Zobacz slidy

Folklor - Slide 1
Folklor - Slide 2
Folklor - Slide 3
Folklor - Slide 4
Folklor - Slide 5
Folklor - Slide 6
Folklor - Slide 7
Folklor - Slide 8
Folklor - Slide 9
Folklor - Slide 10
Folklor - Slide 11
Folklor - Slide 12
Folklor - Slide 13
Folklor - Slide 14
Folklor - Slide 15
Folklor - Slide 16
Folklor - Slide 17
Folklor - Slide 18

Treść prezentacji

Slide 1

Folklor TWÓRCZOŚĆ LUDOWA Beata Szczepaniak

Slide 2

Pojęcia i terminy Etnograf zbieracz i badacz folkloru Folklor twórczość ludowa Region obszar kraju różniący się ukształtowaniem terenu i folklorem Region Kozła region, który swoją nazwę wziął od instrumentu ludowego kozła Skansen muzeum sztuki ludowej na wolnym powietrzu Kapela ludowa zespół muzykantów Gwara mowa ludu Polskie tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek

Slide 3

Etnograf Najwybitniejszym polskim etnografem był Oskar Kolberg (1814 1890).Zbierał i spisywał melodie, tańce, opowieści i zwyczaje ludowe z różnych regionów. Efektem jego pracy jest wielotomowe dzieło: Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Dzieło to jest do dziś głównym źródłem wiedzy o polskiej tradycji ludowej. Na pomniku Oskara Kolberga umieszczono napis: Oskarowi Kolbergowi, zasłużonemu Ojczyźnie rodacy. Polskę całą przeszedł, lud poznał i ukochał. Zwyczaje jego i pieśni w księgi złożył.

Slide 4

Folklor Folklor twórczość ludowa obejmująca: pieśni, tańce, obrzędy, zwyczaje, legendy, rzemiosło .. Folklor tworzą również regionalne stroje i potrawy. Towarzyszył uroczystościom rodzinnym i religijnym. Pieśni ludowe opowiadają o codziennych zajęciach i obyczajach.

Slide 5

Region Obszar kraju różniący się ukształtowaniem terenu i folklorem. Kultura ludowa jest związana z codziennym życiem ludzi. Jej różne rodzaje powstały pod wpływem warunków życia oraz zajęć mieszkańców danego regionu, na przykład górali, Kaszubów i Kurpiów. Nawet kolory strojów związane były z barwami ziemi, a charakterystyczne elementy tych strojów świadczą o więzi z przyrodą.

Slide 6

Regiony stroje ludowe Wielkopolsk a Warmi a Kurpie Kujawy Śląsk Rzeszowszczyzn a Krakowskie Kaszub y Łowickie Podhale

Slide 7

Region Kozła Region Kozła leży na pograniczu województwa lubuskiego i Wielkopolski. Swoją nazwę przyjął od instrumentu ludowego kozła.

Slide 8

Skansen Skansen muzeum sztuki ludowej na wolnym powietrzu. Najbliższy skansen w naszym regionie znajduje się w Ochli koło Zielonej Góry.

Slide 9

Kapela ludowa Kapela ludowa zespół muzykantów ludowych. W skład kapel ludowych wchodzą różne instrumenty np. : skrzypce, akordeon, bębenek, basy, kozioł, dudy, klarnet, trąbka, cymbały. Kapela ludowa z Regionu Kozła składa się z trzech instrumentów: kozła, skrzypiec i klarnetu Es.

Slide 10

Instrumenty ludowe Bębenek obręczowy Mazanki Harmonia trzyrzędowa Diabelskie skrzypce

Slide 11

Instrumenty ludowe dudy Kozioł ślubny Kozioł weselny sierszenki

Slide 12

Gwara Gwara mowa ludu. U matki na zrębie bucały gołębie. Oj, ja bym męża chciała, choć o jednym zębie. Kukułeczka kuka, chłopiec panny szuka. Spozira, przebira i nosa zadzira.

Slide 13

Polskie tańce narodowe

Slide 14

Oberek polski taniec narodowy liczony na trzy. Charakteryzuje się bardzo szybkim tempem i skocznym, wesołym charakterem. Jego nazwa pochodzi od częstych obrotów wykonywanych w tańcu. Oberka nazywa się też obertasem lub wyrywasem. Oberek

Slide 15

Kujawiak polski taniec narodowy liczony na trzy. Tempo wolne, ze względu na spokojny i niekiedy smutny charakter nazywa się go także kołysanym lub kolebanym Kujawiak

Slide 16

Polonez dostojny, uroczysty taniec, wywodzący się z ludowego chodzonego. Umiarkowane tempo, liczony na trzy. W przeszłości tańczono go na polskich dworach szlacheckich. Obecnie taniec ten rozpoczyna najznakomitsze bale. Polonez

Slide 17

Krakowiak polski taniec narodowy liczony na dwa. Jego charakterystycz ną cechą jest rytm synkopowany. Krakowiak

Slide 18

Mazur polski taniec narodowy liczony na trzy. Ma żywy i skoczny charakter. Akcentowane są w nim słabe części taktu: na dwa lub na trzy. Taniec ten był bardzo popularny w pierwszej połowie XIX wieku. Mazur

Dane:
  • Liczba slajdów: 18
  • Rozmiar: 10.42 MB
  • Ilość pobrań: 136
  • Ilość wyświetleń: 7300
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie