Fizyka

Iluzje i złudzenia optyczne

6 lat temu

Zobacz slidy

Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 1
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 2
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 3
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 4
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 5
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 6
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 7
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 8
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 9
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 10
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 11
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 12
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 13
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 14
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 15
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 16
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 17
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 18
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 19
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 20
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 21
Iluzje i złudzenia optyczne - Slide 22

Treść prezentacji

Slide 1

Iluzje i złudzenia optyczne Opracował: Piotr Arciszewski

Slide 2

Czym są złudzenia optyczne??? Złudzenie optyczne - błędna interpretacja mózgu obrazu pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. W określonych warunkach jednak mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia. Percepcja - organizacja i interpretacja wrażeń zmysłowych, w celu zrozumienia otoczenia.

Slide 3

Przykłady złudzeń optycznych Na ilustracji wszystkie szare linie są do siebie równoległe. Taki wzór został ułożony z kafelek na ścianie pewnej kawiarni. Zostało to zauważone i opisane (1979) przez prof. Richarda L. Gregory

Slide 4

Złudzenie Ponzo Górna pozioma kreska wydaje się dłuższa niż ta leżąca niżej. Dzieje się tak dlatego, iż rysunek przypomina tor kolejowy zniekształcony przez perspektywę. Dwie ukośne linie postrzegamy, dzięki stałością spostrzeżeniowym, jako w rzeczywistości równoległe, co z kolei sugeruje, że dwie linie poziome mają różną długość. Działa tutaj też prawo stałości oceny wielkości, wg którego subiektywnie postrzegamy przedmioty leżące w różnej odległości od obserwatora i podobnego kształtu jako takie same, mimo iż na siatkówce oka przedmioty leżące dalej są mniejsze.

Slide 5

Kontrast Wielkości Wielkość sąsiadująca z drugą znacznie od niej większą wydaje nam się mniejsza niż inna, równa jej, ale posiadająca mniejsze wielkości wokół siebie. Złudzenie to ma podłoże psychologiczne. Dodatkowe elementy skłaniają nas do porównywania całych figur i narzucają nam sąd o całych figurach. My jednak odnosimy go do części składowych, które mieliśmy oceniać, ale z osobna wziąć je pod uwagę było bardzo trudno. W tym złudzeniu zachodzi pomyłka co do sądu przedmiotu, który poprzez sąsiedztwo i dodatki uzyskał zupełnie osobliwy wygląd. Zasadzie tej ulegają odcinki prostych, pola okręgów, podstawy prostokątów, kąty.

Slide 6

Kto powie ile na tym obrazku jest czarnych kółek? Na skrzyżowaniach białych pasów pojawiają się szare kropki. Jest to wynik hamowania obocznego - włókno nerwowe, które przewodzi pobudzenie z obszaru skrzyżowania białych pasków jest hamowane przez cztery sąsiadujące włókna. Tymczasem wszystkie inne hamowane są słabiej - tylko przez dwa. Jest to tak zwana Siatka Hermana

Slide 7

Figury dwuznaczne czym są oraz kilka przykładów W pewnych przypadkach nasz mózg zmuszony jest do zinterpretowania sceny czy ruchu, którego nie można postrzegać jednoznacznie. Nawet jeśli obraz na siatkówce oka pozostaje niezmienny, po upływie jakiegoś czasu możemy go postrzegać inaczej. Nigdy nie można widzieć dwóch wariantów jednocześnie. Twarz i napis Liar

Slide 8

Inne przykłady figur dwuznacznych Twarze patrzące na siebie czy kielich?

Slide 9

Co tu jest? Tylko twarz Indianina??? Przypatrz się dobrze, a zobaczysz Eskimosa wchodzącego do groty...

Slide 10

Małe zadanie Chodzi o to aby nazwać kolory jakich użyto do napisania wyrazów np. zielony należy wtedy powiedzieć niebieski. Wydaje się być proste. To zadanie pomoże nam ujawnić konflikt jaki zachodz między półkulami naszego mózgu.

Slide 11

Przykłady innych złudzeń optycznych Ile nóg ma ten słoń ;) ???

Slide 12

Góra czy dół????

Slide 13

Czy to spirala??? Nie... To zwykłe okręgi!

Slide 14

To są idealne kwadraty! Sprawdź!!!

Slide 15

Te odcinki są równe!

Slide 16

Ukośne linie są równoległe...

Slide 17

Ile tu jest koni ???

Slide 18

Co tu pisze???

Slide 19

Kobieta czy saksofonista?

Slide 20

Które to piętro???

Slide 21

Jest sarna. A gdzie jeleń ?

Slide 22

Czy potrafisz znaleźć na ilustracji dziecko?

Dane:
  • Liczba slajdów: 22
  • Rozmiar: 0.63 MB
  • Ilość pobrań: 10766
  • Ilość wyświetleń: 49390
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie