Język Niemiecki

Wielkanoc w Niemczech

6 lat temu

Zobacz slidy

Wielkanoc w Niemczech - Slide 1
Wielkanoc w Niemczech - Slide 2
Wielkanoc w Niemczech - Slide 3
Wielkanoc w Niemczech - Slide 4
Wielkanoc w Niemczech - Slide 5
Wielkanoc w Niemczech - Slide 6
Wielkanoc w Niemczech - Slide 7
Wielkanoc w Niemczech - Slide 8
Wielkanoc w Niemczech - Slide 9
Wielkanoc w Niemczech - Slide 10
Wielkanoc w Niemczech - Slide 11
Wielkanoc w Niemczech - Slide 12
Wielkanoc w Niemczech - Slide 13
Wielkanoc w Niemczech - Slide 14
Wielkanoc w Niemczech - Slide 15
Wielkanoc w Niemczech - Slide 16
Wielkanoc w Niemczech - Slide 17
Wielkanoc w Niemczech - Slide 18
Wielkanoc w Niemczech - Slide 19
Wielkanoc w Niemczech - Slide 20
Wielkanoc w Niemczech - Slide 21
Wielkanoc w Niemczech - Slide 22
Wielkanoc w Niemczech - Slide 23
Wielkanoc w Niemczech - Slide 24
Wielkanoc w Niemczech - Slide 25
Wielkanoc w Niemczech - Slide 26
Wielkanoc w Niemczech - Slide 27
Wielkanoc w Niemczech - Slide 28
Wielkanoc w Niemczech - Slide 29
Wielkanoc w Niemczech - Slide 30
Wielkanoc w Niemczech - Slide 31
Wielkanoc w Niemczech - Slide 32
Wielkanoc w Niemczech - Slide 33

Treść prezentacji

Slide 1

Ostern in Deutschland Wielkanoc w Niemczech

Slide 2

Wielkanoc to czas obchodzony przez niemieckich katolików podobnie jak w Polsce. Czas wielkanocny spędzany jest przede wszystkim z rodziną przy świątecznym stole i w miarę możliwości na powietrzu. Centralnym punktem są obchody pamiątki Zmartwychwstania Chrystusa. Istnieje jednak kilka różnic w porównaniu z naszym polskim świętowaniem.

Slide 3

Tak jak w Polsce katolicy w Niemczech przygotowują się do Niedzieli Wielkanocnej celebrując Wielki Tydzień die Karwoche.

Slide 4

Przed świętami organizuje się jarmarki Ostermärkte, gdzie sprzedawane są świąteczne przysmaki i ozdoby.

Slide 6

Dzieci w okresie poprzedzającym Wielkanoc przygotowują własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne Osterschmuck, czyli wszelkiego rodzaju zajączki - Osterhasen, baranki Osterlämmer, kurczaczki - Osterküken, gniazdka wielkanocne - Osternester, do których zajączek włoży łakocie oraz kartki świąteczne Osterkarten dla bliskich i przyjaciół.

Slide 7

Osterhasen Osterlämmer Osterküken Osternester

Slide 8

Na kartce wielkanocnej można napisać następujące życzenia: Frohe Ostern Ein freudiges Osterfest für die ganze Familie Ich wünsche Dir von Herzen wunderschöne Osterfeiertage Zum Osterfest wünschen wir Dir das Allerbeste

Slide 10

A czy symbolem Wielkanocy może być biedronka? Maikäfer jako symbol wiosny występuje bardzo często w postaci czekoladek!

Slide 11

Nietypową dla nas dekoracją jest ozdabianie drzewek pisankami - to Osterbaum

Slide 12

W domu taka dekoracja może mieć formę bukietu

Slide 13

W Niedzielę Palmową Palmsonntag tak jak u nas przynosi się do kościoła palmy Palmen, które są pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Jest to jednak mało rozpowszechniony zwyczaj - najczęściej pielęgnowany w Bawarii.

Slide 14

Wielki Czwartek nazywany jest ,,zielonym czwartkiem - Gründonnerstag. Jest to dzień malowania jajek na zielono. W wielu regionach panuje zwyczaj, by w Zielony Czwartek koniecznie zjeść coś zielonego.

Slide 15

Wielki Piątek Karfreitag to dzień wyciszenia i modlitwy, nie odprawia się wtedy mszy świętych, dlatego Wielki Piątek nazywany jest też ,,cichym dniem - Stiller Freitag. Wielki Piątek jest w całych Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. Post ścisły nie jest tego dnia rygorystycznie zachowywany.

Slide 16

Wielka Sobota Karsamstag jest także dniem wyciszenia. Polska tradycja święcenia potraw jest w Niemczech zupełnie nieznana. Bardzo ciekawy jest kultywowany w niektórych regionach zwyczaj rozpalania w Wielką Sobotę wielkich ognisk przed kościołami katolickimi - Osterfeuer. Towarzyszy temu specjalne nabożeństwo i poświęcenie ognia, którym następnie zapala się świece paschalne w kościołach i świece wielkanocne w domach. Poświęcony ogień towarzyszy wiernym przez całe Święta.

Slide 17

Osterfeuer

Slide 18

Pewną odmianą ognia wielkanocnego jest Koło Wielkanocne - Osterrad. Płonące drewniane koła toczą się z Wielkanocnej Góry w miejscowości Lügde w Nadrenii Północnej-Westfalii. Za sobą ciągną ognisty ślad długości kilkuset metrów. Płonące koła jako symbol słońca występowały prawdopodobnie już dwa tysiące lat temu i wyznaczały koniec zimy.

Slide 20

W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna na pamiątkę Zmartwychwstania Auferstehung Christi. W niemieckich domach śniadania nie poprzedza dzielenie się jajkiem. Na stołach królują potrawy z baraniny, obowiązkowo powinien się pojawić zajączek z cukru, czekolady lub innego materiału, babki drożdżowe i serniki. Często piecze się je w specjalnych foremkach w kształcie np. baranka. Ogromną popularnością cieszą się również wszelkiego typu kiełbasy i wędliny.

Slide 21

Zwyczajem, na który niecierpliwie czekają wszystkie dzieci jest poszukiwanie ukrytych w mieszkaniu lub ogrodzie pisanek lub słodyczy Osteeiersuche. Zgodnie z tradycją mówi się dzieciom, że przyniósł i ukrył je wielkanocny zając - Osterhase. Dzieci idą ich szukać po śniadaniu. W niektórych domach mieszkańcy obdarowują się również drobnymi podarkami najczęściej czekoladkami lub innymi łakociami.

Slide 22

Ostereiersuche

Slide 23

Innym zwyczajem jest Eier trüllen obchodzone we wschodniej Fryzji na północy kraju. Jajka wielkanocne toczone są z grobli i pagórków, zrzucane albo rozbijane jedno o drugie. Dzieci toczą jajka z pagórków usypanych z piasku. Wygrywa ten, komu uda się nie rozbić jajka.

Slide 24

Bardzo lubiana jest bitwa na jajka, tzw. Eier titschen. Zanim obierze się je ze skorupki, dwie osoby biorą po jednym jajku i jedna osoba uderza jajko drugiej w ten sposób, aby skorupka pękła. Jeśli się jej to uda, wygrywa, jeśli nie, punkt zdobywa przeciwnik. I tak do ostatniej pisanki.

Slide 25

Eier titschen

Slide 26

Dolnosaksońskie Ostereistedt (,,pisankowe miasteczko) uczyniło ze swojej nazwy tradycję: to tam mieszka wielkanocny zajączek Hanni Hase. Rokrocznie piszą do niego tysiące dzieci, by spełnił ich życzenia przed świętami. Na listy odpowiada pracownik poczty.

Slide 28

Bardzo rzadki jest zwyczaj czerpania wielkanocnej wody. Dawne wierzenia ludowe przypisują jej magiczne działanie, które zapewnia zdrowie i urodę. W tym celu należy zaczerpnąć wody ze źródła lub potoku i przynieść ją do domu w milczeniu.

Slide 29

Każdego roku w Poniedziałek Wielkanocny kobiety i mężczyźni z bawarskiego Traunstein i okolic wyruszają na konną procesję św. Jerzego, patrona jeźdźców, rolników, koni i bydła, by pobłogosławić konie i bydło - Georgritt. Błogosławieństwo ma przynieść zdrowie oraz pomyślność dla rolników i ich gospodarstw. Na tę wielkanocną pielgrzymkę przybywają tysiące gości. Jeźdźcy zdążają do kościoła w Ettendorf. Procesja jest jednocześnie przywitaniem wiosny. Na początku i na zakończenie procesji ma miejsce taniec mieczy w Traunstein. Mężczyźni w kostiumach i uzbrojeni w miecze odgrywają zwycięstwo wiosny nad zimą.

Slide 30

Schwerttanz Georgritt

Slide 31

Poniedziałek Wielkanocny - Ostermontag jest dniem wypoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych. Nie obchodzi się Śmigusa Dyngusa.

Slide 32

Warto zajrzeć: http:www.ostern-im-web.demain.php http:www.das-osterportal.detraditionelle-festessen.html http:www.oppeln.diplo.deVertretungoppelnpl01TraditionenOsternOsternSeite.html http:www.pogranicze.deaktualnosciinformacje732-tradycje-wielkanocne-w-niemczech Sylwia Lipiec

Slide 33

Źródła: -http:blog.sabine-schwarz.dewp-contentuploads201204FotoliaBild-Ostern.jpg tło -http:www.salzburg-altstadt.atmediaimageimage1713.jpg jarmark góra lewy -http:www.gartencenter-seebauer.de252Fabteilungen252Fostern.html3B5003B380 jarmark góra prawy -http:www.engen.depbengen,LdeStartseiteTourismusKulturOstermarkt.html jarmark dół prawy -http:wanderforum.phpbb6.dewanderforum-post-576.html jarmark dół lewy http:www.vbs-hobby.comdethemensetosterhasen-basteln-251.html zajączek -http:www.kidsweb.deosternkuessendeschafekuessendeschafebasteln.html baranki -http:k-deko.blogspot.com201302ozdoby-wielkanocne-z-bibuy.html kurczaczek -http:www.basteln-gestalten.deosternest-basteln gniazdko -http:www.ostern-feiern.deOsterkarten-basteln03.JPG kartki dwie -http:home.arcor.dekimberlitTan-ArtBasteleienKartendesignOsternOsterkartenbodyosterkarten0.html kartki kurczaki -http:www.basteln-gestalten.deosterkarten-basteln kartka zajączek - http:www.google.plsearch?newwindow1hlplbiw1429bih613qosterkartenum1ieUTF-8tbmischsourceogsaNtabwieiuPmrUawTkOe1Br7gNgGfacrcimgrc5Upo7mc2Qf6qbM3A3BA9Gz2gIorzEcEM3Bhttp253A252F252Fwww.miaderoca.de252Fimages252Fosterkarte-basteln.jpg3Bhttp 253A252F252Fwww.miaderoca.de252Fkinder-spielen-basteln252Fbunte-osterkarte-basteln252F3B3003B225 kratka -http:www.presenta.deindex.php?categoriesdeproduct455optionstrue biedronki -http:community.birdsandblooms.comforumst341239.aspx drzewko -http:www.mistelbach.atgemeindeamtdownloadMenyhartOsterbaum.jpg bukiet -http:www.nq-online.deindex.php?kat56artikel14239 Niedziela Palmowa -http:www.st-marien-waltrop.deaktuellesarchiv2007.php ogień wielkanocny -http:www.oppeln.diplo.deVertretungoppelnpl01TraditionenOsternOsterfeuerSeite.html koło wielkanocne -http:commons.wikimedia.orgwikiFile:LC3BCdgeOsterradrollend.jpg koło zdjęcie -http:www.morgenweb.denachrichtenvermischtesdie-winterjacke-hat-noch-nicht-ausgedient-1.528570 szukanie jaj -http:polonusgermanus.decgi-binweblogbasicindex.php?p430 bitwa na jajka -http:www.welt.denewstickernews3nsarticle114028688Ein-Postamt-nur-fuer-Hanni-Hase.html Hanni Hase -http:www.oppeln.diplo.deVertretungoppelnpl01TraditionenOsternOsternbraeucheSeite.html woda wielkanocna -http:www.oppeln.diplo.deVertretungoppelnpl01TraditionenOsternGeorgirittSeite.html procesja św. Jerzego -http:www.germany.infoVertretungusaenbgGIC2012-TWIG01-04-20120404Eastertime.html procesja zdjęcie -

Dane:
  • Liczba slajdów: 33
  • Rozmiar: 7.16 MB
  • Ilość pobrań: 599
  • Ilość wyświetleń: 16575
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie