założone przez prof. Kowalskiego) Spółka otworzyła fabrykę kwasu azotowego, który produkowano autorską metodą Mościckiego za pomocą energii elektrycznej, wiążąc azot z powietrza. W tym czasie zapotrzebowanie na kwas azotowy było ogromne. Do wykorzystywania metody Mościckiego potrzebne były kondensatory wysokiego napięcia (50 kV). Nie były one wówczas produkowane, dlatego naukowiec musiał osobiście zająć się ich konstrukcją. Wkrótce sam zbudował szklany kondensator wysokonapięciowy i go opatentował. Jednakże w tym czasie w Norwegii opracowano o wiele tańszą metodę uzyskiwania kwasu

Slide 7

Po kilku latach Mościcki zatrudnił się w innej spółce Société Générale des Condensateurs Electriques, gdzie opracował i wdrożył do produkcji wiele rodzajów kondensatorów i bezpieczników, które z uwagi na wysoką jakość były stosowane powszechnie i przez lata w całej Europie. W 1907 roku wykorzystano jego urządzenia w największej baterii kondensatorów (100 000 V) na świecie, zainstalowanej w urządzeniach nadawczych na wieży Eiffla.

Slide 8

Po przewrocie majowym Józef Piłsudski poszukiwał osoby, która zechciałaby objąć urząd prezydenta Polski. Sam marszałek nie chciał nim zostać, ponieważ jego zdaniem konstytucja marcowa dawała głowie państwa zbyt skromne uprawnienia. 31 maja 1926 Zgromadzenie Narodowe wybrało Piłsudskiego na prezydenta. Marszałek jednak wyboru nie przyjął. Piłsudski planował, aby stanowisko prezydenta RP powierzyć komuś innemu. Zwolennik Piłsudskiego, premier Kazimierz Bartel zaproponował, aby siły sanacyjne wysunęły kandydaturę naukowca Mościckiego, którego znał ze wspólnej pracy na uczelni. Kandydaturę Mościckiego poparł także ówczesny marszałek sejmu.

Slide 9

Został zaprzysiężony 4 czerwca 1926. Zamieszkał wraz z rodziną na Zamku Królewskim w Warszawie.

Slide 10

GŁOWNE ODKRYCIA I WYNALAZKI: Kondensatory Bezpieczniki Metoda pozyskiwania azotu z atmosfery Sposoby zabezpieczania sieci przewodów elektrycznych Opracował technologię syntezy cyjanowodoru Metoda oddzielania ropy naftowej od wody Oraz wiele innych z których w nowszym wydaniu korzystamy do dziś.

Dane:
  • Liczba slajdów: 10
  • Rozmiar: 0.69 MB
  • Ilość pobrań: 664
  • Ilość wyświetleń: 10354
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie