Slide 1
Obywatel a władza w systemach totalitarnych i autorytarnych
Slide 2
Pojęcie systemu totalitarnego: Totalitaryzm (dawniej też: totalizm) charakterystyczny dla XX-wiecznych reżimów dyktatorskich system rządu dążący do całkowitej władzy nad społeczeństwem za pomocą monopolu informacyjnego i propagandy, ideologii państwowej, terroru tajnych służb, akcji monopolowych i masowej monopartii.
Slide 3
Włochy - faszyzm Benito Mussolini (ur. 29 lipca 1883 w Dovia di Predappio, zm. 28 kwietnia 1945 w Giulino di Mezzegra) - włoski polityk i dziennikarz początkowo socjalistyczny, główny założyciel i przywódca ruchu faszystowskiego; premier Włoch w latach 1922-1943, później do 1945 przywódca Włoskiej Republiki Socjalnej. Uważany za twórcę idei, przedstawił koncepcję państwa totalitarnego (wł. uno stato totalitario)
Slide 4
Niemcy nazizm Adolf Hitler (ur. 20 kwietnia 1889 w Braunau am Inn, zm. 30 kwietnia 1945 w Berlinie) polityk niemiecki, kanclerz Niemiec od 1933, führer i kanclerz Rzeszy od 1934, przywódca Narodowo-Socjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), ideologii niemieckiej odmiany faszyzmu zwanej od jego nazwiska hitleryzmem lub narodowym socjalizmem (nazizmem), twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za zbrodnie przeciw ludzkości.
Slide 5
ZSRR - komunizm Józef Stalin był dożywotnim dyktatorem Związku Radzieckiego, posiadającym nieograniczoną władzę i stosującym w celach wyznawanej idei walki klasowej jako metodę rządzenia masowy, państwowy wewnętrzny i zewnętrzny terror, który pochłonął według różnych ocen od kilku do kilku dziesiątków milionów ofiar śmiertelnych.
Slide 6
Cechy systemu totalitarnego: oficjalna ideologia; masowa partia pozostająca pod kontrolą oligarchii; monopol rządu na broń; rządowy monopol dysponowania środkami masowego przekazu; terrorystyczny system policyjny.
Slide 7
Pojęcie systemu autorytarnego: Autorytaryzm system rządów bezpartyjnych, opartych na autorytecie charyzmatycznego przywódcy, a często także na armii. Szczególnie rozpowszechniony w Europie w pierwszej połowie XX wieku, powstawał najczęściej wskutek nieefektywnego funkcjonowania systemów demokratycznych. W przeciwieństwie do systemów totalitarnych, nie opiera się na uniwersalnej ideologii, ani na masowym terrorze, a ogranicza się do represjonowania tych, którzy otwarcie go krytykują i dążą do jego obalenia.
Slide 8
Cechy systemu autorytarnego: Władza autokratyczna koncentruje się w ręku przywódcy i jego najbliższego otoczenia. Dla pozorów demokracji (demokracja fasadowa) decyzje zatwierdzane są przez bezwolny parlament. Przywódca posiada szereg osobistych prerogatyw, które dają mu realny wpływ na politykę państwa Podstawą władzy jest rozbudowany aparat przymusu w postaci armii, policji i służb bezpieczeństwa.
Slide 9
Formy i sposoby ograniczania swobód obywatelskich w systemach totalitarnych i autorytarnych Represje a także fizyczna likwidacja przeciwników politycznych, czego przykładem mogą być obozy koncentracyjne w hitlerowskich Niemczech i gułagi w komunistycznej Rosji. W państwie autorytarnym represje dotyczą zwykle tylko radykalnej opozycji. Jednak zabójstwa na tle politycznym zdarzają się często. Tortury i zastraszanie osób których poglądy są sprzeczne z uznanymi przez władzę Łamanie prawa człowieka do wolności Kontrola państwa na życiem obywateli np. w ZSRR stopień indoktrynacji rodziny doprowadził do tego, że kilkuletnie dziecko donosiło na swoich rodziców. Dominacja systemu jednopartyjnego Całkowite lub częściowe kontrolowanie mas mediów Ograniczenie roli parlamentu lub jego fikcyjne funkcjonowanie Ograniczony lub całkowicie zniesiony udział obywateli w życiu publicznym
Slide 10
Auschwitz-Birkenau
Slide 11
GUŁAG Gułag (niekiedy dopuszczana jest forma GUŁAG) - system obozów pracy przymusowej (łagrów) w ZSRR, którego więźniami byli zarówno przestępcy kryminalni, jak i osoby uznawane za społecznie niepożądane lub politycznie podejrzane.
Slide 12
Łamanie praw człowieka
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!