Plastyka

Wielkie poruszenie

6 lat temu

Zobacz slidy

Wielkie poruszenie - Slide 1
Wielkie poruszenie - Slide 2
Wielkie poruszenie - Slide 3
Wielkie poruszenie - Slide 4
Wielkie poruszenie - Slide 5

Treść prezentacji

Slide 1

Wielkie poruszenie

Slide 2

Wielkie poruszenie Pogodna, pełna harmonii i umiaru sztuka odrodzenia była odbiciem spokoju człowieka, który poznawał przyrodę i rządzące nią prawa, nie wchodząc w konflikt z Kościołem. Spokój ten zburzyła reformacja, zapoczątkowana w 1517 r. przez Marcina Lutra. Podając w wątpliwość część prawd wiary głoszonych przez Kościół katolicki, protestanci zasiali w umysłach ludzi odrodzenia wątpliwości, każące im na nowo rozważyć swój stosunek do religii i wiary. Kościół przystąpił do przeciwdziałania, wykorzystując do walki z protestantyzmem również sztukę. Na pewno nie dawała się do tego spokojna, blisko człowiekowi sztuka odrodzenia. Wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła w Melku Widok od wejścia ku ołtarzowi w świetle bijącym od kopuły. Ołtarz ujęty jest z oby stron kolumnami.

Slide 3

Diego Velazquez Portret konny Baltazara Carlosa. Pięcioletni syn hiszpańskiego króla, książę Baltazar Carlos w paradnym stroju, hiszpańskim kapeluszu i z buławą marszałkowską w rączce przedstawiony na ognistym, chociaż ciężkim rumaku w momencie skoku. Scena nieprawdopodobna, ale nikt na to wówczas nie zważał, chodziło przecież o pokazanie dostojeństwa i dzielności następcy tronu. Wielkie odrodzenie Teraz sceny religijne miały być malowane w taki sposób, aby człowiek czuł się wobec majestatu Boga kruchy i bezradny. .Dokonano tego przede wszystkim przez zastąpienie statycznej kompozycji odrodzenia kompozycją dynamiczną, wyrażającą gwałtowny ruch oraz przez spotęgowanie kontrastów światło cieniowych. Narodził się nowy styl, nowa epoka barok. Jego zasady zaczęły obowiązywać we wszystkich dziedzinach sztuki, także w dziełach o tematyce świeckiej. Architektura baroku odznacza się bogactwem i przepychem. Jeden z najsłynniejszych kościołów tej epoki to kościół św. Karola w Rzymie. Dla artystów tej epoki podobnie jak dla poprzedników z XV i XVI w. wzorem była rzeźba antyczna, głównie grecka. Jednym z największych malarzy wszech czasów jest Holender Rembrant van Rijn.

Slide 4

Gianlorenzo Bernini Apollo i Dafne Rzeźba przedstawia scenę z mitologii greckiej : nimfę imieniem Dafne ściga zakochany w niej Apollo, bóg światła i opiekun sztuk. Zeus uratował Dafne z objęć Apolla, zamieniając ją w drzewko laurowe. Widzimy właśnie moment przemiany. Rembrant Portret syna artysty Tytusa Chłopiec przedstawiony jest w trakcie czytania. Snop ciepłego światła rzucony skośnie od dołu wydobywa z mroku dłonie i księgę, układa się migotliwymi plamami na skupionej twarzy czytającego i na puklach włosów.

Slide 5

Wykonała: Weronika Kopecka kl. VI

Dane:
  • Liczba slajdów: 5
  • Rozmiar: 0.98 MB
  • Ilość pobrań: 733
  • Ilość wyświetleń: 10444
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie