Biologia

Jak zobaczyć komórki?

5 lat temu

Zobacz slidy

Jak zobaczyć komórki? - Slide 1
Jak zobaczyć komórki? - Slide 2
Jak zobaczyć komórki? - Slide 3
Jak zobaczyć komórki? - Slide 4
Jak zobaczyć komórki? - Slide 5
Jak zobaczyć komórki? - Slide 6
Jak zobaczyć komórki? - Slide 7
Jak zobaczyć komórki? - Slide 8
Jak zobaczyć komórki? - Slide 9
Jak zobaczyć komórki? - Slide 10
Jak zobaczyć komórki? - Slide 11
Jak zobaczyć komórki? - Slide 12
Jak zobaczyć komórki? - Slide 13
Jak zobaczyć komórki? - Slide 14
Jak zobaczyć komórki? - Slide 15
Jak zobaczyć komórki? - Slide 16
Jak zobaczyć komórki? - Slide 17
Jak zobaczyć komórki? - Slide 18
Jak zobaczyć komórki? - Slide 19

Treść prezentacji

Slide 1

Temat lekcji :

Slide 2

Mikroskop to urządzenie optyczne, które pozwala nam oglądać i poznawac to co jest niewidzialne dla oka ludzkiego.

Slide 3

Zasadnicze elementy mikroskopu Soczewka powiększająca Soczewka powiększająca soczew ka stolik skupia swiatło na przedmiocie statyw Umozliwiają one ustawienie ostrości oglądanego obrazu Preparat musi być dobrze oświetlony

Slide 5

PODRĘCZNIK STR 54 RYC 14.2

Slide 6

- okular powiększa obraz, który widzimy przez obiektyw; - obiektyw daje powiększony obraz oglądanego przedmiotu; - kondensor skupia światło na obserwowanym przedmiocie; - lusterko kieruje światło w kierunku kondensora; - tubus utrzymuje okular i obiektyw; - śruby makro- i mikrometryczne służą do podnoszenia i opuszczania tubusa w celu regulacji ostrości obrazu. Powiększenie obrazu zależy od stopnia regulacji obiektywu i okularu. Aby obliczyć powiększenie oglądanego obiektu, mnożymy powiększenie okularu (np. 10 x) przez powiększenie obiektywu (np. 20 x). Pod tak ustawionym mikroskopem możemy oglądać obiekt powiększony 200 razy (10 x 20 200). Zapamiętaj! Obraz widziany przez mikroskop jest powiększony i odwrócony.

Slide 7

PODRĘCZNIK STR 54 Ryc.14.3

Slide 8

- przed przystąpieniem do obserwacji wycieramy z kurzu części optyczne mikroskopu; - oświetlamy pole widzenia za pomocą lusterka; - umieszczamy preparat na stoliku mikroskopu; - obserwacje rozpoczynamy od najmniejszego powiększenia; - za pomocą śrub makro- i mikrometrycznych uzyskujemy ostrość obrazu; - po zakończeniu obserwacji ustawiamy ponownie najmniejsze powiększenie, chowamy preparat, przecieramy mikroskop i wkładamy do szafki.

Slide 15

Obserwacje zaczynamy od: Takiego ustawienia mikroskopu ,żeby nad preparatem znajdował się obiektyw o najmniejszym powiekszeniu; Ostrośc obrazu regulujemy śrubami najpierw makrometryczną , potem mikrometryczną; Obraz oglądany w mikroskopie jest odwrócony w stosunku do obiektu w preparacie. Jeśli chcemy wiec zobaczyc to co jest po prawej stronie preparatu musimy przesunąc go w lewo. Jeśli chcemy obejrzeć objekt w większym powiększeniu to ustawiamy go na środku pola widzenia, a nastepnie wybieramy obiektyw o odpowiednim

Slide 17

Mikroskop elektronowy

Slide 18

Jak obliczyć powiększenie mikroskopu?? Aby obliczyć wartość powiekszenia mikroskopu należy Np.: obiektyw powieksza 20 razy a, okular 5 razy to: 20x5 100 Czyli wartość powiększenia mikroskopu wynosi 100 razy.

Dane:
  • Liczba slajdów: 19
  • Rozmiar: 2.16 MB
  • Ilość pobrań: 22
  • Ilość wyświetleń: 4214
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie