Chemia

Świat niskich temperatur

6 lat temu

Zobacz slidy

Świat niskich temperatur - Slide 1
Świat niskich temperatur - Slide 2
Świat niskich temperatur - Slide 3
Świat niskich temperatur - Slide 4
Świat niskich temperatur - Slide 5
Świat niskich temperatur - Slide 6
Świat niskich temperatur - Slide 7
Świat niskich temperatur - Slide 8

Treść prezentacji

Slide 1

Michał Brzozowski 2b

Slide 2

Ciekły azot, oznaczany także LN2 jest powszechnie stosowany w doświadczeniach wymagających niskich temperatur. W warunkach normalnych wrze w temperaturze 77 K, tj. około -196 C. Przechowuje się go w naczyniach termostatycznych zwanych naczyniami Dewara, przypominających budową termos.

Slide 3

Zamoczenie róży w ciekłym azocie powoduje, że można ją kruszyć. Spowodowane jest to dużą zawartością wody w płatkach. Zanurzając piłeczkę pingpongową z dziurką w ciekłym azocie sprawia, że pod wpływem podciśnienia w piłeczce zasysany jest do niej ciekły azot. Po wyjęciu azot paruje powodując ruch obrotowy piłeczki. Gdy włoży się balonik do ciekłego azotu, zacznie się on kurczyć i stanie się twardy. Zmniejszenie rozmiaru spowodowane jest rozszerzalnością cieplną powietrza. Mimo bardzo niskiej temperatury można go wylać na dłoń, gdyż między cieczą a dłonią tworzy się azotowa powierzchnia, na której unoszą się krople ciekłego gazu. Z pomocą metalowego pojemnika z ciekłym azotem można skraplać tlen atmosferyczny.

Slide 4

Zjawisko Seebecka polega na powstawaniu napięcia elektrycznego w obwodzie zawierającym 2 różne metale lub półprzewodniki. Ochłodzenie jednej elektrody ogniwa Peltiera ciekłym azotem i ogrzanie drugiej wrzącą wodą pozwala uzyskać prąd elektryczny zdolny zasilić np. niewielki silnik.

Slide 5

Opór przewodników elektrycznych maleje wraz ze spadkiem temperatury. Wkładając zwojnicę z drutu miedzianego podłączoną do omomierza do ciekłego azotu można zaobserwować spadek wskazań przyrządu, co świadczy o wzroście przewodnictwa zwojnicy.

Slide 6

Wkładając półprzewodnik podłączony do omomierza do ciekłego azotu obserwujemy wzrost jego rezystancji. Zjawisko to jest wykorzystywane w półprzewodnikowych czujnikach temperatury.

Slide 7

Są to substancje, których (najczęściej pod wpływem bardzo niskich temperatur) opór elektryczny jest zerowy, dzięki czemu elektrony mogą w nim podróżować bez strat. Ich powszechne zastosowanie to elektromagnesy o wielkiej mocy stosowane w rezonansie magnetycznym i kolejkach magnetycznych.

Slide 8

Ciekły azot w temperaturze pokojowej i pojemnik do jego przechowywania Nadprzewodniki wypychają z siebie pole magnetyczne, umożliwiając lewitację namagnesowanych przedmiotów

Dane:
  • Liczba slajdów: 8
  • Rozmiar: 1.88 MB
  • Ilość pobrań: 228
  • Ilość wyświetleń: 7259
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie