Język Polski

Maria Konopnicka

6 lat temu

Zobacz slidy

Maria Konopnicka - Slide 1
Maria Konopnicka - Slide 2
Maria Konopnicka - Slide 3
Maria Konopnicka - Slide 4
Maria Konopnicka - Slide 5
Maria Konopnicka - Slide 6
Maria Konopnicka - Slide 7
Maria Konopnicka - Slide 8
Maria Konopnicka - Slide 9
Maria Konopnicka - Slide 10
Maria Konopnicka - Slide 11
Maria Konopnicka - Slide 12
Maria Konopnicka - Slide 13
Maria Konopnicka - Slide 14
Maria Konopnicka - Slide 15
Maria Konopnicka - Slide 16
Maria Konopnicka - Slide 17
Maria Konopnicka - Slide 18

Treść prezentacji

Slide 1

MARIA KONOPNICKA

Slide 2

Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska urodziła się 23 maja 1842 r. w Suwałkach.

Slide 3

Maria Stanisława Wasiłowska miała jeszcze 6 rodzeństwa. Najstarsza była siostra Wanda. Młodsze rodzeństwo to: Jan, Laura, Zofia, Jadwiga i najmłodsza Celina.

Slide 4

W 1849 r., kiedy Maria miała siedem lat, rodzina Wasiłowskich przeniosła się do Kalisza i zamieszkała na Warszawskim Przedmieściu.

Slide 5

Matka Marii Konopnickiej zmarła w 1854 r. (Maria miała wówczas 12 lat). Po latach pisarka będzie często wspominać smutne sieroce dzieciństwo, trudne obowiązki, które spadły na najstarsze dzieci, a więc i na nią.

Slide 6

Ojciec Marii był prawnikiem, obrońcą Prokuratorii Generalnej i Patronem Trybunału cywilnego, znawcą i miłośnikiem literatury. Ojciec nie ożenił się. Wychowywał dzieci sam. Wychowywał córki w tradycji chrześcijańskiej, bez kobiecego wpływu. Atmosfera powagi, żarliwego patriotyzmu i surowych nauk moralnych miała duży wpływ na Marię.

Slide 7

W latach 1855-1856 uczyła się na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie poznała Elizę Pawłowską, późniejszą Orzeszkową.

Slide 8

Konopnicka wyszła za mąż we wrześniu 1862 r. za Jarosława Konopnickiego zubożałego ziemianina, dzierżawcę okolicznych majątków. Małżeństwo prowadziło bardzo urozmaicony tryb życia, którego tłem były zjazdy, polowania, jarmarki, sądy polubowne, a nade wszystko długi i kłótnie.

Slide 9

W czasie dziesięciu lat małżeństwa Marii i Jarosława urodziło się im ośmioro dzieci: Tadeusz, Zofia, Stanisław, Jan, Helena, Laura. Dwoje dzieci zmarło zaraz po porodzie. W 1876 r. poetka rozstała się z mężem (podaje się różne powody: utracjusz, bankrut, podobną ją bił) .

Slide 10

Pseudonimy literackie: Marko, Jan Sawa, Jan Waręż. Debiutowała w 1870 roku wierszem W zimowy poranek. Utwór ten został dobrze przyjęty. Miała wtedy 28 lat. W 1875 rozpoczęła współpracę z warszawską gazetą dla kobiet Bluszcz

Slide 11

Nowele

Slide 12

Utwory dla dzieci

Slide 13

Utwory dla dzieci

Slide 14

Rota Konopnicka napisała tę pieśń pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, Nie damy pogrześć mowy! Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy, Nie damy, by nas zniemczył wróg... -Tak nam dopomóż Bóg! Do krwi ostatniej kropli z żył Bronić będziemy Ducha, Aż się w rozpadnie w proch i w pył Krzyżacka zawierucha. Twierdzą nam będzie każdy próg... -Tak nam dopomóż Bóg! Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz Ni dzieci nam germanił. Orężny wstanie hufiec nasz, Duch będzie nam hetmanił, Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg... Tak nam dopomóż Bóg!

Slide 15

Ostatni utwór M. Konopnickiej (1910) to: Pan Balcer w Brazylii

Slide 16

Maria Konopnicka zmarła na zapalenie płuc 8 października 1910 r. we Lwowie. Pochowano ją tam na cmentarzu Łyczakowskim.

Slide 17

Warszawa Pomnik w miejscu, gdzie stał dom, w którym mieszkała poetka.

Slide 18

Pomnik we Wrześni Pomnik w Kaliszu Pomnik w Warszawie

Dane:
  • Liczba slajdów: 18
  • Rozmiar: 4.53 MB
  • Ilość pobrań: 3734
  • Ilość wyświetleń: 23276
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie