Język Niemiecki

Zwyczaje i Święta w krajach Niemieckojęzycznych

6 lat temu

Zobacz slidy

Zwyczaje i Święta w krajach Niemieckojęzycznych - Slide 1
Zwyczaje i Święta w krajach Niemieckojęzycznych - Slide 2
Zwyczaje i Święta w krajach Niemieckojęzycznych - Slide 3
Zwyczaje i Święta w krajach Niemieckojęzycznych - Slide 4
Zwyczaje i Święta w krajach Niemieckojęzycznych - Slide 5
Zwyczaje i Święta w krajach Niemieckojęzycznych - Slide 6
Zwyczaje i Święta w krajach Niemieckojęzycznych - Slide 7
Zwyczaje i Święta w krajach Niemieckojęzycznych - Slide 8

Treść prezentacji

Slide 1

ZWYCZAJE I ŚWIĘTA W KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

Slide 2

Niemcy Boże Narodzenie Niemcy przygotowania do świąt zaczynają cztery tygodnie wcześniej w pierwszą niedziele adwentu. W większości katolickich domów wiesza się tzw. adwentowe wianki z jodły lub świerku przystrojone foletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń jodły symbolizuje nadzieję, folet wstążek refeksję nad przeszłością, a świeczki światło. W każda kolejną niedzielę wypala się jedną ze świec. Najsłynniejszym ciastem jest strucla bożonarodzeniowa der Weihnachtsstollen z rodzynkami i bakaliami, pierniczki Lebkuchen lub Pfeferkuchen, a także inne ciasteczka o różnych kształtach.

Slide 3

Austria Boże Narodzenie Podczas Świąt Bożego Narodzenia, w zależności od regionu, kultywowane są różne tradycje. Wiedeńczycy na przykład, na kolację wigilijną serwują karpia, natomiast w Karyntii króluje pieczona kaczka. Do świątecznych przysmaków należą też pierniki, wino z korzeniami, pieczone migdały i gorące kasztany. Znany jest obyczaj przygotowywania szopki, czyli fgurek małego Jezusa i Świętej Rodziny. Ciekawostką jest, że jedna z najpiękniejszych kolęd świata Cicha noc powstała właśnie w Austrii.

Slide 4

Wigilijne światełka w oknach i adwentowe kalendarze O Kolejnym zwyczajem w Niemczech jest umieszczanie w oknach światełek - białych lub kolorowych gwiazdek migających albo i nie. Dzieci już od pierwszego dnia grudnia mają kalendarze adwentowe w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami; każdego dnia adwentu mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, czekoladki, ale niektórzy rodzice przygotowują samodzielnie dla swoich pociech kalendarze, w których okienkach można znaleźć ciasteczka, krótkie wierszyki albo małe obrazki krajobrazy zimowe. Drzwi do domku zrobionego przez rodziców otwierane są w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną. Już od listopada sporządza się wypieki, ozdoby choinkowe i szopki.

Slide 5

Wielkanoc -Austria W okresie Wielkanocy Austria pachnie smakołykami i mieni się bogactwem kolorów. Zwyczaje kultywowane są tutaj przez wszystkie generacje. Zgodnie z tradycją organizuje się jarmarki wielkanocne m.in. w wiedeńskim Schönbrunn, gdzie obok dekoracji świątecznych można zakupić wyroby wiejskie oraz wszystko, co się przyda na święta. Zwyczaje wielkanocne nakazują w Wielki Czwartek zjeść coś zielonego. Od tego dnia do Wielkiej Nocy przechadzają się młodzieńcy, którzy robią hałas grzechotkami wykonanymi z drewna.

Slide 6

Wielkanoc w Niemczech Wielkanoc w Niemczech, poza Bożym Narodzeniem, jest najważniejszym świętem w kraju. Wielkanoc zaczyna się świętem w Wielki Piątek. Z tego względu, że jest to dzień śmierci Chrystusa, zwany jest także Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). W tym czasie w kościołach odbywają się misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, Niemcy tego dnia nie muszą przestrzegać ścisłego postu, jak mają w zwyczaju Polacy, na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw. Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy i przeznaczonym na wspólne modlitwy w kościołach towarzyszące złożeniu Pana Jezusa do grobu. Po zakończeniu nabożeństwa, wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na agapę wspólny symboliczny posiłek składający się z chleba, wina oraz wody. Szczególnie uroczyście obchodzona jest niedziela i poniedziałek, nie związany jednak w krajach niemieckojęzycznych ze zwyczajem lanego poniedziałku. W Wielką Sobotę wieczorem przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach. W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem.

Slide 7

Dzień Zjednoczenia w Niemczech Wśród najbardziej znanych niemieckich świąt państwowych wymienić można: Dzień Zjednoczenia Niemiec (3 października) upamiętniający zjednoczenie Niemiec Zachodnich i Wschodnich w 1990 r. Tego dnia odbywają się festyny i spotkania z politycznymi przemowami w parlamentach i wielu ratuszach; 9 listopada to dzień przeznaczenia dla Niemców, symbolizujący początek ponownego niemieckoniemieckiego zjednoczenia.

Slide 8

Koniec Dziękuję za uwagę Katarzyna Sodzawiczny kl.Ia

Dane:
  • Liczba slajdów: 8
  • Rozmiar: 4.33 MB
  • Ilość pobrań: 452
  • Ilość wyświetleń: 11616
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie