Informatyka

Języki programowania

5 lat temu

Zobacz slidy

Języki programowania - Slide 1
Języki programowania - Slide 2
Języki programowania - Slide 3
Języki programowania - Slide 4
Języki programowania - Slide 5
Języki programowania - Slide 6
Języki programowania - Slide 7
Języki programowania - Slide 8
Języki programowania - Slide 9
Języki programowania - Slide 10
Języki programowania - Slide 11

Treść prezentacji

Slide 1

Języki programowania

Slide 2

Co to jest? Język programowania jest to język komunikacji z komputerem. Jest to zestaw poleceń dla komputera, których odpowiednie połączenie tworzy zorganizowany program. Jak każdy język, posiada swoją Gramatykę czyli zasady określające jego użycie. (tzw. Składnia)

Slide 3

Przeznaczenie Obecnie na świecie istnieje wiele języków programowania, co roku powstają nowe. W odróżnieniu od języków ludzkich, języki te są ścisłe i dokładne. Komputer musi dostać dokładną instrukcję krok po kroku, ponieważ nie może się domyślić co programista miał na myśli.

Slide 4

Przeznaczenie c.d. Wiele języków powstało od zera, ale również rozwija się istniejące języki i upodabnia do innych. Ma to na celu ułatwienie programistom uczenie się tych języków. Różnorodność języków wynika z drobnych różnic między nimi, jedne proste i dobre dla nowicjuszy, inne dobre dla ekspertów z dużym wachlarzem możliwości. To jeden z wielu powodów, dlatego nie udało się stworzyć języka uniwersalnego.

Slide 5

Przeznaczenie c.d. Pierwsze języki programowania były mocno związane z konkretnym sprzętem. Z biegiem czasu wynalezione zostały nowe techniki tworzenia programowania znacznie poprawiające przenośność i oraz opracowane algorytmy pozwalające automatycznie realizować zadania. Skraca to czas nauki języka i samego tworzenia programów.

Slide 6

Elementy języka Składnia Żeby kod źródłowy mógł zostać rozpoznany jako program musi spełniać odpowiednie zasady składni. Języki różnią się między sobą przede wszystkim właśnie składnią. Dla przykładu operator przypisania w języku Pascal wygląda tak: :, a w języku C wygląda tak: . Najczęściej popełnianym błędem przez początkujących programistów jest brak średnika na końcu polecenia.

Slide 7

Elementy języka Semantyka Definiuje ona znaczenie poszczególnych symboli i funkcji. Najczęściej definiuje się ją słownie ze względu na zrozumiałość dla ludzi.

Slide 8

Elementy języka Typy danych Każdy język operuje na danych. Z tego względu niezbędne jest podzielenie ich na różne typy. Na przykład: -typ całkowity -typ rzeczywisty (liczby zmiennoprzecinkowe) -typ logiczny (falsetrue) -typ łańcuchowy (ciąg znaków)

Slide 9

Elementy języka Biblioteka Biblioteka zawiera wszystkie funkcje i procedury pozwalające realizować zadania. Na przykład: Obsługa wejścia-wyjścia. Obsługa plików. Obsługa wielowątkowości. Zarządzanie pamięcią. Operacje na ciągach tekstowych.

Slide 10

Wykonywanie kodu Wykonywanie kodu dzieli się na 2 etapy: Kompilacja kompilator sprawdza czy w kodzie nie występują błędy składni. Interpretacja program jest na bieżąco tłumaczony i wykonywany przez program zwany interpreterem.

Slide 11

Najpopularniejsze języki programowania 1. Java 2. C 3. C 4. PHP 5. Visual Basic 6. Python 7. C 8. JavaScript 9. Perl 10. Ruby

Dane:
  • Liczba slajdów: 11
  • Rozmiar: 0.60 MB
  • Ilość pobrań: 3668
  • Ilość wyświetleń: 25544
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie