Geografia

Kultura Materialna Kaszub

6 lat temu

Zobacz slidy

Kultura Materialna Kaszub - Slide 1
Kultura Materialna Kaszub - Slide 2
Kultura Materialna Kaszub - Slide 3
Kultura Materialna Kaszub - Slide 4
Kultura Materialna Kaszub - Slide 5
Kultura Materialna Kaszub - Slide 6
Kultura Materialna Kaszub - Slide 7
Kultura Materialna Kaszub - Slide 8
Kultura Materialna Kaszub - Slide 9
Kultura Materialna Kaszub - Slide 10
Kultura Materialna Kaszub - Slide 11
Kultura Materialna Kaszub - Slide 12
Kultura Materialna Kaszub - Slide 13
Kultura Materialna Kaszub - Slide 14
Kultura Materialna Kaszub - Slide 15
Kultura Materialna Kaszub - Slide 16

Treść prezentacji

Slide 1

KULTURA MATERIALNA KASZUB Wstęp oraz ceramika

Slide 2

KASZUBY

Slide 3

KASZUBSKI FOLKLOR Tradycje samorodnej kultury kaszubskiej są na Kaszubach pielęgnowane i żywe do dzisiaj. Wystarczy wspomnieć, że ludność tego regionu wciąż posługuje się językiem kaszubskim. Każdy tutejszy jarmark spotyka się tu z odzewem twórców ludowych, którzy z dumą prezentują swoje wyroby wyczarowane z drewna, rogów, gliny. Także wielobarwny haft kaszubski ma wiele wybitnych przedstawicielek. Żywą tradycję stanowią dla współczesnych malarstwo na szkle i sztuka garncarska, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Stosunkowo nowe są kunsztownie wykonane laleczki kaszubskie, tzw. Kaszëbskô Púpa. Z drewna rzeźbi się również instrumenty muzyczne, takie jak bazuny czy diabelskie skrzypce.

Slide 4

RÓŻNORODNOŚĆ KASZUBÓW Kaszubska sztuka ludowa tkwi głęboko w tradycji, historii, religii i mentalności regionu. Inna jest na północy, gdzie króluje haft, rogarstwo i rysunki na szkle, a inna na południu słynącym głównie z rzeźby i haftu o bardziej złożonej kolorystyce.

Slide 5

CERAMIKA NA KASZUBACH Ludowa sztuka wyrobu i wypalania przedmiotów z gliny należy do najstarszych wytworów kultury, o czym świadczą liczne wykopaliska i co potwierdzają liczne badania naukowe. Gliniane naczynia robiono i wypalano na Kaszubach już od dawna, a pochodziły one z rodzimych warsztatów ceramicznych. Na przełomie XIX i XX wieku na tym terenie istniały 3 duże ośrodki garncarskie: Kościerzyna, Kartuzy oraz Chmielno - zaliczane do najstarszych ośrodków na Pomorzu.

Slide 6

MUZEUM NECLÓW W CHMIELNIE 23 czerwca 1993 roku zostało uroczyście otwarte Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Ekspozycję urządzono z wyrobów ceramicznych, które dzięki ofiarności dzieci i ich rodziców trafiły do Szkoły Podstawowej w Chmielnie. Był to ich ogromny wkład w ratowanie i zachowanie ceramiki neclowskiej dla współczesnych i przyszłych pokoleń oraz w celu jej prezentacji dla odwiedzających Chmielno turystów.

Slide 7

MUZEUM NECLÓW W CHMIELNIE

Slide 8

MUZEUM NECLÓW W CHMIELNIE

Slide 9

MUZEUM NECLÓW W CHMIELNIE

Slide 10

MUZEUM NECLÓW W CHMIELNIE Siedem zasadniczych wzorów Z biegiem lat motywy oraz sploty ornamentacyjne przekazywane z pokolenia na pokolenie poczęły się ustalać tak, że już Franciszek Necel stosował do zdobienia swojej ceramiki siedem zasadniczych wzorów. Były to: 1. różdżka bzu, którą Franciszek nazywał także bukietem bzu i który to motyw uważany jest przez Neclów za najstarszy ornament; 2. mały tulipan; 3. duży tulipan 4. gwiazda kaszubska - jest motywem geometrycznym znacznie odbiegającym od zestawu elementów zdobniczych w sztuce kaszubskiej; 5. rybia łuska - przypominać ma o obfitości ryb w kaszubskich jeziorach; 6. wianek kaszubski - stosowany najczęściej jako ornament uzupełniający, przypomina wyglądem wianki plecione przez wiejskie dziewczyny; 7. lilia - jest najbardziej skomplikowanym wzorem ceramiki neclowskiej, rzadko stosowanym, o niezwykle trudnym do wytłumaczenia pochodzeniu.

Slide 11

MUZEUM NECLÓW W CHMIELNIE

Slide 12

MUZEUM KASZUBSKIE W KARTUZACH Muzeum Kaszubskie zostało założone zaraz po wojnie przez Franciszka Tredera i poświęcone minionemu światu kultury materialnej Kaszubów. Pozwala ono poznać sztukę ludową tej ziemi obok narzędzi pracy, sprzętów domowych, warsztatu tkackiego, są tu zgromadzone drewniane rzeźby, piękne wyroby ceramiczne, misterne plecionki z korzeni sosny, tabakiery z rogu, kolorowe hafty.

Slide 13

MUZEUM KASZUBSKIE W KARTUZACH Garncarstwo Garncarstwo jest jedną z najstarszych dziedzin rzemiosła ludowego Kaszub. Wytwory ceramiki kaszubskiej posiadają wielowiekowe tradycje. Na wystawie zaprezentowane zostały poszczególne etapy procesu technologicznego, a mianowicie ręczna, względnie mechaniczna, obróbka surowca (gliny), formowanie naczyń, suszenie, wypalanie i zdobienie oraz glazurowanie.

Slide 14

MUZEUM KASZUBSKIE W KARTUZACH

Slide 15

BIBLIOGRAFIA Grażyna Grzebińska Szwajcaria Kaszubska, wyd. Super Papier, Kartuzy 1994 Wojciech Okrój Kartuzy. Kleiner Wegweiser durch Karthaus wyd. B.U.R. MEDIA, Bydgoszcz 1995 Marek Klat, Jarosław Mykowski Księga Kaszub, wyd. Oficyna Pomorska, Gdańsk 1994 Kartuzy, red. Mariusz Czajkowski, wyd. Tekst, Piła 1997 World Wide Web: http:necel.pl World Wide Web: http:www.muzeumkaszubskie.gda.pl Dostęp 24 XI 2008

Slide 16

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ. Pracę wykonała: Emilia Lange, Kulturoznawstwo, rok II, gr. I

Dane:
  • Liczba slajdów: 16
  • Rozmiar: 4.04 MB
  • Ilość pobrań: 2803
  • Ilość wyświetleń: 19988
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie