Historia

Początki społeczeństwa feudalnego

5 lat temu

Zobacz slidy

Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 1
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 2
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 3
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 4
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 5
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 6
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 7
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 8
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 9
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 10
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 11
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 12
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 13
Początki społeczeństwa feudalnego - Slide 14

Treść prezentacji

Slide 1

Początki społeczeństwa feudalnego

Slide 2

Rolnictwo - Ruina rolnictwa spowodowana najazdami germańskimi, upadkiem Cesarstwa na Zachodzie oraz kształtowaniem się nowych państw; - Mała wydajność rolnicza w Europie wczesnośredniowiecznej; - Plony niepewne z powodu nieurodzajów i klęsk żywiołowych; - Dwupolówka - Dodatkowe dochody z warzywników i sadów; - Niewielka hodowla zwierząt spowodowana małą ilością ziarna do ich wyżywienia;

Slide 3

Początki systemu lennego Po osiedleniu się Frankowie i inne plemiona germańskie utworzyli grupę osiadłych rolników, którzy na wezwanie władcy musieli stawić się konno lub pieszo. Podstawą ich utrzymania były dochody osiągane z uprawy roli. Z dochodów rolniczych musieli również uzbroić się. Większość z nich posiadała niewielkie gospodarstwa, które nie zarabiały na częste i długotrwałe wyprawy wojenne. Dlatego też za czasów Karola Wielkiego upowszechnił się zwyczaj oddawania się wolnych rolników w opiekę możnym lub Kościołowi. Była to tzw. komendacja.

Slide 4

Komendacja (łac. commendatio polecenie) Komendacja to umowa zawierana pomiędzy wolnym człowiekiem oddającym się w opiekę, a możnym, który oferował pomoc. W zamian za owa opiekę rolnicy byli zobowiązani do lojalności i wezwana na każde polecenie opiekuna.

Slide 5

Immunitety Za czasów Karolingów rola pieniądza była bardzo ograniczona, a władcy by wynagrodzić duchownych, hrabiów lub innych dostojników za służbę nadawali im ziemię i immunitet (łac. immunitas zwolnienie od obciążeń). Immunitety mogły być albo sądowe albo gospodarcze. Immunitet sądowy panujący zrzekał się na korzyść nagradzanego swoich praw do sadzenia ludności poddanej mieszkającej w majątku; Immunitet gospodarczy lub ekonomiczny zwalniał obdarowywaną osobę z powinności feudalnych jak np. podatków.

Slide 6

Rycerstwo Wynagrodzeniem za służbę mogły być również nadania ziemskie, które upowszechniły się w IX-X wieku. Najczęściej otrzymywali je wojownicy w zamian za konna służbę wojskową. Z czasem wojowników tych zaczęto nazywać rycerzami (niem. ritter jeździec) .

Slide 7

Beneficja Dobra przekazywane w nagrodę za usługi nazywano beneficjami, feudami lub lennami, a system który się na tej podstawie tworzył systemem feudalnym. Osoba, która nadawała feudum stawała się dla osoby wynagradzanej zwierzchnikiem seniorem. Osoba wynagradzana stawała się wasalem czyli lennikiem. Lennik musiał być wiernym seniorowi a senior miał obowiązek wspierać swego wasala.

Slide 8

Hołd lenny Wasal składał swemu seniorowi hołd, podczas którego przysięgał na Ewangelię albo relikwie oraz recytował formułę wierności. Następnie senior i wasal całowali się w usta, co symbolizowało związek pomiędzy nimi. Drugim etapem była ceremonia inwestytury, a wiec symbolicznego przekazania lenna. Senior wręczał wasalowi symbol lenna włócznię lub chorągiew (wasal świecki) lub pastorał albo pierścień (wasal duchowny).

Slide 10

Beneficja najczęściej wygasały po ustaniu sprawowanego urzędu lub z chwilą śmierci dostojnika. Jednak z czasem możnowładcy zaczęli zabiegać by nadania te stały się dziedziczne. W ten sposób kształtowała się nowa warstwa społeczna feudałowie świeccy lub duchowni, którzy dysponowali dużymi majątkami ziemskimi.

Slide 11

Włości i miasta Za czasów Karolingów podstawową formą organizacji rolnictwa była włość, czyli majątek ziemski, którego centrum stanowił dwór siedziba możnowładcy lub rycerza. Przy dworze mieszkała czeladź czyli ludzie niewolni, którzy obsługiwali rodzinę pana feudalnego. Do czeladzi zaliczano również kowalki, skórników, sokolników, krawców itd., którzy utrzymywali się z zasobów dworu.

Slide 12

Część ziemi dworskiej wydzielona była dla rodzin chłopskich, które utrzymywały się z pracy w gospodarstwie. W zamian chłopi uiszczali obowiązkowe dary w naturze lub pracowali na ziemi należącej do dworu. Powinności te płacone panu feudalnemu w naturze nazywamy rentą feudalną. Każda włość posiadała kościół, pana feudalnego i wytworzony przez niego ład. Każda włość stanowiła silne wyodrębnioną jednostkę gospodarczo społeczną, stąd twierdzenie iż struktura gospodarczo społeczna wczesnego średniowiecza charakteryzowała się silnym partykularyzmem.

Slide 13

Miasta Przy tak silnej organizacji włości, miasta miały niewielkie szanse na rozwój. Ośrodki miejskie , które przetrwały od starożytności były nieliczne i małe. Miasta pełniły wtedy funkcje rezydencji władców, dostojników dworskich, biskupów. Tylko najbogatsze ośrodki stawały się centrami handlowymi, gdzie dostępne były towary sprowadzane z Bizancjum i krajów islamu.

Slide 14

Na wesoło

Dane:
  • Liczba slajdów: 14
  • Rozmiar: 1.19 MB
  • Ilość pobrań: 59
  • Ilość wyświetleń: 4119
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie