Historia

Podboje Aleksandra Wielkiego

6 lat temu

Zobacz slidy

Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 1
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 2
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 3
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 4
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 5
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 6
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 7
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 8
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 9
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 10
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 11
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 12
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 13
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 14
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 15
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 16
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 17
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 18
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 19
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 20
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 21
Podboje Aleksandra Wielkiego - Slide 22

Treść prezentacji

Slide 1

Podboje Aleksandra Wielkiego

Slide 2

Macedonia Starożytna Macedonia to kraina historyczna i geograficzna położona na północy Grecji. Dzieliła się ona na: - Macedonię Górną - Macedonię Dolną Grecy nie uznawali Macedończyków za hellenów, a jedynie władców Macedonii uznawano za potomków Heraklesa. Macedończycy jednak dość wcześnie zostali zhellenizowani i już ok. V wieku p.n.e. język grecki był tam powszechnie zrozumiały;

Slide 4

Macedonia na kartach historii Macedonia wkracza do historii Grecji w okolicznościach wojen z Persami. Źródła przekazują nam informacje, że Macedończycy wspomagali wojska greckie, a nawet informowali Greków o ruchach wojsk Dariusza i Kserksesa. Już w poł. II w p.n.e. Macedonia stała się państwem potężnym, z którym o sojusz zabiegali Grecy. Tym bardziej że Macedonia posiadała spore zasoby drewna do budowy statków, a także liczne kopalnie złota i serbra.

Slide 5

Filip II - W 359 r. p.n.e. rządy w Macedonii przejął Filip II, który przeprowadził szereg reform mających na celu wzmocnienie państwa; - Filip II w czasie swych rządów oparł się na zgromadzeniu ludności, zwłaszcza żołnierzach; - Konsekwentnie zmierzał do wzmocnienia i zabezpieczenia granic państwa oraz utworzenia silnego państwa, które mogłoby przejąć hegemonię w świecie greckim;

Slide 6

Rekonstrukcja twarzy Filipa II

Slide 7

Filip II a Grecja Początkowo bagatelizowano zapędy Filipa II i nie uznawano go za zagrożenie dla Grecji. Dopiero jednak gdy Filip podporządkował sobie Tesalię, Grecja spostrzegła zagrożenie ze strony Macedonii. Ateny jednak, z powodu swych problemów wewnętrznych, zbyt późno zareagowały. Zajęta została cała Grecja Środkowa. Ateny zawarły sojusz z Tebami. Do starcia doszło w 338 r. p.n.e. pod Cheroneą. Grecja poniosła sromotną klęskę a Macedonia stała się hegemonem obszaru bałkańskiego.

Slide 9

Zamiarem Filipa II było utworzenie przymierza z wszystkimi władcami greckimi. W ten sposób Filip stał się hegemonem i stanął na czele nowo utworzonego związku państw greckich Związku Korynckiego ( 337 p.n.e.) Grecy zjednoczeni przez Filipa, postanowili rozpocząć wojnę z Persją. - Grecy walczyli by odbić z rąk perskich utracone ziemie w Azji Mniejszej; - Filip walczył by opanować cieśniny wiodące na Morze Czarne oraz opanować morze Marmara. - Wiosną 336 roku wojska macedońsko greckie ruszyły na Persję, ale wyprawa ta została zatrzymana z powodu śmierci Filipa II;

Slide 10

Aleksander Macedoński zw. Wielkim Kiedy Filip został zamordowany, władzę w państwie przejął jego 20-letni syn Aleksander. Aleksander był całkowicie przygotowany do przejęcia władzy, całe dotychczasowe życie był do tego przygotowywany. Jego nauczycielem i mentorem był jeden z najsłynniejszych filozofów greckich Arystoteles.

Slide 11

Aleksander był przekonany o swojej wielkiej misji i przeznaczeni bycia wielkim. Z jednej strony jego rodzina miała wywodzić się od mitycznego heraklesa, natomiast od strony matki Olimpias córki króla Epiru, miał być potomkiem Achillesa bohatera spod Troi.

Slide 12

Śmierć Filipa II chcieli wykorzystać jego greccy wrogowie, którzy próbowali wydostać się spod hegemonii macedońskiej. Młody król jednak podążył do Teb, pokonał swych przeciwników i buntowników, a całe miasto zburzył. W ten sposób Grecja na powrót stała się uległa wobec Macedonii.

Slide 13

Demostenes Był ateńskim politykiem i mówcą, twórcą retoryki- czyli sztuki przemawiania. Stał się popularny dzięki swoim gwałtownym i oskarżycielskim przemówieniom skierowanym przeciw Filipowi filipikom; Do dziś przetrwał termin filipika namiętna i ostra mowa skierowana przeciwko komuś lub czemuś.

Slide 14

Wyprawy Aleksandra Wielkiego - 334 p.n.e.- wyprawa na Persję, do której państwo perskie nie było przygotowane, a Aleksander odnosił szereg zwycięstw: Nad Granikiem Pod Issos (333 p.n.e.) pokonał armię perską dowodzoną przez Dariusza III, a w konsekwencji opanował miasta fenickie, wtargnął do Egiptu i ogłosił się faraonem (332 p.n.e.)

Slide 15

- Opuszczając Egipt rozbił ostatecznie armię perską w bitwie pod - Gaugamelą w 331 r. p.n.e.; Ostatecznie w 329 r. p.n.e. państwo perskie przestało istnieć, a Aleksander przejął wszystkie terytoria perskie sięgające aż do Indii;

Slide 16

Imperium Aleksandra Wielkiego - Było bardzo zróżnicowane pod względem ludnościowym; - Różnie postrzegana osoba władcy: Macedończycy uważali go za wodza, Grecy za hegemona Związku Korynckiego, dla ludów wschodu był prawowitym następca króla perskiego i władcą postępującym wg lokalnych obyczajów; - Rozdźwięk pomiędzy trzema członami państwa;

Slide 17

Aleksander szanował miejscowe zwyczaje, ożenił się nawet z księżniczką perskąRoksaną. Przejmował wschodnie obyczaje, a na dwór wprowadził perski ceremoniał. Wschodnich poddanych i dostojników traktował na równi z Macedończykami, co było przyczyną napięć. Aleksander stawał się władcą na wzór wschodni, przy którym dawni poddani nie mieli przywilejów.

Slide 18

Śmierć Aleksandra Aleksander za swego panowania dążył do zbudowania nowego jednolitego imperium, ale przeszkodziła mu w tym śmierc w 323 r. p.n.e. Aleksander nie pozostawił po sobie następcy, a jego dawni dowódcy zaczęli walczyć między sobą o władzę. Konsekwencją sporów był podział Imperium Aleksandra na mniejsze dziedziny.

Slide 19

Hellenizm Śmierć Aleksandra otworzyła nową epokę w dziejach świata starożytnego nazywaną epoką hellenistyczną. W wyniku walk diadochów o przejęcie Imperium Aleksandra, zostało ono podzielone i rządzone przez różne dynastie: - Antygonidzi opanowali Macedonię; - Ptolemeusze opanowali Egipt; - Seleukidzi opanowali ziemię dawnej Persji;

Slide 20

Wielkie państwa hellenistyczne - były monarchami dziedzicznymi - ich władcy uważali je za swoją własność i dysponowali niemal nieograniczoną władzą; - Władcy kazali się uważać za bogów; - Epoka istnienia miast państw polis, przestała istnieć;

Slide 21

Określenie okres hellenistyczny jest pojęciem z obszaru historii politycznej świata starożytnego. Za kres tej epoki uważa się zakończenie podboju państw hellenistycznych przez rzym. Nastąpiło to ostatecznie w roku 30 p.n.e., kiedy Rzymianie opanowali Egipt ostatnie państwo hellenistyczne.

Slide 22

Zadanie domowe - Opracuj zagadnienia związane z kulturą państw hellenistycznych podr. str. 96 -99.

Dane:
  • Liczba slajdów: 22
  • Rozmiar: 3.70 MB
  • Ilość pobrań: 252
  • Ilość wyświetleń: 10112
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie