Subkultury

Liczba slajdów:
44
Autor:
Wojciech Giers
Rozmiar:
9.49 MB
Ilość pobrań:
5425
Ilość wyświetleń:
28832
Subkultury - Slajd 43
Subkultury - Slajd 0
Subkultury - Slajd 1
Subkultury - Slajd 2
Subkultury - Slajd 3
Subkultury - Slajd 4
Subkultury - Slajd 5
Subkultury - Slajd 6
Subkultury - Slajd 7
Subkultury - Slajd 8
Subkultury - Slajd 9
Subkultury - Slajd 10
Subkultury - Slajd 11
Subkultury - Slajd 12
Subkultury - Slajd 13
Subkultury - Slajd 14
Subkultury - Slajd 15
Subkultury - Slajd 16
Subkultury - Slajd 17
Subkultury - Slajd 18
Subkultury - Slajd 19
Subkultury - Slajd 20
Subkultury - Slajd 21
Subkultury - Slajd 22
Subkultury - Slajd 23
Subkultury - Slajd 24
Subkultury - Slajd 25
Subkultury - Slajd 26
Subkultury - Slajd 27
Subkultury - Slajd 28
Subkultury - Slajd 29
Subkultury - Slajd 30
Subkultury - Slajd 31
Subkultury - Slajd 32
Subkultury - Slajd 33
Subkultury - Slajd 34
Subkultury - Slajd 35
Subkultury - Slajd 36
Subkultury - Slajd 37
Subkultury - Slajd 38
Subkultury - Slajd 39
Subkultury - Slajd 40
Subkultury - Slajd 41
Subkultury - Slajd 42
Subkultury - Slajd 43
Subkultury - Slajd 0

Treść prezentacji

1
2
To nieformalna grupa osób działających według odrębnych wzorów i zasad postępowania. Jej członkowie z reguły nie przestrzegają zwyczajowo przyjętych w społeczeństwie norm postępowania. Mówiąc subkultura, dodajemy najczęściej młodzieżowa. Nie ma w tym nic dziwnego.
3
Większość tych grup gromadzi ludzi młodych. Żyją wśród nas, szokują strojami i zachowaniem, ale tak naprawdę to wiemy o nich bardzo niewiele. Tyle tylko, co obiegowe, standardowe opinie... Socjolodzy twierdzą, że w Polsce działa ponad dwadzieścia nieformalnych ugrupowań tworzących subkultury młodzieżowe. Niektóre z nich mają kryminogenny charakter, a ich członkowie coraz częściej są sprawcami groźniejszych z roku na rok przestępstw.
4
5
Ich wygląd ma szokować już na pierwszy rzut oka. Dlatego golą włosy z boku głowy, zaczesują je w koguci grzebień tzw. irokez i malują go we wszystkie barwy tęczy. Noszą grube, skórzane pasy z ćwiekami tzw. pieszczochy, w uszach kolczyki, na sobie - czarne skórzane kurtki z napisami w języku angielskim. W policzki często wpinają agrafki i rzecz jasna każdy punk powinien mieć glany.
6
Punki na całym świecie prowadzą świętą wojnę z skinami. To prawdziwe walki, efektem których coraz częściej są ofiary śmiertelne. Giną od noża, kija bassebolowego, albo innego , równie prymitywnego oręża. Pierwsi punkowcy pojawili się w Londynie w połowie lat siedemdziesiątych.
7
Jak na prawdziwych anarchistów przystało, przeciwstawiają się wszelkim zasadom etycznym i moralnym. Wrogo nastawieni do zakazów i nakazów, manifestują zupełny brak zainteresowania sprawami otaczającego ich świata.
8
Wśród punków wyróżniają się cztery podgrupy: pacyfistów, anarchistów, dzikich i okazjonalistów. Najbardziej ortodoksyjni są dzicy, którzy negują wszelkie zasady życia społecznego. Często żyją w tzw. squatach - nieformalnych wspólnotach zasiedlających stare, przeznaczone do rozbiórki budynki.
9
Podobnie jak punki nie akceptują rzeczywistości, w jakiej muszą żyć. O ile jednak ci pierwsi odgrywają rolę obrażonych na wszystko i wszystkich, demonstrując przy każdej okazji tzw. tumiwisizm, raperzy są bardziej praktyczni. Zbuntowani przeciwko mieszczańskim konwenansom, próbują nagiąć je do swoich potrzeb. A to w ich wydaniu oznacza wykorzystywanie na wszelkie sposoby bogatych frajerów.
10
Największe skupiska raperów działają w blokowych, peryferyjnych dzielnicach wielkich miast, tzw. sypialniach. Najłatwiej ich poznać po prowokujących strojach i wulgarnym słownictwie. Muzykę tworzą sami tzw. Rap.
11
Z długimi, sięgającymi niekiedy do pasa włosami, podobni są do hippisów. Noszą obcisłe, czarne dżinsy i adidasy, a do tego motocyklowe skórzane kurtki koniecznie z wizerunkami swoich ulubionych zespołów. Częstym motywem ich strojów jest trupia czaszka, przejawiająca się w każdej formie:
12
Łączą ich upodobania muzyczne. Nie mają żadnej ideologii, jeśli rozrabiają (a dzieje się to coraz częściej), to zwykle bez żadnego powodu, po prostu tak dla hecy. Zbierają się na koncertach rockowych, podczas których piją alkohol i tańczą pogo.
13
Utożsamiają się z ruchami, które preferują kult siły, między innymi z organizacjami neofaszystowskimi.
14
15
Skini to ludzie, tak jak wszyscy, sfrustrowani rzeczywistością. Wyróżniają się jednak tym, że winą za obecny stan naszego kraju, obarczają obcokrajowców. Ruchy skinheadzkie powstają najczęściej w dużych miastach, gdzie na uniwersytetach studiują obcokrajowcy, nierzadko innego koloru skóry. To właśnie oni zabierają miejsca na uniwersytecie, należące się Polakom. To właśnie oni zabierają nam miejsca pracy. Gdyby ich nie było, Polska znów była by wielkim mocarstwem.Skini uważają ,że obcokrajowcy są rakiem, wyżerającym naszą ojczyznę od wewnątrz.
16
Dlaczego tak uwzięli się na obcokrajowców? Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Obcokrajowca o innym kolorze skóry łatwiej jest rozróżnić na ulicy. Po polityku nie można poznać, że wczoraj pozbawił pięć tysięcy osób miejsc pracy, ale widząc pojedynczego Murzyna na ulicy, od razu wiemy że to przez niego nasz znajomy stracił pracę.
17
Dewizą życiową naszych skinów jest walka o Polskę dla Polaków, ulubionymi hasłami są: Polish Power, Żydzi do gazu, White Power. Ze szczególną agresywnością odnoszą się do Murzynów i Arabów.
18
Skini są, tam gdzie są do tego warunki. W innych okolicznościach zostaliby szalikowcami. I tam i tu, tak naprawdę nie liczy się ideologia, tylko usprawiedliwienie czynów przeciw nieznanej osobie. Skini do wszystkich subkultur nastawieni są wrogo, nawet między sobą nie są zgodni. Agresję wyładowują -na manifestacjach, -koncertach rockowych - meczach piłkarskich
19
Na świecie uznani za niebezpieczną sektę, w Polsce postrzegani również jako subkultura - noszą na złotym lub srebrnym łańcuszku czarny i odwrócony krzyż, witają się pozdrowieniem Ave Satan, lubią muzykę black-metal, znęcają się nad zwierzętami, niszczą miejsca kultu religijnego, lubią duże porcje alkoholu.
20
Wyłonili się z heavymetalu. Ubierają się w dżinsy i obowiązkowo w czarne podkoszulki. Mają Również własną biblie w której możemy znaleźć stare zaklecia umarłych opis działania wszystkich znaków magi i prawdy o Bogu(Szatanie)
21
Rodowód satanistów wiąże się z wydaniem w 1966 roku tzw. Czarnej Biblii. Jej autor, Węgier Anton Szandor La Vey zawarł w niej dziesięć przykazań, stanowiących po dziś dzień podstawę działalności i ideologii satanistów. Uważają, że światem rządzi zło, a szatan jest jedynym elementem sprawczym wszystkiego, co dzieje się na świecie
22
Celebrują czarne msze, podczas których składają ofiary z czarnej kury, kota, gołębia itp. Bezczeszczą groby, znęcają się nad zwierzętami i celowo obrażają uczucia religijne innych ludzi. Magiczną liczbą jest 666, stąd największą ofiarę poświęcają każdego roku 6 czerwca o godzinie 6 rano.(Składają Własną krew w ampułkach i różne organy zwierzęce [kury , gołebia, Kozy,kota itp.])
23
Miłośnicy motocykli, którzy ubierają się w skórzane buty i czarne kurtki z napisami: SS, WAR, WEHRMAHT. Naczelną ich dewizą jest kult siły, co dobitnie wyraża hasło: Jesteśmy kimś tylko dlatego, że ludzie się nas panicznie boją.
24
Radykalno-szowinistyczne grupy kibiców piłkarskich, których najłatwiej poznać po szalikach i podkoszulkach z nazwami ulubionych klubów. Doskonale zorganizowani podczas wszelkich imprez sportowych, często noszą przy sobie różne niebezpieczne narzędzia. Szczególnie niebezpieczni jak ich klub przegra. Ale jak mają ochotę do Bijatyki z policją i kibolami innych klubów to nawet jak ich drużyna wygra się biją
25
Cechuje ich wyjątkowa solidarność. Są agresywni, brutalni, nadużywają mocnych alkoholi, często są sprawcami kradzieży, rozbojów i napadów. Ubiorem nie wyróżniają się niczym szczególnie spośród innych ludzi.
26
Na pierwszy rzut oka to tylko drobni przestępcy, choć w niektórych regionach Polski jest to wręcz sposób życia tych młodych ludzi. Jumole kradną, żeby żyć, żyją żeby kraść. Nieznana jest liczba młodych ludzi mieszkających w Polsce północnej i zachodniej, która z kradzieży w niemieckich sklepach uczyniła sobie stałe źródło dochodu
27
Wielu z nich to młodzież dotychczas nie karana, pochodząca z tzw. przeciętnych domów. Kochają drogie samochody, eleganckie ubrania, modne dyskoteki, restauracje, drogie alkohole. Na te wszystkie zachcianki zarabiają kradnąc w Niemczech artykuły spożywcze i przemysłowe. Dobre jest wszystko, co ma jakąkolwiek wartość materialną. Towar sprzedają później paserom za najwyżej połowę rzeczywistej wartości.
28
Wzorują się na ugrupowaniach neofaszystowskich, działających w krajach Europy Zachodniej, choć - jak wynika z ustaleń policyjnych - od kilku lat nie tworzą zwartej podkultury. Głoszą kult siły i przemocy. W związku z tym stosują szantaż, gwałty i zmuszają innych do upokarzających zachowań. Propagują również kult Hitlera twierdząc, że za jego władzy to był dopiero porządek. Preferują mundury hitlerowskie i marsze wojskowe.
29
Faszyści farbują włosy na czarno lub na jasny blond. Ubierają się w białe koszule, wąskie krawaty, skórzane płaszcze, wysokie czarne buty i mundury kolejarskie, które ich zdaniem... przypominają umundurowanie SS.
30
Potocznie nazywani czcicielami śmierci. Włosy farbują na kolor popielaty, twarz tatuują lub malują na żółto, a wargi na czarno. Preferują kult siły fizycznej, przemocy, agresji i śmierci, a także samoagresji. Na szczęście to jedna z najmniej licznych subkultur młodzieżowych.
31
Noszą kozie bródki, podobne do tej jaką miał Lenin. Noszą wyjątkowo wyciągnięte swetry, wojskowe spodnie, na nogach zasznurowane glany. Są pokojowo nastawieni do całego świata.
32
Doświadczeni sprejowcy, z zacięciem artysty - plastyka, zostają graffiti. Malują wielkie obrazy zwykle pod osłoną nocy - np. na murach, na podmiejskich pociągach, płotach itp. Natchnienie czerpią z czołówek gier komputerowych albo programów graficznych.
33
Sprzęt, który stosują - farby w rozpylaczu - nie należy do najtańszych. Cena jednej puszki (200 ml) wynosi od 10 do 16 złotych. Przy oszczędnym użytkowaniu wystarcza to do pomalowania około 2 metrów kwadratowych. W ciągu jednej nocy zgrana grupa artystów potrafi na przykład pomalować trzy wagony kolejki podmiejskiej - każdy o długości 15 metrów i wysokości 2,5 metra. Swoje prace, jak na artystów przystało, sygnują zawsze pseudonimami.
34
Dzielą się na dwie grupy: malujących z szablonów i tych, którzy robią to z tzw. wolnej ręki. Szablonowcy w większości popierają punków i rastamanów. Malarze z wolnej ręki sympatyzują z kibicami piłkarskimi i skinheadami.
35
Dlaczego tak jest - nie wiadomo. Podział dotyczy nie tylko techniki malarskiej, ale także tematyki dzieł. Rysunki obcych grafficiarzy, którzy wtargnęli na czyjeś terytorium, są błyskawicznie zamalowywane.
36
Mają na głowach wielkie, wełniane czapki spod których wystają dredy czyli długie skudłacone włosy splecione w kilkadziesiąt wąskich tulejek lub warkoczyków. Noszą luźne stroje o barwach zielonej, żółtej i czerwonej (barwy narodowe Etiopii).
37
Są fanami muzyki reggae. Ich wypowiedzi muzyczne to głównie metafory, aluzje i przenośnie. W słowach piosenek często pojawiają się pojęcia Babilonu i Antychrysta. Twierdzą, że świat opanowali faryzeusze, ludzie Babilonu, ukrywający się pod maską dobrych chrześcijan. Określenia te dotyczą polityków, urzędników, wojskowych, a niekiedy zwykłych ludzi. Świat Babilonu to według nich świat ludzi zła:, rastafarianie, wierzą w Naturę, wyznając tradycyjną religię Prasłowian... stąd ich sympatia do życia na wsi
38
Zajmują się wyłącznie jeżdżeniem na deskorolkach. Wyróżniają się ubraniami... większy co najmniej o trzy numery. Na początku lat 90 jazda na desce lub rolkach przestała być tylko jedną z sympatycznym młodzieżowych atrakcji. W dużych miastach stała się stylem życia, subkulturą wyniesioną wprost z amerykańskiej ulicy.
39
Socjologowie zwykli tym mianem określić od kilku lat tę część młodego pokolenia, którego cechuje niechęć do wartości i brak szacunku do tradycji. Ruch ten, całkowicie pozbawiony wszelkich naleciałości ideologicznych, powstał w drugiej połowie lat 80 w Stanach Zjednoczonych. Podobno znaczną część polskich nastolatków można nazwać generacją X. To ci wszyscy, którzy chcą zerwać z tradycją picia na umór po każdej wypłacie i spędzaniu wolnego czasu na bezmyślnym gapieniu się w telewizor. Obce jej są dylematy i rozterki pokolenia stanu wojennego, podobnie ze zdziwieniem patrzą na przesłania płynące np. z piosenek Jacka Kaczmarskiego.
40
Na pierwszy rzut oka to bardzo dziwna subkultura. Jej członkowie nie piją, nie palą, nie używają narkotyków... ale nie są ani skinami, ani pacyfistami. Za najważniejszą rzecz uważają pozytywną siłę, ale wcale nie chodzi im o bicie innych ludzi...
41
Jedna z najnowszych subkultur zachodnich, która podobno dotarła już do Polski. Sami zwolennicy używają określenia pozytywna siła. Jej trzy podstawowe zasady: niepalenie, niepicie i niebranie narkotyków miała być wyzwaniem dla innych subkultur, jednoczących się przy haśle sex drugs and rock and roll. Wkrótce do trzech reguł SE dopisano czwartą: no sex. Interpretacja tego ostatniego punktu była dość dowolna, najczęściej chodziło o sprzeciwienie się uprawianiu seksu bez miłości i traktowaniu seksu jako sportu czy zabawy.
42
Przewodnią myślą idei SE jest życie w harmonii z własnym ciałem i otaczającym nas światem, kształtowanie osobowości i unikanie sytuacji, które niszczą tak ciało jak i ducha. Skoro udało nam się wykreować modę na wegetarianizm, może uda nam się wykreować modę na trzeźwość. Ludzi związanych ze Straight Edge można niekiedy spotkać na koncertach niezależnych kapel punkowych. Łatwo ich poznać po trampkach, krótkich spodenkach, bluzach z kapturami i kolorowych bandankach na głowach.
43
Emo to skrót od anglojęzycznego emotiona, co ma określać osoby bardzo wrażliwe, często nieśmiałe i podchodzące do życia niezwykle emocjonalnie. Emo jest najmłodsza subkulturą istnieje od początku XXI. Początki jej dali muzycy popowi wprowadzając do swoich utworów krzyki i swoimi wizerunkami. Do emo należy młodzież od 12 do 20 lat. Jest to subkultura wiążąca się z gotykiem i punkiem. Najczęściej jest to młodzież z zamożnych domów. Mają charakterystyczny wygląd, bo ubierają się na czarno (dziewczyny emo elementy różowe, czaszki i serduszka) mają też bardzo abstrakcyjne fryzury, którą charakterystyczna cechą jest długa grzywka na pół głowy i duża ilość ostrego makijażu, malują paznokcie najczęściej na czarno.
44
To jak będzie 6

Mogą Cię zainteresować

Ustrój polityczny Rzeczpospolitej Polskiej - Slajd 1

Ustrój polityczny Rzeczpospolitej Polskiej

Ustrój polityczny Rzeczpospolitej Polskiej
Kultura i sztuka II RP - Slajd 1

Kultura i sztuka II RP

Kultura i sztuka II RP
Prawo - definicja,funkcje, norma - Slajd 1

Prawo - definicja,funkcje, norma

Prawo - definicja,funkcje, norma
Współczesne konflikty zbrojne - Slajd 1

Współczesne konflikty zbrojne

Współczesne konflikty zbrojne

O stronie

Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli. Tylko w naszym vortalu znajdziesz ogrom wiedzy przedstawiony na slajdach prezentacji. Dzięki nam łatwiej przygotujesz się do lekcji czy odrobisz zadanie domowe. Prezentacje podzielone są na kategorię aby łatwiej było Ci odnaleźć to czego szukasz. Nazwy kategorii odpowiadają nazwą przedmiotów szkolnych. Dzięki nam zapomnisz czym jest pracochłonne przygotowywanie prezentacji i ściągniesz "gotowca".

Ostanio dodane

2017 © Wszystkie prawa zastrzeżone

Używamy plików cookies, aby dostosować zawartość strony do Twoich preferencji i oczekiwań oraz zapewnić Ci wygodę podczas przeglądania strony www. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Co to są ciasteczka?