Zobacz slidy

Subkultury - Slide 1
Subkultury - Slide 2
Subkultury - Slide 3
Subkultury - Slide 4
Subkultury - Slide 5
Subkultury - Slide 6
Subkultury - Slide 7
Subkultury - Slide 8
Subkultury - Slide 9
Subkultury - Slide 10
Subkultury - Slide 11
Subkultury - Slide 12
Subkultury - Slide 13
Subkultury - Slide 14
Subkultury - Slide 15
Subkultury - Slide 16
Subkultury - Slide 17
Subkultury - Slide 18
Subkultury - Slide 19
Subkultury - Slide 20
Subkultury - Slide 21
Subkultury - Slide 22
Subkultury - Slide 23
Subkultury - Slide 24
Subkultury - Slide 25
Subkultury - Slide 26
Subkultury - Slide 27
Subkultury - Slide 28
Subkultury - Slide 29
Subkultury - Slide 30
Subkultury - Slide 31
Subkultury - Slide 32
Subkultury - Slide 33
Subkultury - Slide 34
Subkultury - Slide 35
Subkultury - Slide 36
Subkultury - Slide 37
Subkultury - Slide 38
Subkultury - Slide 39
Subkultury - Slide 40
Subkultury - Slide 41
Subkultury - Slide 42
Subkultury - Slide 43
Subkultury - Slide 44

Treść prezentacji

Slide 2

To nieformalna grupa osób działających według odrębnych wzorów i zasad postępowania. Jej członkowie z reguły nie przestrzegają zwyczajowo przyjętych w społeczeństwie norm postępowania. Mówiąc subkultura, dodajemy najczęściej młodzieżowa. Nie ma w tym nic dziwnego.

Slide 3

Większość tych grup gromadzi ludzi młodych. Żyją wśród nas, szokują strojami i zachowaniem, ale tak naprawdę to wiemy o nich bardzo niewiele. Tyle tylko, co obiegowe, standardowe opinie... Socjolodzy twierdzą, że w Polsce działa ponad dwadzieścia nieformalnych ugrupowań tworzących subkultury młodzieżowe. Niektóre z nich mają kryminogenny charakter, a ich członkowie coraz częściej są sprawcami groźniejszych z roku na rok przestępstw.

Slide 5

Ich wygląd ma szokować już na pierwszy rzut oka. Dlatego golą włosy z boku głowy, zaczesują je w koguci grzebień tzw. irokez i malują go we wszystkie barwy tęczy. Noszą grube, skórzane pasy z ćwiekami tzw. pieszczochy, w uszach kolczyki, na sobie - czarne skórzane kurtki z napisami w języku angielskim. W policzki często wpinają agrafki i rzecz jasna każdy punk powinien mieć glany.

Slide 6

Punki na całym świecie prowadzą świętą wojnę z skinami. To prawdziwe walki, efektem których coraz częściej są ofiary śmiertelne. Giną od noża, kija bassebolowego, albo innego , równie prymitywnego oręża. Pierwsi punkowcy pojawili się w Londynie w połowie lat siedemdziesiątych.

Slide 7

Jak na prawdziwych anarchistów przystało, przeciwstawiają się wszelkim zasadom etycznym i moralnym. Wrogo nastawieni do zakazów i nakazów, manifestują zupełny brak zainteresowania sprawami otaczającego ich świata.

Slide 8

Wśród punków wyróżniają się cztery podgrupy: pacyfistów, anarchistów, dzikich i okazjonalistów. Najbardziej ortodoksyjni są dzicy, którzy negują wszelkie zasady życia społecznego. Często żyją w tzw. squatach - nieformalnych wspólnotach zasiedlających stare, przeznaczone do rozbiórki budynki.

Slide 9

Podobnie jak punki nie akceptują rzeczywistości, w jakiej muszą żyć. O ile jednak ci pierwsi odgrywają rolę obrażonych na wszystko i wszystkich, demonstrując przy każdej okazji tzw. tumiwisizm, raperzy są bardziej praktyczni. Zbuntowani przeciwko mieszczańskim konwenansom, próbują nagiąć je do swoich potrzeb. A to w ich wydaniu oznacza wykorzystywanie na wszelkie sposoby bogatych frajerów.

Slide 10

Największe skupiska raperów działają w blokowych, peryferyjnych dzielnicach wielkich miast, tzw. sypialniach. Najłatwiej ich poznać po prowokujących strojach i wulgarnym słownictwie. Muzykę tworzą sami tzw. Rap.

Slide 11

Z długimi, sięgającymi niekiedy do pasa włosami, podobni są do hippisów. Noszą obcisłe, czarne dżinsy i adidasy, a do tego motocyklowe skórzane kurtki koniecznie z wizerunkami swoich ulubionych zespołów. Częstym motywem ich strojów jest trupia czaszka, przejawiająca się w każdej formie:

Slide 12

Łączą ich upodobania muzyczne. Nie mają żadnej ideologii, jeśli rozrabiają (a dzieje się to coraz częściej), to zwykle bez żadnego powodu, po prostu tak dla hecy. Zbierają się na koncertach rockowych, podczas których piją alkohol i tańczą pogo.

Slide 13

Utożsamiają się z ruchami, które preferują kult siły, między innymi z organizacjami neofaszystowskimi.

Slide 15

Skini to ludzie, tak jak wszyscy, sfrustrowani rzeczywistością. Wyróżniają się jednak tym, że winą za obecny stan naszego kraju, obarczają obcokrajowców. Ruchy skinheadzkie powstają najczęściej w dużych miastach, gdzie na uniwersytetach studiują obcokrajowcy, nierzadko innego koloru skóry. To właśnie oni zabierają miejsca na uniwersytecie, należące się Polakom. To właśnie oni zabierają nam miejsca pracy. Gdyby ich nie było, Polska znów była by wielkim mocarstwem.Skini uważają ,że obcokrajowcy są rakiem, wyżerającym naszą ojczyznę od wewnątrz.

Slide 16

Dlaczego tak uwzięli się na obcokrajowców? Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta. Obcokrajowca o innym kolorze skóry łatwiej jest rozróżnić na ulicy. Po polityku nie można poznać, że wczoraj pozbawił pięć tysięcy osób miejsc pracy, ale widząc pojedynczego Murzyna na ulicy, od razu wiemy że to przez niego nasz znajomy stracił pracę.

Slide 17

Dewizą życiową naszych skinów jest walka o Polskę dla Polaków, ulubionymi hasłami są: Polish Power, Żydzi do gazu, White Power. Ze szczególną agresywnością odnoszą się do Murzynów i Arabów.

Slide 18

Skini są, tam gdzie są do tego warunki. W innych okolicznościach zostaliby szalikowcami. I tam i tu, tak naprawdę nie liczy się ideologia, tylko usprawiedliwienie czynów przeciw nieznanej osobie. Skini do wszystkich subkultur nastawieni są wrogo, nawet między sobą nie są zgodni. Agresję wyładowują -na manifestacjach, -koncertach rockowych - meczach piłkarskich

Slide 19

Na świecie uznani za niebezpieczną sektę, w Polsce postrzegani również jako subkultura - noszą na złotym lub srebrnym łańcuszku czarny i odwrócony krzyż, witają się pozdrowieniem Ave Satan, lubią muzykę black-metal, znęcają się nad zwierzętami, niszczą miejsca kultu religijnego, lubią duże porcje alkoholu.

Slide 20

Wyłonili się z heavymetalu. Ubierają się w dżinsy i obowiązkowo w czarne podkoszulki. Mają Również własną biblie w której możemy znaleźć stare zaklecia umarłych opis działania wszystkich znaków magi i prawdy o Bogu(Szatanie)

Slide 21

Rodowód satanistów wiąże się z wydaniem w 1966 roku tzw. Czarnej Biblii. Jej autor, Węgier Anton Szandor La Vey zawarł w niej dziesięć przykazań, stanowiących po dziś dzień podstawę działalności i ideologii satanistów. Uważają, że światem rządzi zło, a szatan jest jedynym elementem sprawczym wszystkiego, co dzieje się na świecie

Slide 22

Celebrują czarne msze, podczas których składają ofiary z czarnej kury, kota, gołębia itp. Bezczeszczą groby, znęcają się nad zwierzętami i celowo obrażają uczucia religijne innych ludzi. Magiczną liczbą jest 666, stąd największą ofiarę poświęcają każdego roku 6 czerwca o godzinie 6 rano.(Składają Własną krew w ampułkach i różne organy zwierzęce [kury , gołebia, Kozy,kota itp.])

Slide 23

Miłośnicy motocykli, którzy ubierają się w skórzane buty i czarne kurtki z napisami: SS, WAR, WEHRMAHT. Naczelną ich dewizą jest kult siły, co dobitnie wyraża hasło: Jesteśmy kimś tylko dlatego, że ludzie się nas panicznie boją.

Slide 24

Radykalno-szowinistyczne grupy kibiców piłkarskich, których najłatwiej poznać po szalikach i podkoszulkach z nazwami ulubionych klubów. Doskonale zorganizowani podczas wszelkich imprez sportowych, często noszą przy sobie różne niebezpieczne narzędzia. Szczególnie niebezpieczni jak ich klub przegra. Ale jak mają ochotę do Bijatyki z policją i kibolami innych klubów to nawet jak ich drużyna wygra się biją

Slide 25

Cechuje ich wyjątkowa solidarność. Są agresywni, brutalni, nadużywają mocnych alkoholi, często są sprawcami kradzieży, rozbojów i napadów. Ubiorem nie wyróżniają się niczym szczególnie spośród innych ludzi.

Slide 26

Na pierwszy rzut oka to tylko drobni przestępcy, choć w niektórych regionach Polski jest to wręcz sposób życia tych młodych ludzi. Jumole kradną, żeby żyć, żyją żeby kraść. Nieznana jest liczba młodych ludzi mieszkających w Polsce północnej i zachodniej, która z kradzieży w niemieckich sklepach uczyniła sobie stałe źródło dochodu

Slide 27

Wielu z nich to młodzież dotychczas nie karana, pochodząca z tzw. przeciętnych domów. Kochają drogie samochody, eleganckie ubrania, modne dyskoteki, restauracje, drogie alkohole. Na te wszystkie zachcianki zarabiają kradnąc w Niemczech artykuły spożywcze i przemysłowe. Dobre jest wszystko, co ma jakąkolwiek wartość materialną. Towar sprzedają później paserom za najwyżej połowę rzeczywistej wartości.

Slide 28

Wzorują się na ugrupowaniach neofaszystowskich, działających w krajach Europy Zachodniej, choć - jak wynika z ustaleń policyjnych - od kilku lat nie tworzą zwartej podkultury. Głoszą kult siły i przemocy. W związku z tym stosują szantaż, gwałty i zmuszają innych do upokarzających zachowań. Propagują również kult Hitlera twierdząc, że za jego władzy to był dopiero porządek. Preferują mundury hitlerowskie i marsze wojskowe.

Slide 29

Faszyści farbują włosy na czarno lub na jasny blond. Ubierają się w białe koszule, wąskie krawaty, skórzane płaszcze, wysokie czarne buty i mundury kolejarskie, które ich zdaniem... przypominają umundurowanie SS.

Slide 30

Potocznie nazywani czcicielami śmierci. Włosy farbują na kolor popielaty, twarz tatuują lub malują na żółto, a wargi na czarno. Preferują kult siły fizycznej, przemocy, agresji i śmierci, a także samoagresji. Na szczęście to jedna z najmniej licznych subkultur młodzieżowych.

Slide 31

Noszą kozie bródki, podobne do tej jaką miał Lenin. Noszą wyjątkowo wyciągnięte swetry, wojskowe spodnie, na nogach zasznurowane glany. Są pokojowo nastawieni do całego świata.

Slide 32

Doświadczeni sprejowcy, z zacięciem artysty - plastyka, zostają graffiti. Malują wielkie obrazy zwykle pod osłoną nocy - np. na murach, na podmiejskich pociągach, płotach itp. Natchnienie czerpią z czołówek gier komputerowych albo programów graficznych.

Slide 33

Sprzęt, który stosują - farby w rozpylaczu - nie należy do najtańszych. Cena jednej puszki (200 ml) wynosi od 10 do 16 złotych. Przy oszczędnym użytkowaniu wystarcza to do pomalowania około 2 metrów kwadratowych. W ciągu jednej nocy zgrana grupa artystów potrafi na przykład pomalować trzy wagony kolejki podmiejskiej - każdy o długości 15 metrów i wysokości 2,5 metra. Swoje prace, jak na artystów przystało, sygnują zawsze pseudonimami.

Slide 34

Dzielą się na dwie grupy: malujących z szablonów i tych, którzy robią to z tzw. wolnej ręki. Szablonowcy w większości popierają punków i rastamanów. Malarze z wolnej ręki sympatyzują z kibicami piłkarskimi i skinheadami.

Slide 35

Dlaczego tak jest - nie wiadomo. Podział dotyczy nie tylko techniki malarskiej, ale także tematyki dzieł. Rysunki obcych grafficiarzy, którzy wtargnęli na czyjeś terytorium, są błyskawicznie zamalowywane.

Slide 36

Mają na głowach wielkie, wełniane czapki spod których wystają dredy czyli długie skudłacone włosy splecione w kilkadziesiąt wąskich tulejek lub warkoczyków. Noszą luźne stroje o barwach zielonej, żółtej i czerwonej (barwy narodowe Etiopii).

Slide 37

Są fanami muzyki reggae. Ich wypowiedzi muzyczne to głównie metafory, aluzje i przenośnie. W słowach piosenek często pojawiają się pojęcia Babilonu i Antychrysta. Twierdzą, że świat opanowali faryzeusze, ludzie Babilonu, ukrywający się pod maską dobrych chrześcijan. Określenia te dotyczą polityków, urzędników, wojskowych, a niekiedy zwykłych ludzi. Świat Babilonu to według nich świat ludzi zła:, rastafarianie, wierzą w Naturę, wyznając tradycyjną religię Prasłowian... stąd ich sympatia do życia na wsi

Slide 38

Zajmują się wyłącznie jeżdżeniem na deskorolkach. Wyróżniają się ubraniami... większy co najmniej o trzy numery. Na początku lat 90 jazda na desce lub rolkach przestała być tylko jedną z sympatycznym młodzieżowych atrakcji. W dużych miastach stała się stylem życia, subkulturą wyniesioną wprost z amerykańskiej ulicy.

Slide 39

Socjologowie zwykli tym mianem określić od kilku lat tę część młodego pokolenia, którego cechuje niechęć do wartości i brak szacunku do tradycji. Ruch ten, całkowicie pozbawiony wszelkich naleciałości ideologicznych, powstał w drugiej połowie lat 80 w Stanach Zjednoczonych. Podobno znaczną część polskich nastolatków można nazwać generacją X. To ci wszyscy, którzy chcą zerwać z tradycją picia na umór po każdej wypłacie i spędzaniu wolnego czasu na bezmyślnym gapieniu się w telewizor. Obce jej są dylematy i rozterki pokolenia stanu wojennego, podobnie ze zdziwieniem patrzą na przesłania płynące np. z piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Slide 40

Na pierwszy rzut oka to bardzo dziwna subkultura. Jej członkowie nie piją, nie palą, nie używają narkotyków... ale nie są ani skinami, ani pacyfistami. Za najważniejszą rzecz uważają pozytywną siłę, ale wcale nie chodzi im o bicie innych ludzi...

Slide 41

Jedna z najnowszych subkultur zachodnich, która podobno dotarła już do Polski. Sami zwolennicy używają określenia pozytywna siła. Jej trzy podstawowe zasady: niepalenie, niepicie i niebranie narkotyków miała być wyzwaniem dla innych subkultur, jednoczących się przy haśle sex drugs and rock and roll. Wkrótce do trzech reguł SE dopisano czwartą: no sex. Interpretacja tego ostatniego punktu była dość dowolna, najczęściej chodziło o sprzeciwienie się uprawianiu seksu bez miłości i traktowaniu seksu jako sportu czy zabawy.

Slide 42

Przewodnią myślą idei SE jest życie w harmonii z własnym ciałem i otaczającym nas światem, kształtowanie osobowości i unikanie sytuacji, które niszczą tak ciało jak i ducha. Skoro udało nam się wykreować modę na wegetarianizm, może uda nam się wykreować modę na trzeźwość. Ludzi związanych ze Straight Edge można niekiedy spotkać na koncertach niezależnych kapel punkowych. Łatwo ich poznać po trampkach, krótkich spodenkach, bluzach z kapturami i kolorowych bandankach na głowach.

Slide 43

Emo to skrót od anglojęzycznego emotiona, co ma określać osoby bardzo wrażliwe, często nieśmiałe i podchodzące do życia niezwykle emocjonalnie. Emo jest najmłodsza subkulturą istnieje od początku XXI. Początki jej dali muzycy popowi wprowadzając do swoich utworów krzyki i swoimi wizerunkami. Do emo należy młodzież od 12 do 20 lat. Jest to subkultura wiążąca się z gotykiem i punkiem. Najczęściej jest to młodzież z zamożnych domów. Mają charakterystyczny wygląd, bo ubierają się na czarno (dziewczyny emo elementy różowe, czaszki i serduszka) mają też bardzo abstrakcyjne fryzury, którą charakterystyczna cechą jest długa grzywka na pół głowy i duża ilość ostrego makijażu, malują paznokcie najczęściej na czarno.

Slide 44

To jak będzie 6

Dane:
  • Liczba slajdów: 44
  • Rozmiar: 9.49 MB
  • Ilość pobrań: 5538
  • Ilość wyświetleń: 31916
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie