Slide 1
EWAKUACJA POSZKODOWANYC H W WYPADKU
Slide 2
Zachowanie się na miejscu wypadku
Slide 3
W sytuacji, kiedy poszkodowany znajduje się w miejscu dla niego niebezpiecznym, np. w pomieszczeniu w którym się pali, lub w samochodzie, który może wybuchnąć, należy niezwłocznie go ewakuować. Nie należy tego robić, jeśli nie jest to konieczne do udzielenia pomocy poszkodowanemu.
Slide 4
Poszkodowanego przytomnego należy poinformować o tym, co zamierza się robić, aby umożliwić współpracę i uniknąć jego niepokoju. Zawsze trzeba się upewnić, czy wszyscy pomocnicy wiedzą, co robić, aby współdziałanie było sprawne. W sytuacji, gdy kilka osób przenosi poszkodowanego, wówczas tylko jedna wydaje polecenia.
Slide 5
Sposoby ewakuacji
Slide 6
Jeden ratownik: 1. Prowadzenie poszkodowanego. 2. Sposób matczyny na rękach. 3. Wynoszenie na plecach. 4. Sposób strażacki. 5. Przesuwanie po ziemi. 6. Przeciąganie po kocu, płaszczu. 7. Sposób na randkę. 8. Chwyt Rauteka.
Slide 7
Dwóch ratowników: 1. Sposób na ławeczce. 2. Sposób na krześle. 3. Sposób na krzesełku.
Slide 8
Sposób matczyny Ważnym sposobem jest Chwyt matczyny, trudny do wykonania, jeśli ranny naprawdę dużo waży. Zanim go zastosujemy zastanówmy się czy na pewno damy radę.
Slide 12
Wynoszenie na plecach Dobrym sposobem jest wynoszenie rannego na plecach. Jeżeli ranny leży powinniśmy odwrócić go brzuchem do góry, ostrożnie położyć się na nim, zaczepić swoją nogę o nogę rannego i razem z nim przewrócić się na plecy, następnie wstać podciągając nogi rannego.
Slide 16
Chwyt strażacki Jednym z najważniejszych sposobów przenoszenia rannego jest sposób strażacki, którego istnieją rozmaite odmiany, stosowane w zależności od stanu chorego. Pokazana jest tutaj odmiana przeznaczona do przenoszenia rannych nieprzytomnych.
Slide 20
Metoda na randkę W chwycie na randkę ratownik najpierw wychodzi biodrami przed rannego i przenosi go na wysokości własnych bioder.
Slide 23
Chwyt Rauteka Stosujemy go do wyciągania ofiar wypadków komunikacyjnych z wnętrza samochodów. Należy pamiętać o utrzymywaniu głowy w osi ciała, podtrzymując ją na barku. Najlepiej jest wcześniej założyć kołnierz Shanca lub wykonać improwizowany kołnierz z bluzy ze zwiniętymi rękawami, pod brodą zawiniętego bandażem.
Slide 24
Ewakuacja nieprzytomnego ze strefy zagrożenia lub z samochodu za pomocą chwytu Rauteka.
Slide 25
1. Ratownik staje na lekko rozstawionych nogach za rannym.
Slide 26
2. Tułów rannego jest zgięty nieco ku przodowi.
Slide 27
3. Ręce ratownika przesunięte pod ramiona rannego ku przodowi chwytają przedramię pacjenta przed jego klatką piersiową.
Slide 28
4. Nieprzytomny zostaje ostrożnie uniesiony ponad kolana ratownika.
Slide 29
Sposób na ławeczce Jest to sposób polegający na przenoszeniu ofiary wypadku na płaskim przedmiocie ławce, drzwiach, noszach itp.
Slide 30
Sposób na krześle Sposób ten oznacza wynoszenie poszkodowanych na krześle kardiologicznym, lub przy braku możliwości - na zwykłym krześle, przywiązując np. przy użyciu paska poszkodowanego.
Slide 31
Sposób na krzesełku Jest to sposób polegający przenoszeniu poszkodowanego splecionych rękach. na na
Slide 32
Sposoby ewakuacji poszkodowanych z pojazdu Poszkodowanych wynosi się z pojazdu wówczas, gdy wymagają tego okoliczności (np. groźba zapalenia się samochodu) lub jest to konieczne ze względu na potrzebę zastosowania czynności ratunkowych (np. wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zatrzymania krwotoku).
Slide 33
Przeszkodą w wydobyciu poszkodowanych z pojazdu może być: zablokowanie drzwi samochodu; przesunięcie komory silnika wraz z przegrodą kolumny kierownicy do tyłu, a tym samym przyciśnięcie kierowcy do fotela; zgniecenia nadwozia w sposób uniemożliwiający dostanie do wnętrza; ustawienie się samochodu na dachu
Slide 34
W każdym z tych wypadków, a szczególnie w tym ostatnim, należy przewidzieć możliwość wybuch pożaru. Jeden ratownik powinien zatem wezwać pomoc medyczną, policję i straż pożarną. W tym czasie druga osoba powinna przystąpić do ratowania poszkodowanych.
Slide 35
Często można poradzić sobie z tymi trudnościami, wybijając szyby i odblokowując drzwi lub wyważając pokrywę bagażnika i wypychając oparcie tylnego fotela. Można też użyć młotka lub innego podobnego przedmiotu i otworzyć drzwi boczne. Samochodu leżącego na boku nie należy stawiać na koła, ponieważ może to spowodować znaczne pogorszenie się stanu poszkodowanych, znajdujących się wewnątrz pojazdu.
Slide 36
Jeżeli poszkodowanym jest motocyklista (lub inna osoba mająca kask na głowie), to kask zdejmuje się tylko wtedy gdy jest to absolutnie konieczne (np. poszkodowany nie oddycha, wymiotuje, stracił przytomność lub kask utrudnia mu oddychanie).
Slide 37
Kask powinny zdejmować dwie osoby. W tym celu jedna wsuwa ostrożnie palce pod kask, podpiera szyję, a drugą ręką mocno trzyma głowę i dolną szczękę ( z obu stron) rozłożonymi palcami. Druga osoba przechyla głowę poszkodowanego ku tyłowi i delikatnie przesuwa kask przez brodę. Zdejmuje do końca kask podczas gdy druga osoba w dalszym ciągu podtrzymuje szyję poszkodowanego.
Slide 38
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Pomysł i realizacja: KAROL SZCZERBIŃSKI
Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!