Biologia

Zaburzenia odżywiania

5 lat temu

Zobacz slidy

Zaburzenia odżywiania - Slide 1
Zaburzenia odżywiania - Slide 2
Zaburzenia odżywiania - Slide 3
Zaburzenia odżywiania - Slide 4
Zaburzenia odżywiania - Slide 5
Zaburzenia odżywiania - Slide 6
Zaburzenia odżywiania - Slide 7
Zaburzenia odżywiania - Slide 8
Zaburzenia odżywiania - Slide 9
Zaburzenia odżywiania - Slide 10
Zaburzenia odżywiania - Slide 11
Zaburzenia odżywiania - Slide 12
Zaburzenia odżywiania - Slide 13
Zaburzenia odżywiania - Slide 14
Zaburzenia odżywiania - Slide 15
Zaburzenia odżywiania - Slide 16
Zaburzenia odżywiania - Slide 17
Zaburzenia odżywiania - Slide 18
Zaburzenia odżywiania - Slide 19
Zaburzenia odżywiania - Slide 20
Zaburzenia odżywiania - Slide 21
Zaburzenia odżywiania - Slide 22
Zaburzenia odżywiania - Slide 23
Zaburzenia odżywiania - Slide 24
Zaburzenia odżywiania - Slide 25
Zaburzenia odżywiania - Slide 26
Zaburzenia odżywiania - Slide 27
Zaburzenia odżywiania - Slide 28
Zaburzenia odżywiania - Slide 29
Zaburzenia odżywiania - Slide 30
Zaburzenia odżywiania - Slide 31
Zaburzenia odżywiania - Slide 32
Zaburzenia odżywiania - Slide 33
Zaburzenia odżywiania - Slide 34
Zaburzenia odżywiania - Slide 35
Zaburzenia odżywiania - Slide 36
Zaburzenia odżywiania - Slide 37
Zaburzenia odżywiania - Slide 38
Zaburzenia odżywiania - Slide 39
Zaburzenia odżywiania - Slide 40
Zaburzenia odżywiania - Slide 41
Zaburzenia odżywiania - Slide 42
Zaburzenia odżywiania - Slide 43
Zaburzenia odżywiania - Slide 44
Zaburzenia odżywiania - Slide 45

Treść prezentacji

Slide 1

Anoreksja, Bulimia, Ortoreksja zaburzenia odżywiania prowadzące do chorobowego wyniszczenia organizmu Dr Anna Tokarska Dietetyk Kliniczny WSEPiNM w Kielcach

Slide 2

Anoreksja, bulimia i ortoreksja to zaburzenia wynikające z obsesji i chorobliwej koncentracji na punkcie jedzenia i jakości zdrowotnej żywności. Najbardziej podatne na rozwój tych chorób są osoby młode, bo ich osobowość zaczyna się kształtować.

Slide 3

Osoba z nadwagą uchodzi za: chorą nie posiadającą silnej woli w zrzuceniu zaniedbaną nadwagi

Slide 4

Osoba szczupła kojarzy się z: atrakcyjnością dobrym zdrowiem dbałością o siebie silną wolą

Slide 5

Planowanie jadłospisu, częste zakupy ekologicznych artykułów spożywczych, kontrola diety, skrupulatne ważenie i mierzenie przygotowywanych porcji wypełniają myśli osób, które w konsekwencji tracą kontrolę nad swoimi zachowaniami, doprowadzając do poważnych w konsekwencji uzależnień.

Slide 6

Anoreksja (anorexia nervosa) pochodzi z greckich słów: an - brak i orexis apetyt. Anoreksja występuje znacznie częściej u kobiet (około 10 razy częściej ) niż u mężczyzn. W populacji ogólnej waha się w zakresie kilku procent. Choroba zazwyczaj rozpoczyna się u młodych dziewcząt w okresie pokwitania lub u młodych kobiet, najczęściej między 14 a 18 rokiem życia.

Slide 7

Zaburzenie to polega na podejmowaniu licznych celowych działań prowadzących do redukcji masy ciała, a następnie utrzymaniu osiągniętej małej masy przez osobę chorą , przy czym masa ciała wynosi poniżej wskaźnika (body mass index BMI), który jest równy lub spada poniżej 17,5.

Slide 8

Zakresy wartości BMI: 16,0 wygłodzenie 17,018,49  niedowaga 16,016,99 wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę lub anoreksją) 18,524,99 wartość prawidłowa 25,029,99  nadwaga 30,034,99 I stopień otyłość 35,039,99 II stopień otyłości (otyłość kliniczna) 40,0 III stopień otyłości (otyłość skrajna, patologiczna)

Slide 9

Przyczyny powstawania choroby: zawód miłosny rozwód rodziców emocjonalne oddalenie od siebie, niski jest poziom ujawnianych uczuć w rodzinie niski poziom samooceny rozbudzenie nadmiernych ambicji u dziecka, nakłanianie (głównie przez matki) do zwiększenia ilości jedzenia

Slide 10

Objawy choroby

Slide 11

Spadek masy ciała o co najmniej 15 wagi oczekiwanej w stosunku do wieku i wzrostu. Masa ciała spada u chorych nawet poniżej 30 kg. Niska masa ciała jest osiągana poprzez coraz większe ograniczenia w przyjmowaniu pokarmów. Odczuwany głód chore zagłuszają, aby zapomnieć o jedzeniu podejmują w związku z tym wiele zajęć, intensywnie się uczą, czasem przez wiele godzin wykonują ćwiczenia fizyczne.

Slide 12

Silny lęk przed przytyciem mimo znacznej niedowagi. Silny lęk przed przytyciem powoduje, że chore podejmują walkę z każdym kęsem pokarmu. Ustawicznie spierają się że porcje jedzenia są zbyt duże. Dzielą je na części. Starają się jeść w samotności. Osoby cierpiące na anoreksję potrafią prawidłowo ocenić masę i kształt ciała innych, zwłaszcza innych chorych. W stosunku do siebie samych, mimo czasem drastycznego wychudzenia, mają silne poczucie bycia zbyt grubą.

Slide 13

Brak przynajmniej trzech cyklów menstruacyjnych. Ustanie cyklów miesiączkowych w przebiegu choroby spowodowane jest procesem zanikowym jajników oraz nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu podwzgórzowo-przysadkowego. Początek anoreksji jest zazwyczaj powolny. Im choroba trwa dłużej, tym intensywność odchudzania zwiększa się. Z czasem chore przestają odczuwać głód.

Slide 14

Skutki zdrowotne anoreksji dzielimy na dwie grupy

Slide 15

Biologiczne: zaburzenia rytmu serca, spadek tętna nawet do 40 uderzeń na minutę, odwodnienie, zaburzenie pracy nerek, obecność acetonu w moczu, spadek poziomu potasu, który ma wpływ na pracę serca osłabienie, obniżenie ciśnienia krwi i skłonność do omdleń, zimne i drętwiejące ręce i stopy, stałe uczucie zimna, zaburzenia snu bezsenność w nocy, senność w dzień, zawroty i bóle głowy, osteoporoza prowadząca do złamań, najczęściej kończyn, delikatny meszek pokrywający ciało, chroniący przed utratą ciepła na skutek zmniejszenia warstwy tkanki tłuszczowej.

Slide 16

Psychospołeczne: silny lęk przed utratą kontroli nad jedzeniem, a przez to nad własnym życiem, często depresja i związany z nią lęk, smutek, poczucie beznadziejności, zdarzają się próby samobójcze, ograniczenie, a w końcu zerwanie kontaktów z otoczeniem (przyjaciele, znajomi),

Slide 17

Bulimia (bulimia nervosa) (żarłoczność psychiczna) Bulimia termin został wprowadzony przez Galena i pochodzi od greckich słów bous i limos, które oznaczają byczy głód. Bulimię stwierdza się przede wszystkim u nastolatek i młodych kobiet. Początek zachorowania występuje zazwyczaj później niż u pacjentów z anoreksją, około 18.24. roku życia.

Slide 18

Bulimia rozpoczyna się najczęściej od stosowania różnego rodzaju diet restrykcyjnych, odchudzających w celu osiągnięcia pożądanej masy ciała i w wielu przypadkach jest konsekwencją nie leczonej anoreksji. Osoby chore miewają gwałtowne ataki łaknienia, które skutkują nadmiernym objadaniem się, po czym następuje oczyszczenie organizmu (prowokacja wymiotów), co przynosi chorej osobie ulgą na sumieniu

Slide 19

Napady łaknienia poprzedzane są odczuciem niepokoju i wzmagającego się napięcia nerwowego. W trakcie napadu bulimiczki pochłaniają bardzo duże ilości jedzenia, w tym wysokokalorycznego, których wartości przekraczają dzienne zapotrzebowanie.

Slide 20

Skutki zdrowotne bulimii

Slide 21

Biologiczne: zaburzenia żołądkowo-jelitowe refluks żołądkowo- przełykowy dyskomfort w jamie brzusznej zaburzenia równowagi elektrolitycznej uszkodzenie szkliwa zębów uszkodzenie naczynek krwionośnych w oczach opuchlizna twarzy i policzków (zapalenia ślinianek) awitaminoza rozciągnięcie żołądka do znacznych rozmiarów zmęczenie zły nastrój niepokój

Slide 22

Psychospołeczne: niechęć do samego siebie stany depresyjne poczucie wstydu i upokorzenia psychiczne uzależnienie od środków przeczyszczających i odwadniających

Slide 23

Leczenie bulimii psychicznej polega na zapobieganiu stanom zagrożenia życia chorej i komplikacjom pochorobowym. W ramach terapii farmakologicznej stosuje się środki przeciwdepresyjne i wspomagające utrzymanie kontroli nad ilością spożywanego jedzenia.

Slide 24

Leczenie przede wszystkim ma na celu zaradzić skutkom częstego wymiotowania, nadużywania środków o działaniu przeczyszczającym i odwadniającym, a także zbyt dużym rozciąganiem żołądka przez zjadany pokarm.

Slide 25

Zarówno w przypadku bulimii jak i anoreksji nie istnieje uniwersalny model leczenia, który byłby skuteczny w każdym przypadku. Anoreksja i bulimia są chorobami, które mają swoje konsekwencje biologiczne, psychiczne i społeczne. Wymagają leczenia, często interdyscyplinarnego (psychiatra, psycholog, endokrynolog, dietetyk).

Slide 26

Niepodjęcie leczenia może mieć poważne następstwa, a w przypadku anoreksji prowadzi do śmierci. Wciąż podejmowane są próby opracowania kolejnych metod, które w sposób bardziej skuteczny pomagałyby w leczeniu tak skomplikowanych chorób.

Slide 27

Ortoreksja Termin orthorexia nervosa pochodzi z języka greckiego (od słów orto prawidłowy, dobry i oreksis pożądanie, apetyt). Twórcą definicji ortoreksji jest Steven Bratman. Ortoreksja jest obsesją na punkcie zdrowego żywienia. Cierpiący na ortoreksję przykłada patologiczną wręcz wagę do tego, aby jadać wyłączenie pokarm, który uznaje za zdrowy.

Slide 28

Liczba osób dotkniętych ortoreksją stale wzrasta. Najczęściej zapadają na nią dobrze sytuowane, wykształcone kobiety, będące w wieku ok. 30 lat. Schorzenie coraz częściej dotyczy również mężczyzn. Ortorektycy unikają spożywania określonych pokarmów i sposobów obróbki żywności, gdyż uważają je za szkodliwe dla zdrowia. Przygotowanie posiłków staje się bardzo czasochłonne i dosyć uciążliwe.

Slide 29

Planowanie jadłospisu, wybór ekologicznych produktów spożywczych staje się życiowym priorytetem, od którego ortorektyk uzależnia swoje codzienne funkcjonowanie. Z mediów otrzymujemy liczne, często sprzeczne ze sobą wskazówki, na temat prawidłowej diety. W natłoku informacji nietrudno jest się zagubić. Szybko traci się kontrolę nad sposobem swojego żywienia, popada w obsesję i stan uzależnienia.

Slide 30

Skutki zdrowotne ortoreksji

Slide 31

Biologiczne: zmniejszenie masy ciała anemia, osteopemia gwałtowny spadek odporności wahania nastroju zatrzymanie miesiączki

Slide 32

Psychospołeczne: izolacja społeczna obniżenie poczucia własnej wartości częste wahania nastrojów

Slide 33

Ortoreksja, podobnie jak inne zaburzenia odżywiania, wymaga leczenia. Kuracja ma na celu wywołanie u pacjenta zmiany sposobu myślenia o jedzeniu. Zalecana jest również suplementacja diety, aby wyrównać niedobory witamin i składników mineralnych, które powstały na skutek spożywania niepełnowartościowych posiłków.

Slide 34

Aby zapobiegać stanom patologicznym w powstawaniu ww chorób należy prowadzić wśród dzieci i młodzieży: edukację zdrowotną edukację żywieniową

Slide 35

Edukacja zdrowotna

Slide 36

Edukacja zdrowotna obejmuje : przekazywanie i nabywanie wiedzy o zdrowiu, postaw wobec zdrowia swojego i innych

Slide 37

Promuje zachowania zdrowotne takie jak: aktywność fizyczną higienę radzenie sobie ze stresem zbilansowane, prawidłowe żywienie

Slide 38

Edukacja żywieniowa jest nieodłącznym elementem edukacji zdrowotnej i ma na celu: przekazanie odpowiedniej wiedzy żywieniowej, wykształcenie potrzeby jej stosowania, zmiany niewłaściwych zachowań żywieniowych

Slide 39

Formy pedagogicznego wspierania w szkole dziewcząt z zaburzeniami odżywiania Spotkania indywidualne z uczennicą, które mają na celu przede wszystkim: pomoc jej w zrozumieniu istoty choroby, uświadomienie dziewczynie, że utrzymujące się objawy mogą zagrażać jej zdrowiu i życiu, motywowanie dziewczyny do rozpoczęcia specjalistycznego leczenia, zapoznawanie jej z zasadami zdrowego odżywiania i właściwymi metodami dbania o własną urodę, pomoc w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.

Slide 40

Współpraca z rodzicami ma na celu: wymianę informacji o stanie zdrowia uczennicy, jej postaw wobec odżywiania i własnego wyglądu, postępach w nauce, frekwencji w szkole, pomoc rodzicom w poszukiwaniu specjalisty zajmującego się leczeniem zaburzeń odżywiania, informowanie na temat placówek, które funkcjonują w miejscu zamieszkania chorej, pomoc rodzicom w zaakceptowaniu choroby córki, uświadomienie konieczności podjęcia specjalistycznego leczenia, nauczenie ich właściwych sposobów postępowania z dziewczyną chorującą na anoreksjębulimię.

Slide 41

Współpraca wychowawcy klasy z pedagogiem szkolnym i nauczycielami uczącymi Ma na celu m. in.: wymianę informacji o stanie zdrowia uczennicy, jej postawy wobec odżywiania i własnego wyglądu, postępach w nauce, frekwencji w szkole, aktywności w toku lekcji wychowania fizycznego, w przypadku złego stanu zdrowia uczennicy, długiego pobytu w szpitalu, pomoc w zorganizowaniu indywidualnego toku nauki szkolnej,

Slide 42

uświadomienie nauczycielom wychowania fizycznego konieczności w sytuacji, gdy uczennica wykazuje nadmierną aktywność na lekcjach wychowania fizycznego dostarczenia przez dziewczynę zaświadczenia od lekarza o stanie jej zdrowia oraz uzyskania pisemnej zgody od jej rodziców na uczestnictwo w lekcjach wychowania fizycznego.

Slide 43

Podejmowanie działań profilaktycznych na terenie szkoły w zakresie zaburzeń odżywiania, Działania obejmują m. in.: organizację wykładów dla uczniów na temat zaburzeń odżywiania w ramach np. godzin wychowawczych lub lekcji biologii; projektowanie i realizowanie programów profilaktycznych przeznaczonych dla uczniów, obejmujących zagadnienia zdrowego stylu życia i odżywiania (stosownie do wieku i potrzeb organizmu), kształtowania pozytywnej samooceny, nabywania dystansu do lansowanych przez mass media kanonów mody i urody.

Slide 44

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

Slide 45

LITERATURA: Ciborowska H, Rudnicka A. Dietetyka. Żywienie Zdrowego i Chorego Człowieka PZWL Warszawa 2014 wyd.4. Grzymisławski M, Gawędzki J. Żywienie Człowieka Zdrowego i Chorego 2. PWN Warszawa 2010 Jarosz M. Praktyczny Podręcznik Dietetyki. Instytut Żywności i Żywienia Warszawa 2010 http:www. poradnikzdrowie.plpsychologianalogiZaburzenia odzywiania-anoreksja-bulimia-ortoreksja-to-choroby36224.html http:www.poradnikzdrowie.plpsychologianalogiortoreksja-groznachoroba-wynikajaca-z-przesadnej-dbalosci-o-diete38104.html http:www.poradniainowrocławinfoanoreksja

Dane:
  • Liczba slajdów: 45
  • Rozmiar: 0.73 MB
  • Ilość pobrań: 155
  • Ilość wyświetleń: 6670
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie