Inne

Subkultury - Skaterzy i Goci

6 lat temu

Zobacz slidy

Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 1
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 2
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 3
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 4
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 5
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 6
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 7
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 8
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 9
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 10
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 11
Subkultury - Skaterzy i Goci - Slide 12

Treść prezentacji

Slide 1

Subkultury Skaterzy i Goci

Slide 2

Skaterzy Skateowcy, skaterzy lub skejci to członkowie subkultury skate, która swą nazwę czerpie od jazdy na rolkach lub deskorolce (także na rowerze i snowboardzie).

Slide 3

Historia Źródła podają różne daty powstania tego nurtu. Sam skateboarding, czyli jeżdżenie na deskorolce zdobyło popularność w okolicach lat 50. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Była to alternatywa dla surfingu, gdyż nie zawsze warunki były sprzyjające pływaniu na desce. W Europie Zachodniej pojawił się w latach 70. Natomiast już kilka lat później zaczęły powstawać również w Polsce pierwszy grupy skejterów, których członkowie mieli swoje korzenie w ruchu punkowców. Co ciekawe, kiedyś grupa zarezerwowana tylko dla młodych ludzi, teraz zdobywa popularność także wśród starszych pokoleń.

Slide 4

Ideologia Dla osób należących do subkultury skejtów jazda na desce ma dużo większy wymiar niż sam sport czy przyjemność. Skateboarding stał się częścią życia jej członków. Początkowo byli uważani za buntowników, outsiderów, lecz z czasem ich wizerunek złagodniał. Obecnie nie są wyznawcami konkretnej ideologii. Ich poglądy mogą się różnić, a tym co ich łączy jest właśnie miłość do sportu. Głównymi cechami jest luz, zaakcentowanie niezależności i spontaniczność. Pojęcie wolności odgrywa bardzo dużą rolę w ich światopoglądzie. Można ich podzielić również na kilka grup. Najniżej są umiejscowieni pozerzy, którzy na siłę chcą być fajni, lecz nie wykazują się żadnymi umiejętnościami. Później są początkujący, czyli osoby zaangażowane, chcące coś osiągnąć i dopiero stojące na starcie. Przeważnie są to młodsze dzieci. Następnie nastoletni skateboarderzy, których umiejętności są już dużo lepsze oraz utożsamiający się z kulturą skejtów. Najwyżej są członkowie, dla których skateboarding stał się prawdziwym stylem życia. Całkowicie się z nim utożsamiają, są oddanymi sportowcami z wysokimi umiejętnościami. Ta grupa dotyczy już osób powyżej 20 roku życia.

Slide 5

Moda Styl ubierania się skejtów jest specyficzny, chociaż szczególnie w Polsce często myleni są oni z hiphopowcami. Noszą szerokie, nisko opuszczone spodnie albo bermudy, czapki z daszkiem, obszerne koszulki. Większość firm produkujących dla nich odzież wzmacnia ją dodatkowo w miejscach, które narażone są na podarcie podczas upadków na desce. Ich stroje są kolorowe, rzucające się w oczy. Zamiast baseballówek mogą też zakładać bandanki. Jeżeli chodzi o modę wśród skejtów, mają oni możliwość wyboru spośród licznych firm, które produkują ubrania specjalnie dla nich. Powstają specjalistyczne sklepy, w których młodzi ludzie mogą się zaopatrzyć.

Slide 6

Zachowania Skejci mają do dyspozycji wiele specjalnych miejsc, w których mogą trenować swoje umiejętności. Już nawet w małych miastach powstają skateparki, gdzie młodzi ludzie mogą się wyszaleć. Wcześniej jeździli po ulicach, parkach, skwerach. Skateboarding stał się na tyle popularny, że praktycznie w każdym kraju organizowane są zawody i zloty. Powstają gry na konsole, w których można się wcielić w postać znanych sportowców, co pokazuje, że bycie skejtem jest też sposobem na życie. Jednak potrzeba do tego bardzo wiele ciężkiej pracy. Jak już wcześniej zaznaczyłam, ich pole zainteresowań poszerzyło się również o inne sporty. Mogą być więc aktywni o każdej porze roku.

Slide 7

Muzyka W Polsce utarło się przekonanie, że skejci słuchają hip-hopu. Jest to w pewnym stopniu prawda, jednak należy pamiętać, iż subkultura ta wywodzi się z ruchu punkowego, więc początkowo to właśnie ten nurt muzyczny ich fascynował. Dzięki temu powstało wiele zespołów związanych bezpośrednio z subkulturą. Ich teksty bardzo często nawiązują do ich miłości, czyli skateboardingu. Jednak może być ona odbierana jako agresywna, gdyż jest dosyć mocna i trudna do zrozumienia. Obecnie skejci mają bardzo różne gusta muzyczne. Najważniejsze jest to, aby muzyka napędzała ich do działania.

Slide 8

Goci Subkultura gotycka powstała na przełomie lat 70 i 80 XX wieku z ruchu post punk. Określenie gotycki bierze się od skojarzenia z najmroczniejszym okresem w historii cywilizacji.

Slide 9

Goci to grupa o szerokich, czasem skrajnie różnych zainteresowaniach. Zafascynowani są etosem: średniowiecznego rycerstwa, wojny, heroicznej śmierci, mistycyzmem (również chrześcijańskim), przepowiedniami apokaliptycznymi, mitologią. W obszarze ich zainteresowań są także magia, okultyzm, wampiryzm, demonologia, parapsychologia. Te mroczniejsze elementy są jednak często traktowane jedynie powierzchownie, jako oprawa. Podobno jednak, jak już żartują, najbardziej cenią sobie czarny humor...

Slide 10

Świat muzyki gotyckiej O byciu gotem decyduje rodzaj słuchanej muzyki. Przede wszystkim got jest fanem muzyki zaszufladkowanej w mediach jako rock gotycki.  W tym przypadku gotyk czy gotycki nie są określeniami sztuki późno średniowiecznej. Nie wiadomo, dlaczego akurat taka nazwa przyjęła się dla tego rodzaju muzyki. Wspólną cechą wszystkich jej nurtów jest mroczny, przygnębiający, depresyjny klimat i pesymistyczne przesłanie większości tekstów. Dzięki audycjom prowadzonym w Programie Trzecim Polskiego Radia przez Tomasza Beksińskiego, media zaczęły skupiać gotów i organizować koncerty oraz festiwale poświęcone tego typu muzyce. Jednym z największych festiwali jest jak dotąd Castle Party organizowany corocznie w Bolkowie.

Slide 11

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych piosenkarzy o gotyckich poglądach jest Marylin Manson

Slide 12

Wygląd Nie wystarczy czytać i słuchać odpowiednich rzeczy, trzeba też odpowiednio się ubierać. Moda ewaluowała. Obowiązkowym kolorem jest oczywiście czarny - najbardziej mroczny z kolorów. Ale za równie symboliczną barwę uznaję się czerwony - kolor krwi. Pod wpływem muzyki i subkultury metalowej w modzie gotyku, pojawiły się skórzane spodnie i kurtki. Na koncertach można czasem zobaczyć kreacje żywcem wzięte z XIX wieku - dziewczyny noszą czarne, rozkloszowane suknie do ziemi, chłopcy białe koszule z żabotami. Nieodłącznym elementem gotyckiego wyglądu jest makijaż - blade twarze, czarne lub krwistoczerwone usta, mocny, ciemny obrys wokół oczu, pomalowane na czarno paznokcie. W gotyckim guście są też czarne włosy lub dla kontrastu - zupełnie jasne. Ich długość nie ma większego znaczenia, chociaż najwięcej osób ma długie.

Dane:
  • Liczba slajdów: 12
  • Rozmiar: 3.99 MB
  • Ilość pobrań: 630
  • Ilość wyświetleń: 10904
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie