Geografia

Babiogórski Park Narodowy

6 lat temu

Zobacz slidy

Babiogórski Park Narodowy - Slide 1
Babiogórski Park Narodowy - Slide 2
Babiogórski Park Narodowy - Slide 3
Babiogórski Park Narodowy - Slide 4
Babiogórski Park Narodowy - Slide 5
Babiogórski Park Narodowy - Slide 6
Babiogórski Park Narodowy - Slide 7
Babiogórski Park Narodowy - Slide 8
Babiogórski Park Narodowy - Slide 9
Babiogórski Park Narodowy - Slide 10
Babiogórski Park Narodowy - Slide 11
Babiogórski Park Narodowy - Slide 12
Babiogórski Park Narodowy - Slide 13
Babiogórski Park Narodowy - Slide 14
Babiogórski Park Narodowy - Slide 15
Babiogórski Park Narodowy - Slide 16
Babiogórski Park Narodowy - Slide 17

Treść prezentacji

Slide 1

Babiogórski Park Narodowy

Slide 2

Lokalizacja Administracyjnie Babiogórski Park Narodowy położony jest na terenie czterech gmin: - Zawoja - powiat suski, województwo małopolskie, - Lipnica Wielka - powiat nowotarski województwo małopolskie, - Jabłonka - powiat nowotarski województwo małopolskie, - Koszarawa - powiat żywiecki, województwo śląskie.

Slide 3

Charakterystyka Babiogórski Park Narodowy ze swą powierzchnią około 3,4 tys. ha należy do najmniejszych w naszym kraju (mniejsze są tylko Pieniński i Ojcowski). Ten jeden z czterech najstarszych w kraju parków narodowych utworzono w 1954 roku, lecz początki ochrony najcenniejszej części surowej przyrody oraz krajobrazu Babiej Góry sięgają 1933 roku. Wysoki stopień naturalności przyrody tego Parku był przyczyną włączenia go 1977 roku przez UNESCO do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery i realizacji programu MaB.

Slide 4

Babia Góra Babia Góra jest najwyższym pasmem w Beskidach Wysokich, należących do Karpat Zachodnich. Babiogórski Park Narodowy położony jest w Beskidzie Żywieckim, w Paśmie Babiogórskim, na terenie województwa małopolskiego i przy granicy z Słowacją. Pasmo Babiogórskie jest jedynym w kraju masywem górskim o stromych zboczach północnych i łagodnie opadających zboczach południowych. Tereny Babiogórskiego Parku Narodowego są prawie zupełnie pokryte lasami górskimi i tylko około 6 jego powierzchni nie jest zajętych przez ekosystemy leśne. Dotyczy to zwłaszcza najwyższych partii Babiej Góry, od około 1650 m do szczytu na wysokości 1725 m n.p.m. Diablaka, nazywanego Wielką Babią Górą, gdzie ze względów klimatycznych występuje piętro roślinności alpejskiej.

Slide 5

Babia Góra - Geologia Babia Góra jest zbudowana ze skał osadowych, nazywanych fliszem karpackim, które zostały wypiętrzone w trzeciorzędzie. Przedtem przez setki milionów lat powstawały z osadów na wypływającym się dnie dawnego oceanu, sięgającego tutaj zatokami. Zwłaszcza na stromym, północnym stoku Babiej Góry widać wyraźnie, że są to naprzemianległe warstwy piaskowców, margli, łupków oraz iłów. Ten materiał skalny jest mało odporny na erozję i dlatego na silnie spadzistym stoku północnym Babiej Góry wytworzyło się wiele oryginalnie ukształtowanych kotłów, cyrków lodowcowych, krętych wąwozów i głębokich żlebów. Typowe dla tego Parku są też rozległe pola wielkich głazów gołoborza. Znaczne zróżnicowanie wysokości oraz duża różnorodność rzeźby terenu, podłoża skalnego i klimatu spowodowały rozmaitość gleb i roślinności.

Slide 6

Babia Góra - Flora Pod względem florystycznym Babia Góra jest bardzo interesująca i badana przez botaników już od ponad 100 lat. Na terenach Parku aktualnie występuje ponad 500 gatunków roślin naczyniowych, około 200 gatunków mchów oraz liczne wątrobowce, porosty i glony. Na Babiej Górze występuje 70 gatunków roślin wysokogórskich, z których prawie połowa nie pojawia się nigdzie indziej w Beskidach. Z Babiej Góry opisano też 143 gatunki roślin nowych dla obszaru polskich Karpat, a także 10 gatunków grzybów nowych dla obszaru Polski.

Slide 7

Babia Góra - Fauna Świat zwierzęcy Parku jest równie bogaty jak roślinny. Wśród 170 gatunków żyjących tu kręgowców najwięcej jest ptaków: około 120 gatunków, w tym 88 lęgowych. Pozostałe kręgowce to 38 gatunków ssaków i po kilka gatunków ryb, płazów i gadów. Najliczniejszymi są jednak bezkręgowce -jest ich około 2,5 tys. gatunków, z tego połowę stanowią chrząszcze. Do pierwszych dziesięcioleci XX wieku babiogórskie knieje były ostoją niedźwiedzia i żbika. Do naszych czasów przetrwał natomiast ryś, a także głuszec, skrzydlaty król pierwotnej puszczy.

Slide 8

Babiogórski Park Narodowy Klimat Klimat Babiej Góry kształtowany jest przez czynniki cyrkulacyjne, ukształtowanie terenu, naturalną szatę roślinną oraz jego położenie w łuku Karpat. Przeważa napływ wilgotnych mas powietrza polarno-morskiego z zachodu i północnego zachodu, który miedzy innymi powoduje, iż obszar ten, a zwłaszcza stoki północne otrzymują wysokie roczne opady. Natomiast stoki południowe znajdują się w tzw. cieniu opadowym i otrzymuje niższe opady. Często wieją silne i gwałtowne wiatry halne zachodnie i południowe. Cechą klimatu górskiego Karpat jest jego zróżnicowanie pionowe, tzn. występują piętra klimatyczne. Wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. wiąże się spadek temperatury powietrza. Na tej podstawie wyróżnione zostały w masywie Babiej Góry piętra klimatyczne. Są one obniżone w stosunku do odpowiadających im pięter tatrzańskich. Wykształcone piętra klimatyczne są zbieżne z występującymi tu piętrami roślinnymi.

Slide 9

Babiogórski Park Narodowy Gleby Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego pokrywa glebowa nawiązuje do pięter klimatycznoroślinnych. W reglu dolnym występują mniej lub bardziej zasobne gleby brunatne. Średnio żyzne gleby brunatne pokrywają lasy bukowe, na glebach brunatnych słabo zdegradowanych rozwijają się jaworzyny karpackie. Natomiast gleby brunatne kwaśne pokrywają lasy jodłowe. W reglu górnym, w borze świerkowym występują gleby bielicowe. Gleby te można spotkać również w reglu dolnym. W piętrze kosodrzewiny, powyżej górnej granicy lasu zachodzi proces bielicowania. W piętrze halnym występują początkowe stadia rozwojowe gleby tzn. gleby inicjalne. Największy obszar zajmują regosole, którym towarzyszą: litosole, rankery bielicowane i właściwe, gleby bielicowe i bielice. W piętrach reglowych występują również typy gleb związane z większą wilgotnością: gleby gruntowo glejowe, gleby mułowe i gleby torfowe torfowisk niskich.

Slide 10

Babiogórski Park Narodowy Hydrologia Grzbietem Babiej Góry przebiega główny Europejski Dział Wodny oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego (dorzecze Wisły) i Morza Czarnego (dorzecze Dunaju). Stoki północne tego pasma są odwadniane przez źródłowe potoki rzeki Skawicy. Odznaczają się bardzo dużą zasobnością wód powierzchniowych jak na warunki zachodniobeskidzkie. Wypływają na to wysokie opady, niewielkie parowania i duża zdolność retencyjna. Największe przepływy wiążą się z roztopami wiosennymi na Babiej Górze. Na południowych stokach Babiej Góry potoki nie łączą się ze sobą jak to ma miejsce po stronie północnej na dnie głównej doliny. Potoki spływają w dół stoków równolegle, stając się w Kotlinie Orawskiej dopływami Czarnej lub Białej Orawy, względnie bezpośrednio do orawskiego zbiornika zaporowego (teren Słowacji). Biegi górne potoków, o bardzo dużych spadkach silnie kontrastują z ich dolnymi biegami.

Slide 11

Babiogórski Park Narodowy Hydrologia c.d. W paśmie babiogórskim, podobnie jak w innych górach wysokich występują małe, naturalne zbiorniki wód stojących pochodzenia osuwiskowego oraz liczne źródła. Na Babiej Górze (w granicach Polski) występuje 19 jeziorek pochodzenia osuwiskowego, stałych lub okresowo zanikających. Są to na ogół drobne oczka wodne. Rozmiarami wyróżnia się Mokry Staw o powierzchni i głębokości średnio 865m2 i 450cm (Mokry). Najwyżej położony jest Orawski Stawek, usytuowany na stokach południowych w piętrze kosodrzewiny na wysokości 1450m n.p.m. Występują tu liczne źródełka (ponad 800), z których najwyżej położone jest źródło zwane Głodną Wodą (1650m n.p.m.) wypływające ze stoku południowego Babiej Góry. Charakterystycznym zjawiskiem na stokach pokrytych rumowiskiem jest występowanie na przemian źródeł i punktów ginięcia wód powierzchniowych. Woda wypływająca ze źródeł skalnych po paru metrach ginie w rumowisku, aby poniżej znów wypłynąć w postaci źródeł rumoszowych. U stóp masywu, po stronie południowej, w miejscach o słabym nachyleniu dochodzi do wyraźnego zahamowania spływu wód, w następstwie, czego powstają tam liczne torfowiska, których na stromych zboczach północnych nie ma w ogóle.

Slide 12

Babiogórski Park Narodowy - Ochrona ekosystemów leśnych Wśród ekosystemów występujących w BgPN zdecydowanie przeważają ekosystemy leśne. Zajmują one 2863 ha i stanowią 84 powierzchni Parku. Zachowane, pierwotne bory świerkowe oraz lasy bukowe i bukowojodłowe poddane są ochronie ścisłej. Prowadzone są tutaj badania naukowe, jest rejestrowany przebieg naturalnych procesów przyrodniczych. Obszar ten jest też udostępniony do zwiedzania. Niżej położone lasy były niegdyś eksploatowane przez człowieka. W odróżnieniu od lasów pierwotnych są one znacznie przekształcone. Są niestabilne. Są narażone, w znacznie większym stopniu niż lasy pierwotne, na gwałtowne zmiany. Przyczyną nagłych zmian może być wichura, rozwój grzybów pasożytniczych, masowy pojaw owadów żywiących się igliwiem lub łykiem. Obszary te objęto ochroną czynną. Prowadzone są tutaj zabiegi mające na celu unaturalnienie drzewostanów oraz wzmocnienie jego odporności na działanie czynników zewnętrznych i ograniczenie liczebności owadów do poziomu nie naruszającego równowagi biologicznej. Priorytetem ochrony lasów na obszarze Parku jest w pierwszym rzędzie zachowanie unikatowego w Polsce kompleksu ekosystemów o wyraźnej strefowości, wysokim stopniu naturalności oraz różnorodności przyrodniczej.

Slide 13

Rezerwat Biosfery Babia Góra 17 stycznia 1977 r. Międzynarodowa Rada Koordynacyjna programu Człowiek i Biosfera (Man and Biosphere - MaB) UNESCO powołała Rezerwat Biosfery Babia Góra. Rezerwat Biosfery, objął Babiogórski Park Narodowy i został powołany ze względu na unikalne walory przyrodnicze, długą historię ochrony i prowadzenie intensywnych badań naukowych. Celem Programu MaB jest poznanie występujących zależności pomiędzy ludźmi, a ich środowiskiem. Dzięki opracowaniu zasad podziału Rezerwatu na strefy centralną, buforową i przejściową Rezerwat Biosfery może spełniać swoje funkcje: ochronną, zabezpieczając pełne zróżnicowanie gatunków, zbiorowisk i ekosystemów, logistyczną, realizowaną przez Babiogórski Park Narodowy, także przy współpracy z samorządami i instytucjami działającymi w regionie, rozwojową, opartą na współpracy ludzi i instytucji przy wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju regionu

Slide 14

Mapa Rezerwatu Biosfery - Babia Góra

Slide 15

Mapa turystyczna Babiogórskiego Parku Narodowego

Slide 16

Babiogórski Park Narodowy Galeria

Slide 17

Dziękuję za uwagę Bibliografia : -http:www.bgpn.plbgpn.php -Materiały własne Tomasz Michniowski II rok, stacjonarne, gr. C

Dane:
  • Liczba slajdów: 17
  • Rozmiar: 6.74 MB
  • Ilość pobrań: 5218
  • Ilość wyświetleń: 33619
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie