Informatyka

Komputer i Informatyka

6 lat temu

Zobacz slidy

Komputer i Informatyka - Slide 1
Komputer i Informatyka - Slide 2
Komputer i Informatyka - Slide 3
Komputer i Informatyka - Slide 4
Komputer i Informatyka - Slide 5
Komputer i Informatyka - Slide 6
Komputer i Informatyka - Slide 7
Komputer i Informatyka - Slide 8
Komputer i Informatyka - Slide 9
Komputer i Informatyka - Slide 10
Komputer i Informatyka - Slide 11
Komputer i Informatyka - Slide 12
Komputer i Informatyka - Slide 13
Komputer i Informatyka - Slide 14
Komputer i Informatyka - Slide 15
Komputer i Informatyka - Slide 16

Treść prezentacji

Slide 1

Komputer a Informatyka Zajęcia 1

Slide 2

Komputer, Hardware, Software Komputer (z ang. computer od łac. computare - obliczać, dawne nazwy: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) - to urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego. Hardware - to materialna część komputera. Ogólnie hardwarem nazywa się sprzęt komputerowy. Software - to całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów.

Slide 3

Ogólny Schemat Budowy Komputera Zadanie 1 Jakiego urządzenia brak na powyższym schemacie, bez którego tak naprawdę nie skorzystamy z komputera?

Slide 4

Płyta główna (z ang. motherboard, lub mainboard) - to najważniejsza płyta drukowana urządzenia elektronicznego, na której montuje się najważniejsze elementy urządzenia, umożliwiająca komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom. Zadanie 2 Wymień co najmniej 5 elementów płyty głównej widocznych na obrazku?

Slide 5

Procesor (z ang. processor) nazywany często CPU (Central Processing Unit) to urządzenie cyfrowe sekwencyjne potrafiące pobierać dane z pamięci, interpretować je i wykonywać jako rozkazy. Wykonuje on bardzo szybko ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

Slide 6

Pamięć operacyjna (z ang. internal memory, Primary storage) - jest to pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępny bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie pojęcia, pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna (ROM, EPROM i inne jej odmiany) dostępna bezpośrednio przez procesor. Obecnie pamięci operacyjne są wyłącznie pamięciami elektronicznymi, dawniej używano pamięci ferrytowych. Kość RAM (przykład pamięci operacyjnej) BIOS ulokowany w kości ROM (przykład pamięci operacyjnej)

Slide 7

Urządzenia wejścia

Slide 8

Urządzenia wyjścia

Slide 9

Co się dzieje, gdy włączamy komputer? 1. Najpierw uruchamia się, zapisany na stałe w pamięci płyty głównej, program sprawdzający skrótowo działanie głównych elementów komputera - POST (Power-On Self Test). 2. Pierwszy wyświetlany na ekranie komunikat pochodzi od karty grafiki, gdyż bez niej wyświetlanie czegokolwiek byłoby niemożliwe. Następnie sprawdzana jest pamięć RAM, dyski i ewentualnie reszta podłączonych do płyty głównej elementów. W czasie tych testów na ekranie wyświetlana jest zwykle informacja, jak uruchomić program zmieniający ustawienia BIOSu. 3. BIOS (Basic Input-Output System) to, związany z płytą główną, podstawowy system wejścia-wyjścia, zapewniający współpracę i wymianę danych między procesorem, pamięcią i pozostałymi elementami. Program zmieniający jego ustawienia (Bios Setup) uruchomić można tylko bezpośrednio po włączeniu komputera, gdyż zmiana tych ustawień w trakcie pracy sytemu mogłaby być groźna w skutkach. 4. Ostatnim poleceniem, wykonywanym przez ten program, jest rozpoczęcie ładowania Systemu Operacyjnego (bootstrap, boot). Komputer zwykle szuka systemu operacyjnego na dysku twardym, ale w programie ustawień BIOS dostępne są również inne możliwości, zwykle pod hasłem boot sequence. Na przykład sekwencja ,, A: C: CDROM oznacza, że komputer najpierw spróbuje wystartować system operacyjny z dyskietki. Jeśli w napędzie nie ma dyskietki, będzie go szukał na twardym dysku, a dalej na płycie CD-ROM. Za to jeśli w napędzie pozostawiliśmy przez nieuwagę dyskietkę, zarażoną wirusem w sektorze ładowania systemu (boot sector), to wirus zapewne zainfekuje twardy dysk. Dlatego na co dzień bezpieczniejsza jest sekwencja rozpoczynająca poszukiwanie systemu od dysku twardego (C:). 5. Jeśli do momentu rozpoczęcia ładowania systemu dotarliśmy bez komunikatów o błędach, znaczy to, że sam sprzęt nie jest raczej uszkodzony (choć przeprowadzane przy starcie testy są bardzo skrótowe i powierzchowne i nie wykluczają takiej możliwości). Ewentualnie pojawiające się dalej problemy z działaniem komputera są już najczęściej związane z konfiguracją systemu operacyjnego lub konkretnych programów.

Slide 10

Informacja, Informatyka Informacja - dane przetwarzane przez komputer. Informatyka (z ang. computer science, computing science, information technology, informatics) - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji - w tym technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informacje, pierwotnie będąca częścią matematyki, rozwinięta do osobnej dyscypliny nauki, pozostającej jednak nadal w ścisłym związku z matematyką, która dostarcza podstaw teoretycznych przetwarzania informacji.

Slide 11

Jednostki informacji Bit (b) (w ang. kawałek, skrót od binary digit, czyli cyfra dwójkowa) - jest to najmniejsza ilość informacji potrzebna do określenia, który z dwóch równie prawdopodobnych stanów przyjął układ. Jednostka logiczna. (źródło: wikipedia.pl) Bajt (B) najmniejsza adresowalna jednostka informacji pamięci komputerowej, składająca się na ogół z 8 z bitów. Np. 2 MB 21024 KB 210241024 B Np. 236 B 226 KB 216 MB 26 GB 64 GB Zadanie 3 Jacek i Marek kupili sobie super nowoczesne komputery mobilne. Jacek ma dysk twardy o pojemności 128 TB, a Marek o pojemności 65 536 GB. Którego z nich dysk jest większy?

Slide 12

Program i Licencja Program komputerowy (z ang. computer program) - sekwencja ciąg symboli opisująca obliczenia, zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), czasami bezpośrednio jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Licencja na oprogramowanie to umowa na korzystanie z tworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać. Różne rodzaje licencji: freeware, shareware, adware. Zadanie 4 Podaj czym różnią się od siebie powyżej wspomniane licencje.

Slide 13

System Operacyjny System operacyjny (z ang. Operating System) - to oprogramowanie zarządzające sprzętem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika - pośrednik pomiędzy komputerem a człowiekiem. Przykłady: DOS Disk Operating System Windows Unix Linux Mac OS X Zadanie 5 Podaj dwa dodatkowe systemy o których nie wspomniano powyżej. patrz: http:edu.i-lo.tarnow.plinfhist002guiindex.html

Slide 14

Działy Informatyki: Zadanie 6 Jak myślisz, w którym dziale moglibyśmy umieściłbyś gry?

Slide 15

Po co nam komputery: A zatem: Do zabawy: gry, muzyka, wideo. Do pisania: składania tekstów, DTP. Do obliczeń: od arkuszy kalkulacyjnych do inżynierskich i naukowych. Do przechowywania informacji: od notesów do ogromnych baz danych. Do grafiki: projektowanie CAD, rysunek i malarstwo, fotografia cyfrowa. Do pracy: od automatyzacji zadań biurowych i produkcji do tomografii komputerowej. Do nauki: słowniki, kursy, encyklopedie. Do komunikacji: poczta elektronicznej, WWW, zakupy, wideofonia, integracja z telefonami, itp. Zadanie 7 Podaj co najmniej dwa dodatkowe zastosowania komputera ?

Slide 16

Praca domowa: Znajdź odpowiedź na trzy poniższe pytania: 1.Co to jest XML rozszyfruj skrót i dowiedź się gdzie wykorzystuje się XML. 2.Co to jest eksploracja danych na czym ona polega? 3.Co to jest komputer kwantowy? Więcej ciekawostek o komputerze i informatyce dowiesz się na stronach: http:www.fizyka.umk.plduchWykladycki-introcki-intro.html http:edu.i-lo.tarnow.plinfhist.php

Dane:
  • Liczba slajdów: 16
  • Rozmiar: 2.24 MB
  • Ilość pobrań: 178
  • Ilość wyświetleń: 6971
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie