Małgorzata Musierowicz

Liczba slajdów:
45
Autor:
Nieznany
Rozmiar:
1.18 MB
Ilość pobrań:
10
Ilość wyświetleń:
2715
Kategoria:
Małgorzata Musierowicz - Slajd 44
Małgorzata Musierowicz - Slajd 0
Małgorzata Musierowicz - Slajd 1
Małgorzata Musierowicz - Slajd 2
Małgorzata Musierowicz - Slajd 3
Małgorzata Musierowicz - Slajd 4
Małgorzata Musierowicz - Slajd 5
Małgorzata Musierowicz - Slajd 6
Małgorzata Musierowicz - Slajd 7
Małgorzata Musierowicz - Slajd 8
Małgorzata Musierowicz - Slajd 9
Małgorzata Musierowicz - Slajd 10
Małgorzata Musierowicz - Slajd 11
Małgorzata Musierowicz - Slajd 12
Małgorzata Musierowicz - Slajd 13
Małgorzata Musierowicz - Slajd 14
Małgorzata Musierowicz - Slajd 15
Małgorzata Musierowicz - Slajd 16
Małgorzata Musierowicz - Slajd 17
Małgorzata Musierowicz - Slajd 18
Małgorzata Musierowicz - Slajd 19
Małgorzata Musierowicz - Slajd 20
Małgorzata Musierowicz - Slajd 21
Małgorzata Musierowicz - Slajd 22
Małgorzata Musierowicz - Slajd 23
Małgorzata Musierowicz - Slajd 24
Małgorzata Musierowicz - Slajd 25
Małgorzata Musierowicz - Slajd 26
Małgorzata Musierowicz - Slajd 27
Małgorzata Musierowicz - Slajd 28
Małgorzata Musierowicz - Slajd 29
Małgorzata Musierowicz - Slajd 30
Małgorzata Musierowicz - Slajd 31
Małgorzata Musierowicz - Slajd 32
Małgorzata Musierowicz - Slajd 33
Małgorzata Musierowicz - Slajd 34
Małgorzata Musierowicz - Slajd 35
Małgorzata Musierowicz - Slajd 36
Małgorzata Musierowicz - Slajd 37
Małgorzata Musierowicz - Slajd 38
Małgorzata Musierowicz - Slajd 39
Małgorzata Musierowicz - Slajd 40
Małgorzata Musierowicz - Slajd 41
Małgorzata Musierowicz - Slajd 42
Małgorzata Musierowicz - Slajd 43
Małgorzata Musierowicz - Slajd 44
Małgorzata Musierowicz - Slajd 0

Treść prezentacji

1
Małgorzata Musierowicz Jeżycjada
2
Małgorzata Musierowicz Małgorzata Musierowicz, z domu Barańczak (ur. 9.01.1945r. w Poznaniu). Autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka. Twórczyni cyklu powieściowego Jeżycjada.
3
Małgorzata Musierowicz Ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Z zawodu grafik. Pisywała felietony do Tygodnika Powszechnego, które później zostały wydane w formie trzech książek pod tytułem: Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!.
4
Małgorzata Musierowicz Debiutowała w połowie lat 70. XX w. powieścią Małomówny i rodzina, wkrótce potem rozpoczęła cykl humorystycznych powieści Jeżycjada, zwany tak od nazwy poznańskiej dzielnicy Jeżyce, w której mieszkają jego bohaterowie. Musierowicz napisała także wiele książek dla młodszych dzieci.
5
Małgorzata Musierowicz Na motywach powieści Kłamczucha powstał film o takim samym tytule.
6
Małgorzata Musierowicz Na podstawie Kwiatu kalafiora i Idy sierpniowej zrealizowano film ESD. Oba filmy reżyserowała Anna Sokołowska
7
Małgorzata Musierowicz W 1982 roku na Listę Honorową im. Hansa Christiana Andersena wpisano Kwiat kalafiora. Za swoje książki Małgorzata Musierowicz otrzymała wiele nagród, m.in. za drugą, Kłamczuchę, przyznano jej Złote Koziołki.
8
Małgorzata Musierowicz Książka pt. Noelka została wpisana na polską listę Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych (IBBY).
9
Małgorzata Musierowicz Na wniosek dzieci została Kawalerem Orderu Uśmiechu w 1994 roku.
10
Małgorzata Musierowicz Nagrody 1980 Srebrne Koziołki 1987 Nagroda Solidarności 1993 Tytuł Wielkopolanin Roku 1994 Odznaczenie Order Uśmiechu 1994 Parasol Szczęścia, nagroda tygodnika Twoje Dziecko za całokształt twórczości 1996 Nagroda Artystyczna Miasta Poznania 1997 Srebrny Mikrofon, nagroda Radia Merkury 2003 Nagroda Zasłużony dla Miasta Poznania 2007 Nagroda Poznańskich Spotkań Targowych Pegazik 2008 Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2008 Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości
11
Małgorzata Musierowicz Jeżycjada cykl książek dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, prywatnie wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do Iliady.
12
Jeżycjada Akcja niemal wszystkich książek dzieje się w Poznaniu. M. Musierowicz nawiązuje do rzeczywistych miejsc (np. ul. Roosevelta), a także zdarzeń (robotnicze demonstracje w czerwcu 1956). Trzon Jeżycjady stanowią losy rodziny Borejków, zamieszkującej stuletnią kamienicę przy ulicy Roosevelta.
13
Jeżycjada Każdy tom poświęcony jest jednej osobie, choć zwykle jest sporo nawiązań do innych postaci. Akcja książki zazwyczaj rozgrywa się w ciągu kilku dni lub tygodni. Choć poszczególne tomy są niezależne od siebie i można je czytać oddzielnie, to jednak wiele aluzji i odniesień trudno zrozumieć bez uprzedniego zaznajomienia się z poprzednimi częściami.
14
Szósta klepka (1977) 1 tom Główną bohaterką powieści jest Celestyna Żak, nastolatka, która wciąż musi pokonywać przeciwności losu. Na szczęście wrodzone poczucie humoru pozwala jej dzielnie stawiać czoła kolejnym wydarzeniom, których nie brakuje zarówno w domu, jak i w szkole.
15
Kłamczucha (1979) 2 tom Akcja Kłamczuchy zaczyna się w Łebie, aby szybko przenieść się do Poznania. W Łebie mieszka wraz z ojcem piętnastoletnia Aniela Kowalik, osoba obdarzona tupetem i temperamentem. Dziewczyna marzy o tym, by zostać znaną aktorką, zaczytuje się dramatami i godzinami odgrywa przed lustrem najsłynniejsze teatralne role.
16
Kłamczucha 2 tom Pewnego dnia spotyka na plaży Pawełka przystojnego blondyna, który zawraca jej całkowicie w głowie. Ponieważ obiekt jej westchnień mieszka w Poznaniu, Anielka pod pretekstem nauki w liceum poligraficznym, którego nie ma w Łebie, wyjeżdża tam z zamiarem zacieśnienia atrakcyjnej znajomości. Rezygnuje z internatu i postanawia zamieszkać u swojego wujostwa, gdyż ich mieszkanie znajduje się bliżej mieszkania Pawła. Próbuje nawiązać kontakt ze swym ukochanym ..
17
Kwiat kalafiora (1981) 3 tom W Kwiecie kalafiora czytelnicy Jeżycjady po raz pierwszy spotykają rodzinę Borejków, której perypetie stają się odtąd jednym z najważniejszych elementów cyklu. Główną bohaterką jest Gabrysia Borejko, najstarsza z czterech sióstr, przeżywająca rozterki sercowe i problemy w szkole, koszykarka. Do jej zmartwień dochodzi także konieczność opieki nad domem i młodszym rodzeństwem, gdy pani Borejko trafia na dłużej do szpitala. Kłopoty się mnożą: młodsze siostry są niezwykle absorbujące, zwłaszcza jedna z nich niepokojąco dziwnie się zachowuje, a do tego w życie Borejków zaczyna się wtrącać wścibska i nieżyczliwa sąsiadka.
18
Kwiat kalafiora 3 tom Gabrysia, starając się zapanować nad wszystkim, stopniowo odkrywa, jak bardzo była wyręczana w domowych obowiązkach przez zapracowaną matkę. Jednocześnie wokół pogodnej, energicznej, chętnej do pomocy innym i lubiącej się śmiać Gabrysi gromadzi się grupka przyjaciół, znających się z koła teatralnego przygotowującego przedstawienie Hamleta w poprzedniej części - Kłamczucha: Aniela, Robrojek, Danusia i inni. Wspólnie zakładają grupę ESD - Eksperymentalny Sygnał Dobra, towarzystwo dyskusyjne, mające badać wpływ uśmiechu (sygnału dobra) na innych ludzi.
19
Ida sierpniowa (1981) 4 tom Główną bohaterką tej części Jeżycjady jest Ida Borejko, która nie mogąc wytrzymać z własną rodziną w małej miejscowości na Mazurach, decyduje się na wcześniejszy powrót z wakacji. Z powodu braku pieniędzy podejmuje pracę u starszego pana Paszkieta jako dama do towarzystwa i okazuje się nawet całkiem przydatna. Pomaga Krzysiowi, wnukowi swojego pracodawcy, wyjść z choroby i depresji.
20
Ida sierpniowa 4 tom Udaje jej się także skłonić do refleksji niesfornych braci Lisieckich, skorych wyłącznie do złośliwych psot dzieciaków z pobliskiego osiedla. Ida przechodzi też zewnętrzną metamorfozę. Za radą przyjaciół z ESD (Eksperymentalny Sygnał Dobra) ścina na chłopca włosy, tak jak większość grupy, dzięki czemu z brzydkiego kaczątka zmienia się w łabędzia.
21
Opium w rosole (1986) 5 tom Akcja książki rozgrywa się w nieprzyjaznych czasach. Kreska, jedna z bohaterek, mieszka z dziadkiem znanym czytelnikom z poprzednich tomów nauczycielem polskiego, profesorem Dmuchawcem. Jej rodzice zniknęli, o czym w wydanej w 1986 roku i poddanej cenzurze książce się nie mówi, podobnie jak o przyczynach zniknięcia ojca Borejko (z kolejnych części dowiadujemy się, że był od 1981 w więzieniu za rozprowadzania tzw. bibuły).
22
Opium w rosole 5 tom Schorowany profesor Dmuchawiec już nie pracuje; niegdyś pełnego entuzjazmu wychowawcę dręczą wyrzuty sumienia, że jego uczniom nie powiodło się za dobrze w życiu boi się spotkania ze swoją ulubienicą Gabrysią, którą mąż porzucił, zostawiwszy z małą córeczką. Profesor lęka się zobaczyć załamaną i przybitą kobietę zamiast dawnej tryskającej entuzjazmem dziewczyny. Jego wnuczka Janina, nazywana przez wszystkich Kreską, chodzi do tej samej szkoły, w której on niegdyś pracował. Czuje się tam tłamszona i nieszczęśliwa, nie radzi sobie z matematyką, a do tego ma problemy z wychowawczynią - chłodną i wymagającą Ewą Jedwabińską, traktującą uczniów nie jak żywe, myślące istoty, ale jak pozbawione uczuć obiekty badań psychologicznych. W dodatku w domu wiecznie brakuje pieniędzy, więc Kreska dorabia szyciem, jednocześnie sama ubiera się w ciągle przerabiane na drutach swetry i rzeczy szyte ze starych ubrań. Pociechą dla niej jest przyjaźń z sąsiadem, starszym kolegą ze szkoły Maćkiem Ogorzałką, jednak kiedy skrycie zakochana w nim Kreska odkrywa, że sam Maciek stracił głowę dla innej pięknej, efektownej i świetnie ubranej Matyldy, a sam zajęty nową dziewczyną Maciek przestaje mieć czas dla Kreski, ich przyjaźń zaczyna się chwiać.
23
Opium w rosole 5 tom Jednocześnie po Jeżycach chodzi mała, wiecznie umorusana dziewczynka, puka do domów, przedstawia się jako Genowefa Pompke, Trompke, Zombke, Rombke, Sztompke, Lompke lub Bombke (naprawdę nazywa się Aurelia Jedwabińska) i wprasza się na obiadek. Mimo że wszystko jest na kartki, a u większości mieszkańców Jeżyc się nie przelewa, nikt nie odmawia tajemniczej małej dziewczynce i ma zawsze dla niej talerz tytułowego rosołu. Tymczasem jej matka, z którą dziecko nie może znaleźć porozumienia, nie ma pojęcia o wędrówkach córeczki.
24
Brulion Bebe B (1990) 6 tom Główną bohaterką jest zamknięta w sobie Bebe Bitner, córka znanej aktorki Józefiny Bitner. Artystka beztrosko zostawia dorastającą córkę i młodszego syna Kozia, a sama wyjeżdża za granicę i nie zamierza wracać. Jest to ciosem dla wrażliwego rodzeństwa. Matka organizuje im jeszcze opiekę w postaci energicznej i zaradnej, lecz mającej niewiele zrozumienia i współczucia dla Bebe i Kozia Anieli, znanej czytelnikom z Kłamczuchy. W powieści pojawiają się też malownicze postaci - Bernard Żeromski i jego przyjaciel Dambo. Dzięki miłej znajomości z Dambo Bebe zawsze ukryta przed światem pod pancerzem opanowania i spokoju, nabiera większej pewności siebie, odwagi i zaufania do innych.
25
Noelka (1992) 7 tom Bohaterką jest Elka Stryba, która wskutek niespodziewanego biegu wydarzeń w wigilijny wieczór podejmuje pracę jako Aniołek towarzyszka Gwiazdora (wielkopolskiego Świętego Mikołaja) i wraz z nim chodzi po domach, wręczając dzieciom prezenty. Pozwala to jej, trochę za bardzo skupionej na sobie dziewczynie, inaczej spojrzeć na świat i swoich najbliższych. W postać Gwiazdora wciela się Tomek Kowalik. Oboje, Gwiazdor i Aniołek, przemierzają w wieczór wigilijny dzielnice Poznania w celu rozdania prezentów dzieciom. Podczas wielu odwiedzin spotykają ich różnego rodzaju przygody, które wpływają na ich spojrzenie na świat i na swoją najbliższą rodzinę. Długi wspólny wieczór pozwala im również odkryć, że - choć nigdy wcześniej się nie widzieli, darzą się nawzajem sympatią i wzajemnie się rozumieją.
26
Pulpecja (1993) 8 tom Bohaterką jest Patrycja Borejko, ze względu na pulchność zwana w rodzinie Pulpecją. Dziewczyna nie ma jednak z powodu figury najmniejszych kompleksów, cieszy się wręcz nadmiernym zainteresowaniem ze strony płci przeciwnej, co uważa za pochlebne i zabawne, ale nadzwyczaj kłopotliwe. Patrycja chodzi do maturalnej klasy wraz z Romą Kowalik swoją najlepszą przyjaciółką, z którą dotąd zawsze znajdowała wspólny język. Jednak w przeciwieństwie do zadowolonej z siebie i swojego życia Patrycji Roma nie czuje się szczęśliwa, zwłaszcza gdy widzi, że chłopak, w którym jest bez wzajemności zakochana, zaczyna zwracać uwagę na Pulpecję. Sama Pulpecja zaś, dotąd zawsze wiedząca, czego chce, niespodziewanie przestaje się odnajdywać w świecie. Zajmuje się wszystkim, tylko nie nauką do matury, ponieważ i jej serce zaczyna bić mocniej.
27
Dziecko piątku (1993) 9 tom Główna bohaterka to Aurelia znana jako Gienia z Opium w rosole. Po śmierci matki zaczyna dziwnie się zachowywać. Unika znajomych i przyjaciół. Podkochuje się w dorosłym Maćku Ogorzałce, który jest mężem Kreski, najlepszej przyjaciółki Aurelii. Dziewczyna ma słaby kontakt z ojcem, który kiedyś zostawił ją i jej matkę, a z którym po śmierci matki zamieszkała. Wraz z Konradem po zakończeniu roku szkolnego odwiedzają Martę Jedwabińską, babkę dziewczyny. Dla Aurelii jest to ucieczka od smutku.
28
Dziecko piątku 9 tom Dziewczyna zaczyna dochodzić do siebie. O jej względy zabiegają Artur i Konrad. W końcu Aurelia zaczyna dogadywać się z ojcem i Kreską (której przez jakiś czas unikała z powodu komplikacji natury uczuciowej). W powieści ukazane są też wątki rodziny Borejków. Gabriela zamartwia się swoimi córeczkami, a wkrótce wychodzi na jaw, że jest w ciąży. Przy okazji rodzinie Borejków przybywa nowy znajomy - pan Jankowiak, który najwyraźniej bardzo polubił babcię Jedwabińską.
29
Nutria i nerwus (1994) 10 tom Bohaterką powieści jest jedna z sióstr Borejko, Natalia, zwana w rodzinie Nutrią. Cicha, spokojna i niepozbierana żyje we własnym świecie, otoczona ukochanymi książkami i muzyką, nieco na uboczu rodzinnego życia. W upalne lato Gabrysia, jej najstarsza siostra (bohaterka Kwiatu kalafiora), wpada na niezbyt fortunny pomysł wysłania pod jej opieką na wakacje dwóch swoich córek.
30
Nutria i nerwus 10 tom Róża, starsza z dziewczynek jest miła i podobna do swej ciotki, ale młodsza, złośliwa i zdolna do wszystkiego Laura, zwana Tygrysem, budzi w dorosłej Natalii lęk. Na domiar złego między dziewczynkami narasta napięcie, grożące w każdej chwili wybuchem, gdyż Róża ma coraz bardziej dosyć pełnego wyższości zachowania Tygrysa. Nutria przystaje na propozycję siostry, choć tak naprawdę najbardziej pragnie spokoju i powrotu do równowagi po burzliwym zerwaniu z Tuniem. Mimo złych przeczuć zabiera siostrzenice, gitarę i wsiada do pociągu. W trakcie podróży spotyka ją jednak niezwykła przygoda: nowa miłość.
31
Córka Robrojka (1996) 11 tom Akcja książki toczy się w Poznaniu, między 12 lipca a 2 września 1996 roku. Bohaterka to Arabella szesnastoletnia dziewczyna o bardzo romantycznym i egzotycznym imieniu, pozostającym w sprzeczności z jej zdrowym rozsądkiem i zamiłowaniem do konkretu. Bella - jak zdrobniale nazywa ją ojciec - ma talent do nauk ścisłych i z pasją trenuje karate. Jest córką Roberta Rojka, czyli Robrojka - dawnego wielbiciela Anieli, który po latach bycia przez nią odtrącanym i pogardzanym ożenił się z flecistką.
32
Córka Robrojka 11 tom Artystka jednak wkrótce zmarła, osierocając malutką Bellę. Oszukany przez wspólnika Robrojek po plajcie firmy wraca z Łodzi do Poznania i zatrudnia się u dawnego kolegi Majchrzaka - niesympatycznego, zarozumiałego nuworysza. Bella przenosi się do niego i szybko nawiązuje nowe ciekawe znajomości: z dziwnym synem Majchrzaków, który nie rozstaje się ze swoją kamerą i młodym sąsiadem, który toczy z nim wieczną wojnę podjazdową. Bella dowiadując się o dawnej miłości ojca, jest zdenerwowana i nie zamierza dopuścić do ich spotkania. Przed domem Majchrzaków zaś, nieświadoma, że mieszka tu przyjaciel ze szkolnych lat, codziennie spaceruje z wózkiem Ida Borejko, zawczasu wtłaczając swemu synkowi Józinkowi do głowy wiedzę o świecie i dziwiąc się niezmiernie małomówności swego potomka. W tej powieści śledzimy rozwijającą się miłość Natalii Borejko i Robrojka.
33
Imieniny (1998) 12 tom Akcja książki rozpoczyna się 14 lutego, gdy w domu Borejków świętuje się imieniny Grzegorza, a kończy na imieninach Róży, na których solenizantka się nie pojawia. Pomiędzy tymi dwiema datami Borejkowie obchodzą jeszcze inne uroczystości, m.in. imieniny Gabrieli, które z romantycznej wycieczki we dwoje przeradzają się w nieco mniej romantyczną podróż w towarzystwie Bernarda Żeromskiego.
34
Imieniny 12 tom Pojawiają się pierwsi adoratorzy Pyzy, o których bardzo zazdrosna jest Laura. Jednak serce Róży wkrótce zaczyna bić do kogoś nieoczekiwanego. Wiktor, Adrian i najmłodszy Lucjan Lelujka, młodsi bracia Jacka Lelujki (którego spotykamy w części Opium w rosole) rywalizują o względy Pyzy (przezwisko Róży w dzieciństwie wymyślone przez rodzinę), ale jest jeszcze jeden tajemniczy wielbiciel Róży - Fryderyk Schoppe - prymus, który zdobywa w końcu serce dziewczyny.
35
Tygrys i Róża (1999) 13 tom Główną postacią powieści jest Laura, córka Gabrieli Borejko i Janusza Pyziaka. Bohaterka przechodzi okres dojrzewania i zaczyna buntować się przeciwko kochającej ją rodzinie. Wyrusza samotnie pociągiem w poszukiwaniu nieznanego ojca (już w części 6. Janusz porzuca Gabrielę z dwójką dzieci) i trafia do Torunia, do domu jego siostry. Zamiast ciotki w mieszkaniu przebywa jej pracownica o imieniu Oleńka, w dodatku Laura przeziębia się. Zostaje w mieszkaniu na noc, a na następny dzień przybywa jej ciotka Alma Pyziak, robiąc dziewczynie awanturę i nie udzielając żadnych informacji na temat jej ojca.
36
Tygrys i Róża 13 tom Zbuntowana pani Ola zabiera dziewczynę do siebie do domu. Dziwnym zbiegiem okoliczności w Toruniu jest przyjaciel rodziny Laury - Robert Rojek i z pomocą Pana Wiśniaka (sąsiada Almy) znajduje Laurę i odwozi ją bezpiecznie do domu. Na skutek pomyłki komórka Roberta trafia do ciotki Laury, Natalii (znanej z powieści Nutria i Nerwus), a jej komórka do Roberta. Następnego dnia prawda wychodzi na jaw i Natalia jedzie za Robertem, nie mając prawa jazdy i jednocześnie telefonując do niego. Na wiadukcie przekracza prędkość i łapie ją policja. Po serii kłamstw i niedomówień Natalia proszona jest do radiowozu, ale Robrojek ratuje ją z opresji słowami: Ta pani jest ze mną.
37
Kalamburka (2001) 14 tom Główną bohaterką jest Mila Borejko seniorka rodu Borejków, żona Ignacego Borejki, matka Gabrieli (głównej bohaterki Kwiatu kalafiora), Idy (głównej bohaterki Idy sierpniowej), Natalii (głównej bohaterki Nutrii i Nerwusa) i Patrycji (głównej bohaterki Pulpecji) oraz babcia Róży i Laury (głównych bohaterek Imienin, Tygrysa i Róży i Czarnej polewki). Akcja książki rozpoczyna się 31 grudnia 2000, a następnie zaczyna biec wstecz, w czasy młodości Mili. Książka jest obrazem przemian w powojennej Polsce i kroniką dziejów Poznania, opowiadającą m.in. o wydarzeniach 1956 roku
38
Kalamburka 14 tom Mila Borejko - właściwie Melania; w chwili rozpoczęcia akcji seniorka rodu Borejków; w miarę, jak czas się cofa, czytelnik obserwuje ją jako matkę czterech dorastających córek, młodą żonę Ignacego Borejki, rozchwytywaną w towarzystwie studentkę, uczennicę szkoły podstawowej...
39
Język Trolli (2004) 15 tom Język Trolli opowiada o przyjaźni Józefa Pałysa i Stanisławy Trolli. Pewnego dnia Józef spotyka Trollę w szkole i od razu mu imponuje ponieważ sprzeciwia się wicedyrektorce, która każe Trolli zdjąć kapelusz. Staszka nazywa go Pepe, jest to skrót od włoskiego imienia Giuseppe. Spotykają się później w sylwestra i planują wyjazd do Gniezna. W drodze przypadkiem Trolli spada kapelusz i widać, że nie ma włosów... W czasie podróży Laura Pyziak - kuzynka Józinka - po raz pierwszy w życiu spotyka swojego ojca. Józef Pałys ma również kuzyna od strony cioci Gabrysi, a mianowicie Ignacego Grzegorza Strybę, z którym nie ma zbyt przyjaznych stosunków. Jednak w końcu ich stosunki zaczynają się poprawiać. Niestety Trolla musi wyjechać do rodziców, do Niemiec. W ciągu całej książki przewijają się też inne postacie m.in. pozostała cześć rodziny Borejków.
40
Żaba (2005) 16 tom Jej główną bohaterką jest Hildegarda Schoppe, zwana przez wszystkich Żabą. Jest ona niezbyt wysoką blondynką z krótko obciętymi włosami i zielonymi oczami, ukrytymi za szkłami okularów. Ma dwóch braci: Fryderyka i Wolfganda Amedeusza, zwanego Wolfim. Pierwszy z nich wyjechał do Houston i zostawił Różę Pyziak samą w ciąży, a drugi, zapominając wyłączyć żelazka, spalił Hildegardzie cały pokój. Do tego dochodzi jeszcze syn Anieli Kowalik, Piotr, szkolny kolega Żaby, który po spowodowanym przez siebie wypadku zabiera Hildegardę do gabinetu doktor Idy Pałys, ciotki porzuconej Pyzy. Żaba w ten sposób dowiaduje się o dziecku Róży, którego ojcem jest jej rodzony brat Fryderyk. Chce nakłonić go do powrotu do ojczyzny, a ściślej, do jego dziecka i dziewczyny. W swoją intrygę wciąga Piotra.
41
Czarna polewka (2006) 17 tom Akcja toczy się w roku 2004 podczas wakacji. Czarna Polewka opowiada o dalszych losach znanej nam rodziny Borejko. Ignacy Grzegorz Stryba, jedenastolatek z loczkiem na czole, zwany również Miągwą przez swego kuzyna, robi niesłychaną karierę detektywa, szpieguje swoją siostrę, która spotyka się z Wolfim. Niespodziewanie poznaje tajemniczą dziewczynkę - Dianę (Czekoladkę). Zakochuje się w niej, lecz nie wszystkim to się podoba.
42
Czarna polewka 17 tom Laura i Wolfi po odrzuceniu oświadczyn przez seniora rodu, postanawiają uciec do Zakopanego, gdzie mają zamiar pobrać się. W efekcie lądują w miejscowości o nazwie Śmiełów, w której Laura była kiedyś ze swoją matką. Po drodze zgarniają nieokrzesanego, rozgadanego Bodzia. W końcu jednak Laura nie zgadza się na ślub, gdyż młodsza siostra Wolfiego zawiadamia ich o tym, że Laura nie zdała egzaminów. Niespodziewanie w Śmiełowie zjawia się cała rodzina Laury łącznie z Pyziakiem oraz rodzice Wolfiego. Pyza stara się przekonać dziadka do lepszego traktowania Fryderyka, ojca jej dziecka. Lecz Ignacy Borejko nie daje się przekonać. Młodzi niezrażeni i podtrzymywani na duchu przez ciotki, które zafundowały im mieszkanie, proszą o zgodę na ślub Gabrysię. Ta zgadza się. Pobierają się w Śmiełowie. Mała Mila dorasta. Powraca marnotrawny mąż Gabrysi Borejko i prosi o przebaczenie. Powraca również Trolla, lecz nie sama. Jest z nią niepełnosprawny Mirek, którego nie akceptuje Józinek.
43
Sprężyna (2008) 18 tom Akcja książki rozgrywa się w Poznaniu i podpoznańskich miejscowościach, rozciąga się od 13 do 20 czerwca 2008. Laura Pyziak zrywa zaręczyny z Wolfgangiem Schoppe, który od 2 lat mieszka w Glasgow. 10letnia Łucja Pałys postanawia, iż chce zostać spiritus movens sprężyną wydarzeń, zmienić życie bliskich jej ludzi na lepsze. Swoją pierwszą interwencję celuje w ciotkę Gabrielę. Prosi ją, aby zwykle zabiegana i zajęta innymi Gabriela wyjechała gdzieś sama i odpoczęła. Gabriela zamierza spełnić jej prośbę, ale przez niespodziewany splot okoliczności udaje się z synem Ignacym Grzegorzem w odwiedziny na wieś do swojej siostry Patrycji.
44
Sprężyna 18 tom Tymczasem Laura zakochuje się w przypadkowo spotkanym nieznajomym. Tropiąc go dowiaduje się, że obiekt jej uczuć, Adam Fidelis, jest synem właściciela ogrodnictwa Daglezja, które mieści się opodal domku jej ciotki Patrycji. Laura bezskutecznie stara się zwrócić na siebie uwagę Adama. Gabriela, wracając do Poznania, ma wypadek samochodowy i ląduje w szpitalu. Jej obrażenia nie są poważne. Ignacy Grzegorz wyjeżdża na biwak z kuzynem Józefem i wujkiem Markiem. Początkowo opornie przyzwyczaja się do natury, jednak gdy ratuje Józefa przed utonięciem w jeziorze, jego nastawienie się zmienia. Łucja prosi Laurę, by ta dała popis wokalny na jej zakończeniu roku szkolnego. Laura początkowo wzbrania się, ale w ostatniej chwili zmienia zdanie i przychodzi na występ. Tam spotyka Adama, który okazuje się polonistą Łucji. Uczucie między nimi rozkwita pełną mocą, zwłaszcza ku zadowoleniu Ignacego Borejki. Do Poznania przybywa Magdalena Ogorzałka - prawnuczka profesora Dmuchawca, która ma z nim zamieszkać do czasu, gdy jej rodzice i siostry Marysia i Kasia wrócą z Paryża; Ogorzałkowie pojechali tam z powodu z poważnej choroby wzroku Kasi.
45
McDusia (2010) 19 tom Musisz przeczytac

Mogą Cię zainteresować

Kultura i jej społeczne funkcje - Slajd 1

Kultura i jej społeczne funkcje

Kultura i jej społeczne funkcje
Literatura piękna - Slajd 1

Literatura piękna

Literatura piękna
Kultura odrodzenia w Polsce - Slajd 1

Kultura odrodzenia w Polsce

Kultura odrodzenia w Polsce
Gramatyka Język Polski - Slajd 1

Gramatyka Język Polski

Gramatyka Język Polski

O stronie

Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli. Tylko w naszym vortalu znajdziesz ogrom wiedzy przedstawiony na slajdach prezentacji. Dzięki nam łatwiej przygotujesz się do lekcji czy odrobisz zadanie domowe. Prezentacje podzielone są na kategorię aby łatwiej było Ci odnaleźć to czego szukasz. Nazwy kategorii odpowiadają nazwą przedmiotów szkolnych. Dzięki nam zapomnisz czym jest pracochłonne przygotowywanie prezentacji i ściągniesz "gotowca".

Ostanio dodane

2017 © Wszystkie prawa zastrzeżone

Używamy plików cookies, aby dostosować zawartość strony do Twoich preferencji i oczekiwań oraz zapewnić Ci wygodę podczas przeglądania strony www. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Co to są ciasteczka?