Biologia

Układ krążenia człowieka

6 lat temu

Zobacz slidy

Układ krążenia człowieka - Slide 1
Układ krążenia człowieka - Slide 2
Układ krążenia człowieka - Slide 3
Układ krążenia człowieka - Slide 4
Układ krążenia człowieka - Slide 5
Układ krążenia człowieka - Slide 6
Układ krążenia człowieka - Slide 7
Układ krążenia człowieka - Slide 8
Układ krążenia człowieka - Slide 9
Układ krążenia człowieka - Slide 10
Układ krążenia człowieka - Slide 11
Układ krążenia człowieka - Slide 12
Układ krążenia człowieka - Slide 13
Układ krążenia człowieka - Slide 14

Treść prezentacji

Slide 1

Układ krążenia człowieka Damian Ziemiak Klasa1c, rok szkolny 200506

Slide 2

Spis treści Co to jest układ krąże nia Serce Układ krążenia Duży krwioobieg Mały krwioobieg Układ wrotny Układ limfatyczny Naczynia włosiowate Tętnica Typy tętnic Żyły Bibliografia

Slide 3

Co to jest układ krążenia: Serce, tętnice, żyły oraz naczynia włosowate tworzą zamknięty układ, zwany układem krążenia, którym płynie krew. Tętnice, miarę oddalania się od serca, dzielą się na coraz drobniejsze, a żyły w miarę zbliżania się do serca, są coraz szersze wskutek łączenia się mniejszych żył. Tętnice zbudowane są z trzech warstw zwanych błoną wewnętrzną (intima), środkową (media) zewnętrzną (adventitia). Błona wewnętrzna od strony światła naczynia pokryta jest szczelnym, gładkim śródbłonkiem, stanowiącym warstwę ochronną ściany naczynia i posiadającą właściwości uniemożliwiające krzepnięcie krwi naczyniu. Ściana tętnicy posiada liczne włókna mięśniowe umożliwiające jej skurcz i rozkurcz, co odgrywa istotną rolę przepływie krwi, oraz włókna kolagenu i elastyny zapewniające elastyczność ściany tętnicy. Drobne tętnice zawierają znacznie więcej włókien mięśniowych niż duże tętnice. Umożliwia to poprzez skurcz naczynia stwarzanie oporu dla przepływającej krwi utrzymanie właściwego ciśnienia tętniczego na obwodzie daleko od serca. Naczynia kapilarne zawierają już jedynie warstwę sródbłonka otoczoną tkanką łączną - dzięki tej bezpośredniej niemal styczności krwi poszczególną komórką, układzie tym dochodzi do wymiany gazów substancji odżywczych oraz produktów przemiany materii między krwią komórką. Układ żylny zbiera natomiast krew z kapilarów i odporowadza ją do serca.

Slide 4

Serce Serce człowieka znajduje się w klatce piersiowej, tuż pod mostkiem. Serce jest podzielone na prawy przedsionek, prawą komorę lewy przedsionek i lewą komorę. Do prawego przedsionka krew odtlenowaną ( krew transportująca dwutlenek węgla z komórek ciała do płuc) doprowadzają żyły główne, a do lewego żyły płucne, prowadzące utlenowaną krew z płuc (krew transportująca tlen z płuc do komórek ciała). Z prawej komory serca odtlenowaną krew doprowadza tętnica płucna do płuc, natomiast z komory lewej krew utlenowaną doprowadza aorta. Kierunek przepływu krwi w sercu reguluje układ zastawek. Między przedsionkami a komorami znajdują się zastawki przedsionkowo- komorowe. Pomiędzy prawą komorą a tętnicą płucną oraz między lewą komorą a aortą występują zastawki półksiężycowate, które uniemożliwiają cofanie się krwi podczas rozkurczu komór. Serce jest otoczone łączno- tkankowym workiem, zwanym osierdziem. Stale pracujący mięsień sercowy wymaga odpowiedniego odżywiania i natleniania oraz usuwania szkodliwych produktów metabolicznych. Dlatego włókna mięśnia sercowego są zaopatrywane w krew za pośrednictwem własnego układu naczyń krwionośnych, zwanego krążeniem wieńcowym.

Slide 5

Układ krążenia Składa się z układu krwionośnego i z układu chłonnego. U. krwionośny składa się z płynnego osocza i składników morfotycznych. Osocze składa się z surowicy i włóknika (jest to białko, które tworzy skrzep). Składniki morfatyczne to erytrocyty (krwinki czerwone) ok.4,5-5mil w mm3 , leukocyty (krwinki białe) 5-10 tyś w mm3,trąbocyty (płytki krwi) 300-600 tyś.

Slide 6

Duży krwioobieg Krew (bogata w tlen) wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała, aorty, rozgałęzia się na tętnice mniejszego kalibru, dalej na tętniczki, a następnie przechodzi przez sieć naczyń włosowatych we wszystkich narządach ciała. Naczynia włosowate przechodzą w drobne żyłki, które przechodzą w żyły większego kalibru i żyłę główną górną i dolną. Krew powracająca żyłami jest odtlenowana (uboga w tlen) i przechodzi do prawego przedsionka serca, po czym przez zastawkę trójdzielną wpływa do prawej komory.

Slide 7

Mały krwioobieg Odtlenowana wypompowywana jest z prawej komory serca przez zastawkę tętnicy płucnej do tętnicy o tej samej nazwie, która rozgałęzia się w płucach na sieć naczyń włosowatych oplatających pęcherzyki płucne, tam dochodzi do wymiany gazowej. Utlenowana krew powraca żyłami płucnymi do lewego przedsionka serca, a tam przez zastawkę dwudzielną (mitralną) krew wpływa do lewej komory serca.

Slide 8

Układ wrotny Układ składa się z żyły wrotnej, a ona z żyły kreskowej dolnej i śledzionowej. Zadaniem tego układu jest zebranie substancji odżywczych i przekazanie ich do wątroby.

Slide 9

Układ limfatyczny Rozpoczynają go zbierające płyn tkankowy włosowate naczynia limfatyczne. Łączą się one w coraz większe naczynia chłonne, przechodzące następnie w główny przewód piersiowy, łączący się z kolei z układem krwionośnym. Dzięki temu limfa dostaje się do układu krwionośnego i dochodzi do ciągłej wymiany substancji między nią a krwią. Do układu limfatycznego zalicza się też więzły chłonne, np. w pachwinach kończyn. Funkcje układu limfatycznego związane są m.in. z wytwarzaniem tzw. przeciwciał, które łącząc się np. z bakteriami, ułatwiają ich niszczenie przez krwinki białe.

Slide 10

Naczynia włosiowate Znajdują się w układzie krwionośnym, na połączeniu żył i tętnic, przenikając tkanki ciała. W naczyniach tych dochodzi do wymiany substancji pomiędzy krwią, a komórkami ciała. Wyróżnia się 3 podstawowe typy naczyń włosowatych: o ścianie ciągłej, okienkowej oraz nieciągłej.

Slide 11

Tętnica Jest to każde naczynie prowadzące krew z serca na obwód, bez względu na to czy jest to krew utlenowana (tętnicza) czy nieutlenowana (żylna).

Slide 12

Typy tętnic: tętnice sprężyste - duże naczynia o średnicy ponad 10 mm. Zawierają dużą ilość tkanki sprężystej. Ich budowa umożliwia amortyzowanie fali tętna co zmienia pulsacyjny przepływ krwi w ciągły (podczas skurczu magazynuje energię w rozciągniętych ścianach, a podczas rozkurczu oddaje ją). w błonie wewnętrznej - tkanka podśródbłonkowa jest silnie rozwinięta i zawiera dużo luźniejszej tkanki łacznej. Błona sprężysta wewnętrzna jest bardzo dobrze rozwinięta. Można w niej wyodrębnić warstwę wewnętrzną i zewnętrzną. w błonie środkowej włókna sprężyste tworzą kilkadziesiąt okrężnych błon okienkowych między którymi znajdują się mięśnie gładkie. Im bliżej serca tym bardziej przeważają włókna sprężyste (od 10 do 70 w aorcie). w błonie zewnętrznej przebiegają licznie nerwy i naczynia naczyń. Blaszka sprężysta zewnętrzna jest dobrze rozwinięta.

Slide 13

Żyły To wszystkie naczynia krwionośne prowadzące krew do serca bez względu na to czy jest to krew utlenowana (tętnicza) czy nieutlenowana (żylna)

Slide 14

Bibliografia: Strony internetowe: http:pl.wikipedia.orgwikiUkC582adkrwionoC59Bnycz C582owieka http:www.lodz.ptkardio.plserce.html http:szkola.wi.ps.pl2002ukladkrazeniaindex.html

Dane:
  • Liczba slajdów: 14
  • Rozmiar: 0.50 MB
  • Ilość pobrań: 58
  • Ilość wyświetleń: 5536
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie