Slide 1
Wielkie odkrycia geograficzne XV i XVI wieku
Slide 2
Przyczyny wielkich odkryć geograficznych: poszukiwania nowych złóż metali szlachetnych ze względu na wyczerpanie się złóż w Europie, poszukiwanie morskiej drogi do Indii w celu rozwinięcia handlu przyprawami korzennymi bez pośrednictwa Arabów i Turków, dążenie państw europejskich do budowy imperiów, ciekawość świata związana z poszerzeniem horyzontów myślowych ludzi w okresie odrodzenia.
Slide 3
Wielkie odkrycie geograficzne na przełomie XV i XVI wieku były możliwe dzięki: udoskonaleniu techniki budowy okrętów (nowy typ statków karawele), udoskonaleniu urządzeń nawigacyjnych (busola instrument służący do określania bieguna magnetycznego i astrolabium przyrząd służący do określania szerokości geograficznej, log przyrząd do mierzenia prędkości statku), poszerzeniu wiedzy geograficznej i astronomicznej.
Slide 4
Słynni odkrywcy.
Slide 5
Henryk Żeglarz Po zdobyciu przez Portugalczyków w 1415r. Ceuty na marokańskim wybrzeżu, Henryk nabrał przekonania, iż ekspansja w Afryce przyniesie wielkie korzyści. Liczył na zyski z handlu złotem, niewolnikami, kością słoniową i pieprzem. Przy jego poparciu wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki ruszyły kolejne wyprawy.
Slide 6
Krzysztof Kolumb Kapitan wyprawy, która płynęła na trzech okrętach Santa María, Niña i Pinta pod flagą Kastylii w poszukiwaniu zachodniej drogi morskiej do Indii, jako pierwsza wyprawa w historii nowożytnych odkryć geograficznych pokonała zwrotnikowy Ocean Atlantycki i 12 października 1492 dotarła do Indii Zachodnich u wybrzeży Ameryki kontynentu nieznanego w ówczesnej Europie. Organizator i kapitan czterech odkrywczych wypraw transatlantyckich z Hiszpanii do Ameryki.
Slide 7
4 wyprawy Kolumba
Slide 8
Amerigo Vespucci Włoski żeglarz i podróżnik, kupiec pochodzący z Florencji, w służbie hiszpańskiej i portugalskiej Za życia uznany za odkrywcę Nowego Świata. Był uczestnikiem hiszpańskiej wyprawy do Ameryki Południowej. W 1500 przyłączył się do wyprawy, podczas której odkrył ujście Amazonki i zbadał wybrzeże Brazylii do 6 szerokości geograficznej południowej.
Slide 9
Wyprawy Vespucciego
Slide 10
Bartolomeu Dias żeglarz, konkwistador i odkrywca portugalski, który w roku 1488 opłynął południowy kraniec Afryki prawdopodobnie jako pierwszy Europejczyk od starożytności. Przylądek ów nazwany został przez niego Przylądkiem Burz . Później nazwa ta została zmieniona na Przylądek Dobrej Nadziei z powodu otwarcia szlaku na wschód. Dias nie dotarł do Indii, ponieważ jego załoga odmówiła dalszego rejsu.
Slide 11
FerdynandMagellan Stanął na czele hiszpańskiej wyprawy z zamiarem odkrycia południowego krańca nowego kontynentu, opłynięcia go i dotarcia tą drogą do Azji. Flotylla pięciu hiszpańskich żaglowców pod wodzą Portugalczyka rzeczywiście dotarła do południowego cypla Am. Południowej, a następnie cieśniną nazwaną jego imieniem (Magellana) wypłynęła na wody Oceanu Spokojnego. Sam Magellan zginął w potyczce z tubylcami na Filipinach, ale ostatecznie jeden statek z całej wyprawy zdołał okrążając Przylądek Dobrej Nadziei powrócić do Hiszpanii po trzech latach żeglugi. W ten sposób po raz pierwszy została opłynięta
Slide 12
Wyprawa Magellana dookoła świata
Slide 13
Vasco da Gama W 1497 roku wyruszyła licząca cztery statki ekspedycja pod dowództwem Vasco da Gamy. Da Gama obrał kurs bardziej na zachód niż poprzednie wyprawy, wypływając dalej w Atlantyk i dopiero później kierując się bezpośredni na Przylądek Dobrej Nadziei. Dzięki temu chciał uniknąć zdradzieckich prądów płynących blisko zachodniego wybrzeża Afryki. Mimo to podróż wokół Afryki obfitowała w wiele niebezpieczeństw. Jednak wyprawa szczęśliwie przepłynęła Ocean Indyjski i wylądowała w Kalikat.
Slide 14
Wyprawy
Slide 15
Pedro Cabral Portugalski żeglarz i odkrywca, pierwszy Europejczyk, który zobaczył Brazylię.
Slide 16
Skutki odkryć geograficznych Pozytywne: powstało wiele wynalazków: zastosowanie igły magnetycznej, wynalezienie nowego statku dalekomorskiego o nazwie karawela spowodowały rozwój handlu poznanie nowych roślin (kakao, kauczuk, tytoń), przypraw, produkcję cukru z trzciny cukrowej rozwój gospodarczy Europy Nastąpił rozwój nauk (astronomia, nawigacja), Negatywne: masowe zabójstwa Indian zniszczenie kultur Majów i Azteków powrót niewolnictwa, które doprowadziło do wyludnienia części Afryki nasilenie rozwoju piractwa podział świata na strefy wpływów wielkich mocarstw wiele nowych śmiertelnych chorób
Slide 17
Ciekawostki: Nazwa Ameryka pochodzi od imienia Florentyńczyka Amerigo Vespucci Trwają spory dotyczące pochodzenia K. Kolumba. W ich rozstrzygnięciu mogą pomóc prowadzone w ostatnich latach badania porównawcze DNA
Slide 18
Wykonała: Natalia Rafińska
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!