Historia

Ustrój terytorialny Polski

6 lat temu

Zobacz slidy

Ustrój terytorialny Polski - Slide 1
Ustrój terytorialny Polski - Slide 2
Ustrój terytorialny Polski - Slide 3
Ustrój terytorialny Polski - Slide 4
Ustrój terytorialny Polski - Slide 5
Ustrój terytorialny Polski - Slide 6
Ustrój terytorialny Polski - Slide 7
Ustrój terytorialny Polski - Slide 8
Ustrój terytorialny Polski - Slide 9
Ustrój terytorialny Polski - Slide 10
Ustrój terytorialny Polski - Slide 11
Ustrój terytorialny Polski - Slide 12
Ustrój terytorialny Polski - Slide 13
Ustrój terytorialny Polski - Slide 14
Ustrój terytorialny Polski - Slide 15
Ustrój terytorialny Polski - Slide 16
Ustrój terytorialny Polski - Slide 17
Ustrój terytorialny Polski - Slide 18

Treść prezentacji

Slide 2

Samorząd organizacja społeczności lokalnej (gmina, powiat) lub regionalnej (województwo samorządowe) i jednocześnie forma administracji publicznej, w której mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę i względnie samodzielnie decydują o realizacji zadań administracyjnych, wynikających z potrzeb tej wspólnoty na danym terytorium i dozwolonych samorządowi przez ustawy, pod określonym ustawowo nadzorem administracji rządowej.

Slide 3

Współczesny samorząd terytorialny nie jest kontynuacją samorządu terytorialnego okresu starożytności, czy średniowiecza; mimo takiego samego nazewnictwa. Samorząd miejski, czy lokalny był wówczas samorządem stanowym. Nie spełniał więc kryterium powszechności, nie obejmował wszystkich osób zamieszkujących daną jednostkę terytorialną, a jedynie wybraną grupę społeczną (np. mieszczan). O kształtowaniu się nowoczesnego samorządu terytorialnego można mówić dopiero od czasów Rewolucji Francuskiej i reform pruskich na początku XIX wieku. W tamtym czasie samorząd narodził się dzięki: 1. przekształceniu jednostronnego stosunku między władzą a obywatelami oraz między władzą a gminami w stosunek dwustronny, przyznający obywatelom i gminom prawa podmiotowe, 2. upadkowi państwa feudalnego i zniesieniu stanowości społeczeństwa, 3. liberalizacji (a następnie demokratyzacji) życia społecznego.

Slide 7

Artykuł 163 Konstytucji RP stanowi, że Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Od 1 stycznia 1999 r. obowiązuje w Polsce trójszczeblowa struktura samorządu terytorialnego: samorząd gminny samorząd powiatowy samorząd województwa

Slide 9

Gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego w Polsce. Gmina realizuje zadania poprzez swoje organy: radę gminy (organ stanowiący i kontrolny) oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zadania i kompetencje samorządu gminnego obejmują sprawy: ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej, gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego lokalnego transportu zbiorowego, kultury, w tym bibliotek gminnych i innych placówek upowszechniania kultury, kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, targowisk i hal targowych, cmentarzy gminnych, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony promocji gminy.

Dane:
  • Liczba slajdów: 18
  • Rozmiar: 4.36 MB
  • Ilość pobrań: 81
  • Ilość wyświetleń: 4808
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie