Slide 1
Języki programowania
Slide 2
Co to jest? Język programowania jest to język komunikacji z komputerem. Jest to zestaw poleceń dla komputera, których odpowiednie połączenie tworzy zorganizowany program. Jak każdy język, posiada swoją Gramatykę czyli zasady określające jego użycie. (tzw. Składnia)
Slide 3
Przeznaczenie Obecnie na świecie istnieje wiele języków programowania, co roku powstają nowe. W odróżnieniu od języków ludzkich, języki te są ścisłe i dokładne. Komputer musi dostać dokładną instrukcję krok po kroku, ponieważ nie może się domyślić co programista miał na myśli.
Slide 4
Przeznaczenie c.d. Wiele języków powstało od zera, ale również rozwija się istniejące języki i upodabnia do innych. Ma to na celu ułatwienie programistom uczenie się tych języków. Różnorodność języków wynika z drobnych różnic między nimi, jedne proste i dobre dla nowicjuszy, inne dobre dla ekspertów z dużym wachlarzem możliwości. To jeden z wielu powodów, dlatego nie udało się stworzyć języka uniwersalnego.
Slide 5
Przeznaczenie c.d. Pierwsze języki programowania były mocno związane z konkretnym sprzętem. Z biegiem czasu wynalezione zostały nowe techniki tworzenia programowania znacznie poprawiające przenośność i oraz opracowane algorytmy pozwalające automatycznie realizować zadania. Skraca to czas nauki języka i samego tworzenia programów.
Slide 6
Elementy języka Składnia Żeby kod źródłowy mógł zostać rozpoznany jako program musi spełniać odpowiednie zasady składni. Języki różnią się między sobą przede wszystkim właśnie składnią. Dla przykładu operator przypisania w języku Pascal wygląda tak: :, a w języku C wygląda tak: . Najczęściej popełnianym błędem przez początkujących programistów jest brak średnika na końcu polecenia.
Slide 7
Elementy języka Semantyka Definiuje ona znaczenie poszczególnych symboli i funkcji. Najczęściej definiuje się ją słownie ze względu na zrozumiałość dla ludzi.
Slide 8
Elementy języka Typy danych Każdy język operuje na danych. Z tego względu niezbędne jest podzielenie ich na różne typy. Na przykład: -typ całkowity -typ rzeczywisty (liczby zmiennoprzecinkowe) -typ logiczny (falsetrue) -typ łańcuchowy (ciąg znaków)
Slide 9
Elementy języka Biblioteka Biblioteka zawiera wszystkie funkcje i procedury pozwalające realizować zadania. Na przykład: Obsługa wejścia-wyjścia. Obsługa plików. Obsługa wielowątkowości. Zarządzanie pamięcią. Operacje na ciągach tekstowych.
Slide 10
Wykonywanie kodu Wykonywanie kodu dzieli się na 2 etapy: Kompilacja kompilator sprawdza czy w kodzie nie występują błędy składni. Interpretacja program jest na bieżąco tłumaczony i wykonywany przez program zwany interpreterem.
Slide 11
Najpopularniejsze języki programowania 1. Java 2. C 3. C 4. PHP 5. Visual Basic 6. Python 7. C 8. JavaScript 9. Perl 10. Ruby
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!