Historia

Wielka Rewolucja Francuska

6 lat temu

Zobacz slidy

Wielka Rewolucja Francuska - Slide 1
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 2
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 3
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 4
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 5
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 6
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 7
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 8
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 9
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 10
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 11
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 12
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 13
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 14
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 15
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 16
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 17
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 18
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 19
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 20
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 21
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 22
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 23
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 24
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 25
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 26
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 27
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 28
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 29
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 30
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 31
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 32
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 33
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 34
Wielka Rewolucja Francuska - Slide 35

Treść prezentacji

Slide 1

Rewolucja  Francuska 17891795 1. 2. 3. 4. Francja w przededniu rewolucji. Przyczyny wybuchu. Etapy rewolucji. Przemiany ustrojowe we Francji w dobie rewolucji. Skutki rewolucji francuskiej

Slide 2

Francja w przededniu rewolucji.  Przyczyny wybuchu. Zadłużenie państwa (jest to wynikiem rozrzutności dworu królewskiego oraz udziału w licznych a niepotrzebnych Francji wojnach, np. poparcie Amerykanów w walce o niepodległość, wojna siedmioletnia 1756 - 63) Zadłużenie w przededniu rewolucji sięgało ok. 5 mln liwrów. Kryzys gospodarczy spowodowany długami państwa, zacofaniem gospodarczym i brakiem nakładów finansowych na tę dziedzinę; Krajem rządzi wąska elita skupiona wokół dworu oraz silne zróżnicowanie tzw. stanu trzeciego; Nieudolna polityka króla, rządzącego w sposób absolutny Ciężar utrzymania państwa (płacenie podatków, ciężary feudalne) spoczywał na barkach stanu trzeciego (chłopi, mieszczanie, burżuazja, 96 społeczeństwa), który nie miał wpływu na życie polityczne kraju; w obronie stanu trzeciego Emanuel Sieyes napisał broszurę: Co to jest stan trzeci?

Slide 3

Fragment broszury: Czym jest stan trzeci? Wszystkim. Czym był on dotąd? - Niczym. Czego żąda? - Być czymś.

Slide 4

Etapy rewolucji  ETAP CHARAKTERYSTYKA DATA WYDARZENIE 22.II.1787 Prerewolucja Do 1789 Kryzys gospodarczy, nieurodzaje i drożyzna żywności, ogromny dług państwowy po wojnie z Anglią 27.XII.1788 4.V.1789 17.VI.1789 9.VII.1789 Zgromadzenie Notabli, odrzucenie królewskich projektów opodatkowania warstw uprzywilejowanyc h. Ludwik XVI zezwala na zwołanie Stanów Generalnych. Otwarcie Stanów Generalnych, spór o sposób głosowania. Stan trzeci ogłasza się Zgromadzeniem Narodowym. Zgr. Nar. Uznaje się za Konstytuantę.

Slide 5

Zwołanie Stanów  Generalnych Ludwik XVI próbując załagodzić sytuację przedstawił Zgromadzeniu Notabli projekt reformy, w myśl której podatkami miała być obciążona warstwa uprzywilejowana. Zgromadzenie jednak uchyliło się od wydania decyzji i zaproponowało powołanie Stanów Generalnych. Z podobnym żądaniem wyszedł stan trzeci. Wynikiem czego 5 maja 1789 roku król zwołał Stany Generalne po raz pierwszy od 1614 roku.

Slide 6

W wyniku sporów o skład Stanów Generalnych zapadła decyzja o tym, że każdy stan będzie obradował osobno i przedstawiciel każdego z nich będzie uzgadniał postanowienia z królem. Stan trzeci jednak zamiast obradować nad reformami państwa, obradował nad możliwościami zmiany własnej sytuacji w państwie. Ustalono wtedy, że stan trzeci stanowi 96 społeczeństwa, wskutek czego 17 czerwca 1789 roku stan trzeci przyjął nazwę Zgromadzenia Narodowego, uznając się za przedstawiciela całego społeczeństwa francuskiego. Król nie zalegalizował tej decyzji. Stan trzeci przeniósł obrady do Sali do gry w piłkę i podjął decyzję, ze będzie obradował tak długo, aż opracuje konstytucję. Tym samym 9 lipca 1789 Zgromadzenie Narodowe zmieniło nazwę na Konstytuantę.

Slide 7

Otwarcie stanów Generalnych w maju 1789 r. po lewej stronie siedzą przedstawiciele stanu pierwszego, w głębi stanu drugiego, na pierwszym planie trzeciego. Obraz z XIX w.

Slide 8

1789 rok. W kawiarniach i salonach całego kraju dyskutowano na temat reformy ustroju. Na zebraniach spisywano tzw. Kajety skarg, w których żądano zmian istniejącego systemu. O powszechności spisywania kajetów świadczy fakt, że do naszych czasów zachowało się ich około 60 tysięcy.

Slide 9

Zdobycie Bastylii W czasie obrad rozniosły się pogłoski, że wojsko ma zaatakować Paryż. 14 lipca 1789 zbuntowani Paryżanie wyszli na miasto i skierowali się na Bastylię symbol starego ładu. Po krótkich walkach Bastylia została zdobyta. Król nie miał innego wyjścia jak wycofać wojsko. Sam też przybył do Paryża i na znak ugody przypiął do kapelusza trójkolorową kokardę.

Slide 11

Deklaracja Praw  Człowieka i Obywatela Po tych wydarzeniach Konstytuanta przystąpiła do opracowywania reform. Pierwszą z nich było zniesienie przywilejów stanowych, powinności feudalnych i dziesięciny oraz wprowadzenie równości obywateli wobec prawa. Najważniejszą reformą było jednak uchwalenie 26 sierpnia 1789 roku Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela.

Slide 12

Deklaracja Praw  Człowieka i Obywatela Dokument ten uznawał wolność i równość za naturalne prawa każdego człowieka. Wprowadzał swobodę wyznania, wolność myśli i słowa oraz druku. Zapewniał też nietykalność osobistą.

Slide 13

Konstytucja 1791 roku Zwieńczeniem prac Konstytuanty było uchwalenie we wrześniu 1791 roku konstytucji, która ograniczała władzę królewską i wprowadzała monarchię parlamentarną z trójpodziałem władzy. Władzę wykonawczą sprawował król wraz z ministrami, natomiast władzę ustawodawczą oddano w ręce Zgromadzenia Prawodawczego Legislatywy.

Slide 14

Konstytucja 1791 roku Konstytucja jednak nie wprowadzała zasady równości. Społeczeństwo podzielono na 4 klasy majątkowe, z których tylko najbogatsi posiadali prawa wyborcze. Stąd tylko niewielka grupa obywateli posiadała wpływ na życie polityczne państwa. Potęgowało to niezadowolenie i było powodem szeregu wystąpień.

Slide 15

ETAP Etapy rewolucji CHARAKTERYSTYKA DATA WYDARZENIE 14.VII.1789 17.VII.1789 Konstytuanta 1789-91 Obraduje konstytuanta Skłócona z królem, zamieszki w Paryżu, na prowincji rozruchy chłopskie. Rosnąca rola klubów politycznych, min. jakobinów i kordelierów. 4-5.VIII. 1789 26.VIII. 1789 2.XI.1789 12.VII.1790 14.IV.1791 17.VII.1791 3.IX.1791 Plotka, że wojsko ma wymordować ludność stolicy- tłum atakuje więzienie w Bastylii- początek rewolucji. Ugoda z królem, który przyjmuje trójkolorową kokardę Ogłoszenie równości obywateli wobec prawa, zniesienie większości obciążeń feudalnych. Uchwalenie Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Konfiskata dóbr kościelnych Ustawa o duchowieństwie :zaostrzenie konfliktu z kościołem na tle wpływu państwa na kościół Ustawowy zakaz strajków i zrzeszania się robotników. Masakra na polu marsowym ludu żądającego wprowadzenia republiki po nieudanej ucieczce króla z Paryża. Uchwalenie konstytucji.

Slide 16

Karykatura z 1791 r ukazuje nowe położenie Ludwika XVI: król nadal panuje, ale jako więzień konstytucji.

Slide 17

Legislatywa 1 X 1791 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Legislatywy. Między deputowanymi występowały różnice poglądowe. Po lewej stronie zasiadali republikanie, po prawej monarchiści, a w środku tzw. bagno, czyli deputowani o niesprecyzowanych poglądach. Najbardziej zróżnicowana była lewa strona, podzielona na kilka różnych odłamów umiarkowany żyrondyści (od okręgu Geronde), rewolucyjny (jakobini). Do lewicy należały też kluby wspierające polityków, np. kordelierzy.

Slide 18

Legislatywa Na czele jakobinów stał Maksymilian Robespierre, kordelierom przewodzili J. Danton i Jean Paul Marat.

Slide 19

Etapy rewolucji ETAP CHARAKTERYSTYKA DATA WYDARZENIE 1.X.1791 Legislatywa 1791-92 Rządy żyrondystów-zwolenników republiki. W kraju chaos, utrata wartości asygnat państwowych, głód wśród biedoty 20.IV.17 92 15.VIII. 1792 10.VIII. 1792 Otwarcie Zgromadzenia Prawodawczego-Legislatywy, rosnące wpływy Dantona i Marata. Wypowiedzenie wojny Austrii, klęski nieprzygotowanej armii francuskiej na wszystkich frontach. Wezwanie do broni wszystkich obywateli. Zamieszki w Paryżu, aresztowanie króla z polecenia Legislatywy i jej ustąpienie (druga rewolucja).

Slide 20

Wojna francusko   austriacka Ludwik XVI poszukiwał możliwości zażegnania rewolucji dzięki wojnie z Austrią. 20 IV 1792 roku Legislatywa oficjalnie wypowiedziała Austrii wojnę. Podczas wojny powstała też pieśń autorstwa Josepha Rougeta de Lislea, która jako Marsylianka została narodowym hymnem Francji. Początkowo Francja ponosiła w wojnie same porażki i zaczęto domagać się detronizacji króla.

Slide 21

Komuna Paryża W sierpniu 1792 roku w Paryżu jakobini powołali zarząd miejski tzw. Komunę Paryża. Stała się ona pośrednikiem między parlamentem a paryskim ruchem sankiulockim . Współorganizowała zbrojne obalenie żyrondystów 2 czerwca 1793 roku. Wezwała ona lud Paryża do wystąpień i obalenia króla. Na podstawie żądań legislatywa aresztowała i osadziła w więzieniu króla i jego rodzinę.

Slide 22

Konwent Narodowy O losie króla i jego rodziny miał zadecydować wybrany przez obywateli Konwent Narodowy nadzwyczajna forma zgromadzenia narodowego. Powstanie Konwentu początkuje następny etap rewolucji. Pierwszym dekretem Konwentu była decyzja o ścięciu Ludwika XVI 21 I 1973 roku. W kilka miesięcy później ścięto i królową.

Slide 23

W czasie rewolucji francuskiej państwo nieustannie borykało się z problemami finansowymi. Próbując im się zaradzić władze wydawały Ludwik XVI próbował ratować ucieczka z Francji papierowe pieniądze, tzw. asygnaty. Traciły one nieustannie na złapano jednak,chaos osądzono, obywatela Kapet, wartości,go powiększając gospodarczy.jako Tu: asygnaty z 1797 roku. uznano winnym i zgilotynowano.

Slide 24

ETAP Etapy rewolucji CHARAKTERYSTYKA DATA WYDARZENIE Konwent 1792-93 Żyrondyści starają się ograniczyć rewolucję, wzrost roli jakobinów, dalsze pogorszenie stanu gospodarki. IX.1792 21.IX.1792 21.I.1793 10.III.1793 6.IV.1793 Wybory do konwentu w atmosferze terroru i samosądów. Konwent znosi monarchię i ogłasza Francję republiką. Ścięcie Ludwika XVI, przeciwko Francji zawiązuje się pierwsza koalicja monarchii europejskich. Powstanie w Wandei najsilniejszy z ruchów chłopskich przeciwko przemianom rewolucyjnym. Utworzenie Komitetu Ocalenia Narodowego.

Slide 25

Koalicja antyfrancuska Ścięcie króla spowodowało zamęt w innych państwach europejskich i zawiązanie koalicji antyfrancuskiej przez Austrię, Prusy, Hiszpanię, Holandię i Anglię. Koalicja początkowo odnosiła sukcesy, a Francja znalazła się w trudnej sytuacji polityczno gospodarczej. Dochodziło do wystąpień w wielu regionach kraju, jak i w samym Paryżu.

Slide 26

Konstytucja 1793 roku W takiej sytuacji jakobini przystąpili do zwalczania opozycji i przejęcia władzy w Konwencie. Większość w Zgromadzeniu zaowocowała nową konstytucją uchwaloną 24 VI 1793 roku. Jednak z powodu trudnej sytuacji politycznej odsunięto w czasie jej wprowadzenie, a ostatecznie nigdy nie weszła w życie.

Slide 27

Terror jakobiński Jakobini chcąc opanować sytuacje w państwie zastosowali drastyczne środki. Główną rolę odgrywał w tym czasie Robespierre. Jakobini wprowadzili maksymalne ceny na żywność, opodatkowali bogatych ludzi, konfiskowali ziemie Kościoła i oddawali je chłopom. Zreformowano też wojsko, dzięki czemu armia francuska pokonywała wojska koalicji antyfrancuskiej.

Slide 28

Sukcesy jakobinów pchnęły ich do dalszych działań. Przystąpili do walki z Kościołem i religią, wprowadzili kult rozumu i ojczyzny. Opracowano kalendarz rewolucyjny, lata liczono od 1792 roku, a niedziele i święta zastąpiono świętami narodowymi. W 1794 r. jakobini planowali zaostrzyć rządy. Sprzeciwili się temu kordelierzy na czele z Dantonem. Zostali oni aresztowani i skazani na śmierć. Kalendarz rewolucyjny 1794 r. Podzielono w nim rok na dwanaście 30-dniowych miesięcy, które otrzymały nowe nazwy. Na przykład sierpień nazywał się miesiącem upałów. Każdy z miesięcy zamiast na tygodnie, dzielił się na dekady 10 dni.

Slide 29

ETAP Dyktatura Jakobinów 1793-94 Etapy rewolucji CHARAKTERYSTYKA Rządy terroru jakobinów i próba przebudowania całego porządku społ. (walka z religią, kontrola rynku żywności). Załamanie gospodarcze. DATA WYDARZENIE 2.VI.1793 26.VI.179 3 17.IX.179 3 X.1793 12.X.1793 5.IV.1794 8.VI.1794 26.VI.179 4 Przewrót jakobinów, aresztowanie 32 przywódców żyrondystów (6.VI.);czołowa rola Robespierrea. Uchwalenie nowej konstytucji (nie wprowadzona w życie). prawo o podejrzanych uprawomocnienie terroru. Zniszczenie wystroju katedry Notre Dame. Nakaz zburzenia Lyonu po stłumieniu w nim powstania. Stracenie Dantona inicjatywy Robesspierrea rozgrywki wew. zwycięskiego stronnictwa jakobinów. Inauguracja nowego kultu Istoty Najwyższej. Zwycięstwo Francuzów w bitwie pod Fleurus, przypieczętowanie opanowania Belgii i Holandii.

Slide 30

Robiespierre, faktyczny przywódca republiki w latach 1793-94, kierował wielkim terrorem. Satyra z 1794 r ukazuje jak Robespierre, ściąwszy wszystkich Francuzów, gilotynuje kata.

Slide 31

Przewrót thermidoriański Rządy jakobinów budziły coraz większy sprzeciw. Ludność była coraz bardziej niezadowolona z sytuacji. Ostatecznie do działania zmusiło aresztowanie przez jakobinów hebertystów popieranych przez mieszkańców Paryża. Dnia 9 thermidora drugiego roku rewolucji, czyli 24 lipca 1794 roku w Konwencie został zawiązany spisek. Robespierre został aresztowany i skazany na śmierć. Władzę w państwie na powrót przejęła burżuazja.

Slide 33

Etapy rewolucji ETAP Koalicja Termidoriańska 1794-95 CHARAKTERYSTYKA Terror antyjakobiński, przywrócenie swobód gospodarczych i polit., zła sytuacja gospodarcza. DATA WYDARZENIE 27.VII.179 4 28.VII.179 4 56.IV.179 5 21.V.1795 22.VIII. 1795 Przwrót termidoriański, aresztowanie Robespierrea. Zgilotynowanie R. Wycofanie się Prus z wojny, rozpad pierwszej koalicji. Użycie (po raz pierwszy) wojska do stłumienia wystąpień ludu-sygnał do terroru wobec jakobinów. Uchwalenie trzeciej konstytucji.

Slide 34

Konstytucja III Roku W 1795 roku burżuazja uchwaliła nową konstytucję. Zachowano w niej trójpodział władzy. Władzę ustawodawczą sprawował dwuizbowy parlament a władzę wykonawcza powierzono Dyrektoriatowi. Jednak rok 1794 uważany jest za koniec rewolucji. Położyła ona kres społeczeństwu feudalnemu i dała początek nowemu społeczeństwu obywatelskiemu. Osiągnięcia rewolucji wkrótce zaczęły rozprzestrzeniać się w innych krajach Europy.

Slide 35

Skutki rewolucji  francuskiej  Wprowadziła pojęcie praw człowieka i pojęcie obywatela Obaliła niesprawiedliwy i źle funkcjonujący stary ład W Europie po raz pierwszy wprowadzono w życie oświeceniowe idee trójpodziału władzy, suwerenności ludu, umowy społecznej, powstała pierwsza republika Podniesiono rękę na sacrum jakim we Francji od czasów średniowiecza!!! była władza królewska Wymyślono metody mordowania ludzi na skalę masową na ówczesne realia Skrystalizowały się ideologie polityczne: konserwatyzm, anarchizm, ideologia lewicowa Wywołała krwawe prześladowania, powodując emigrację z Francji ogromnej rzeszy arystokracji i duchowieństwa Faktycznie wprowadziła rządy arystokracji pieniądza Rewolucja dała szansę na karierę ludziom spoza dwóch pierwszych stanów Rewolucja utorowała drogę do władzy Napoleonowi Bonaparte

Dane:
  • Liczba slajdów: 35
  • Rozmiar: 5.70 MB
  • Ilość pobrań: 459
  • Ilość wyświetleń: 13763
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie