Historia

Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II

5 lat temu

Zobacz slidy

Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 1
Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 2
Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 3
Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 4
Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 5
Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 6
Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 7
Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 8
Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 9
Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 10
Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku - cz. II - Slide 11

Treść prezentacji

Slide 1

Państwa Europy Zachodniej w 1 poł. XIX wieku Francja, Wielka Brytania, Belgia.

Slide 2

Francja Po upadku Napoleona na tronie zasiadł brat ściętego Ludwika XVI, Ludwik XVIII z dynastii Burbonów. Do Francji powróciło też wielu członków arystokracji i duchowieństwa. Z drugiej strony rozpoczęły się prześladowania osób związanych z Napoleonem. Francja wkroczyła w okres reform, ponieważ powrót do absolutyzmu okazał się niemożliwy.

Slide 3

Karta Konstytucyjna W 1814 r. Ludwik XVI wydał Kartę Konstytucyjną był to kompromis miedzy monarchia absolutną a monarchia konstytucyjną przywracała dziedziczny tron i znosiła oświeceniowa idee zwierzchnictwa narodu nad władcą. Ponadto ustalała władzę wykonawczą, która miał pełnić dwuizbowy parlament. Ministrów mianował monarcha. Z czasów Napoleona przerwały tylko niektóre zapisy Kodeksu cywilnego oraz konkordat ze Stolicą Apostolską.

Slide 4

Rewolucja lipcowa 1830 Następca Ludwika XVIII został Karol X zwany królem ultrasem z powodu swych skrajnie konserwatywnych poglądów. Jego polityka jednak nie sprawdziła się, co doprowadziło do rewolucji lipcowej w 1830 r. i wyniesieniem na tron francuski Ludwika Filipa I Orleańskiego, który przyjął tytuł Króla Francuzów, ponieważ źródłem jego władzy była wola ludu.

Slide 5

Monarchia lipcowa Pod rządami Ludwika Filipa I Francja przeżywała rozkwit zwłaszcza w dziedzinie gospodarki powstawały kopalnie węgla kamiennego, fabryki maszyn, zakłady tekstylne, budowano linie kolejowe itd. Ludwik Filip jako jedyny próbował nawiązywać do legendy Napoleona za jego sprawą sprowadzono zwłoki Napoleona do Paryża oraz jako symbol Francji przywrócił trójkolorowa flagę.

Slide 6

Wielka Brytania W 1 poł. XIX wieku na Wyspach Brytyjskich trwał proces ugruntowania monarchii parlamentarnej, w której ostatecznie najwyższą władzę pełnił parlament. Po wyborach król mianował premierem lidera partii, która uzyskała większość głosów. Premier wywodził się albo ze stronnictwa torysów (konserwatystów) albo wigów (liberałowie). Następnie premier powoływał gabinet, czyli zespół ministrów działających pod zwierzchnictwem premiera.

Slide 7

Parlament W latach 1833-34 parlament rozpoczął pierwsze reformy socjalne i m.in. wprowadził ograniczenie czasu pracy dla kobiet i dzieci, obowiązek szkolny dla dzieci oraz obowiązek dofinansowywania opieki społecznej przez państwo. Reformy jednak nie do końca zadowoliły robotników, skąd właśnie powstał ruch czartystów domagający się powszechnego prawa wyborczego (było one ograniczone cenzusem majątkowym).

Slide 8

Epoka wiktoriańska W 1837 r tron brytyjski objęła królowa Wiktoria, której panowanie trwało aż do 1901 . Okres jej długich rządów nazwano epoka wiktoriańską.

Slide 9

Irlandia Pod wpływem rewolucji francuskiej w 1 poł. XIX wieku w Irlandii nasiliły się ruchy narodowościowe zmierzające do oderwania tego kraju spod władzy angielskiej. Konflikt między Irlandią a W. Brytania miał jednak podłoże religijne, ponieważ katoliccy Irlandczycy niezbyt chętnie podchodzili do rządów brytyjskich protestantów. W 1800 Brytyjczycy zdołali narzucić Irlandii unię realną, w wyniku której powstało Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Slide 10

Belgia Zgodnie z postanowieniami Kongresu Wiedeńskiego dawne Niderlandy habsburskie (Belgię) połączono z dawną Republiką Zjednoczonych Prowincji i powstało Królestwo Niderlandów (Holandia). Jednak od razu ujawnił się silny rozdźwięk między dwiema częściami Królestwa. Belgowie katolicy nie potrafili dogadać się z protestanckimi Holendrami. Sprzeciw wywołało tez narzucanie francuskojęzycznym Belgom języka niderlandzkiego. To wszystko sprawiło, iż Belgowie w czasie rewolucji lipcowej chwycili za broń i ogłosili niepodległość. W sprawę musiała zainterweniować Rosja jako przedstawiciel Świętego Przymierza. Car Mikołaj I chciał wykorzystać do tego celu wojsko Królestwa Polskiego, ale wkrótce zaniechał siłowego rozwiązania tego konfliktu. Ostatecznie w Belgii wprowadzono ustrój monarchiczny i jedna z najbardziej liberalnych konstytucji w Europie.

Slide 11

KONIEC

Dane:
  • Liczba slajdów: 11
  • Rozmiar: 1.74 MB
  • Ilość pobrań: 39
  • Ilość wyświetleń: 3874
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie