Biologia

Roztwory wodne w przyrodzie

6 lat temu

Zobacz slidy

Roztwory wodne w przyrodzie - Slide 1
Roztwory wodne w przyrodzie - Slide 2
Roztwory wodne w przyrodzie - Slide 3
Roztwory wodne w przyrodzie - Slide 4
Roztwory wodne w przyrodzie - Slide 5
Roztwory wodne w przyrodzie - Slide 6
Roztwory wodne w przyrodzie - Slide 7
Roztwory wodne w przyrodzie - Slide 8
Roztwory wodne w przyrodzie - Slide 9
Roztwory wodne w przyrodzie - Slide 10

Treść prezentacji

Slide 1

ROZTWORY WODNE W PRZYRODZIE

Slide 2

Roztwory wodne w przyrodzie Większość występujących w przyrodzie cieczy to roztwory wodnych różnych substancji. Roztworami są: 1. Wszystkie rodzaje wód występujących na Ziemi 2. Ciecze zawarte w organizmach żywych 3. Błona komórkowa otaczająca wszystkie komórki budujące organizmy żywe nazwana jest błoną półprzepuszczalną, ponieważ przepuszczane SA przez nie tylko niektóre substancje. 4. Przepływ cząsteczek rozpuszczalnika z roztworu mniej stężonego do roztworu bardziej stężonego przez błonę półprzepuszczalną nazywamy osmozą.

Slide 3

Stężenie roztworu Każdy roztwór składa się z rozpuszczalnika i z substancji rozpuszczanych. Ilość gramów substancji rozpuszczonej w 100 gramach roztworu nazywa się stężeniem roztworu.

Slide 4

Doświadczenie 1 Wnioski W 2o min. pierwszym naczyniu zmniejszy się poziom wody , a ziemniak powiększy swoją objętość W drugim ziemniaku wody przybyło a ziemniak zmniejszył swoja objętość W naczyniu bez soli stężenie było mniejsze niż stężenie w ziemniaku i dlatego woda wpłynęła do środka Natomiast w wodzie solonej stężenie wody było większe , dlatego woda znajdująca się w ziemniaku przepłynęła do naczynia.

Slide 5

Zjawisko wyrównywania stężeń roztworów. W obydwu naczyniach nastąpiło zjawisko wyrównywania stężeń roztworów. Polega ono na przenikaniu rozpuszczalnika z roztworu do roztworu o stężeniu wyższym. Podobne zjawisko zachodzi w komórkach organizmów żywych, dlatego w oceanach o dużym zasoleniu nie mogą zyć żadne rośliny i zwierzęta..Podobnie organizmy morskie nie mogą żyć w wodach słodkich. Wyjątek stanowi łosoś pacyficzny. W okresie rozrodu opuszcza wody słone i składa ikrę w wodach słodkich .

Slide 6

Doświadczenie 2 Potrzebne przedmioty 3 szklanki 2 napełnić częściowo wodą 10 ocet, łyżka proszku do prania i pół szklanki wywaru z czerwonej kapusty wskaźni k Odczyn obojętn y Odczyn zasadow y Odczy n kwaśn y

Slide 7

Odczyny roztworów Wnioski . 1. W naczyniu z czystą woda wywar z czerwonej kapusty ma barwę niebieską . W naczyniu z proszkiem do prania wywar ma kolor zielony. 3. W naczyniu z octem wywar ma kolor czerwony. Barwy zmieniają się w zależności od odczynu roztworu. Czerwony powstał w roztworze o odczynie kwaśnym, a zielony w zasadowym. Odczyn może być również obojętny. W PRZYRODZIE ROŚLINY ROZWIJAJA SIĘ TYLKO W ŚRODOWISKU O SPRZYJAJACYM DLA NICH ODCZYNIE. Większość z nich może zyć jedynie w środowisku o słabym odczynie. Czerwona kapusta jest to substancja , którą w tym doświadczeniu nazywać będziemy wskaźnikiem, czyli jest to substancja przebarwiająca roztwór. 2.

Slide 8

Śmiercionośne zanieczyszczenia środowiska Zanieczyszczenia zmieniają rodzaj odczynu i są groźne dla życia wszystkich organizmów.

Slide 9

Wskaż związek pomiędzy właściwościami roztworów ,a życiem występujących tam organizmów.

Dane:
  • Liczba slajdów: 10
  • Rozmiar: 1.07 MB
  • Ilość pobrań: 45
  • Ilość wyświetleń: 4761
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie