Geografia

Migracje ludności

2 lata temu

Zobacz slidy

Migracje ludności - Slide 1
Migracje ludności - Slide 2
Migracje ludności - Slide 3
Migracje ludności - Slide 4
Migracje ludności - Slide 5
Migracje ludności - Slide 6
Migracje ludności - Slide 7
Migracje ludności - Slide 8
Migracje ludności - Slide 9
Migracje ludności - Slide 10
Migracje ludności - Slide 11
Migracje ludności - Slide 12

Treść prezentacji

Slide 1

E J C A R G I M I C Ś O N LUD ANA L O S K O R D N A K E Z S BY ME

Slide 2

WĘDRÓWKA LUDNOŚCI MAJĄCA NA CELU ZMIANĘ MIEJSCA POBYTU. PRZEMIESZCZANIE SIĘ LUDNOŚCI JEST CAŁKOWICIE NATURALNYM ZJAWISKIEM I WYSTĘPOWAŁO WE WSZYSTKICH CZASACH. NASILENIE SIĘ MIGRACJI MOŻE NASTĄPIĆ M.IN. Z PRZYCZYN ZŁEJ SYTUACJI GOSPODARCZEJ W MIEJSCU ZAMIESZKANIA (MIGRACJE EKONOMICZNE) LUB SYTUACJI POLITYCZNEJ NIE ODPOWIADAJĄCEJ MIGRUJĄCYM (MIGRACJE POLITYCZNE). OSOBNYM ZJAWISKIEM SĄ MIGRACJE ZE WSI DO MIAST. MIGRACJA

Slide 3

PODZIAŁ MIGRACJI ZASIĘG: MIGRACJE WEWNĘTRZNE PRZEMIESZCZANIE SIĘ LUDNOŚCI W GRANICACH DANEJ JEDNOSTKI ADMINISTRACYJNEJ (MIASTO, GMINA, WOJEWÓDZTWO ITP.) LUB POLITYCZNEJ (PAŃSTWO), MIGRACJE ZEWNĘTRZNE PRZEMIESZCZANIE SIĘ LUDNOŚCI Z JEDNEJ JEDNOSTKI ADMINISTRACYJNEJ LUB POLITYCZNEJ DO INNEJ. CZAS TRWANIA: CZASOWE, W TYM SEZONOWE I WAHADŁOWE, TRWAŁE. CEL: TURYSTYKA, LECZNICTWO, PIELGRZYMKI, ZAROBKI,

Slide 4

FORMY MIGRACJI EMIGRACJA WYJAZD, IMIGRACJA PRZYJAZD, REEMIGRACJA POWRÓT Z EMIGRACJI CZASOWEJ, UCHODŹSTWO UCIECZKA, EWAKUACJA ZORGANIZOWANA PRZEZ PAŃSTWO W CELU UNIKNIĘCIA SPODZIEWANEGO ZAGROŻENIA, REPATRIACJA POWRÓT OBYWATELI Z OBCEGO TERYTORIUM ZORGANIZOWANY PRZEZ ICH PAŃSTWO, PRZESIEDLENIE (TRANSFER) PRZESIEDLENIE OBYWATELI DANEGO PAŃSTWA W RAMACH JEGO GRANICY, DEPORTACJA PRZYMUSOWE PRZESIEDLENIE DANEJ OSOBY LUB GRUPY OSÓB NA PERYFERIE DANEGO PAŃSTWA LUB POZA JEGO GRANICE

Slide 5

MOBILNOŚĆ LUDNOŚCI MOBILNOŚĆ LUDNOŚCI, CZYLI SKŁONNOŚĆ DO ZMIANY MIEJSCA ZAMIESZKANIA WYKAZUJE ZNACZNE RÓŻNICE. DO NAJWYŻSZYCH NALEŻY MOBILNOŚĆ LUDNOŚCI W STANACH ZJEDNOCZONYCH, NIŻSZA JEST W EUROPIE ZACHODNIEJ, A BARDZO NISKA W POLSCE. DUŻA MOBILNOŚĆ LUDNOŚCI PRZYCZYNIA SIĘ DO ZMNIEJSZENIA RÓŻNIC SPOŁECZNYCH I EKONOMICZNYCH POMIĘDZY REGIONAMI. JEST TEŻ BARDZO KORZYSTNA Z EKONOMICZNEGO PUNKTU WIDZENIA I PRZYCZYNIA SIĘ DO ZMNIEJSZENIA BEZROBOCIA O WYRAŹNEJ STRUKTURZE REGIONALNEJ.

Slide 6

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA MIGRACJĘ PRZY ANALIZIE ZJAWISKA MIGRACJI BIERZE SIĘ POD UWAGĘ DWIE GRUPY CZYNNIKÓW WPŁYWAJĄCYCH NA NIE: CZYNNIKI WYPYCHAJĄCE WYWOŁUJĄ CHĘĆ OPUSZCZENIA DANEGO MIEJSCA, CZYNNIKI PRZYCIĄGAJĄCE DAJĄ JAKĄŚ ALTERNATYWĘ I SKŁANIAJĄ DO PRZYJAZDU DO DANEGO MIEJSCA. MIGRACJA NATRAFIA JEDNAK NA PEWNE PRZESZKODY, KTÓRE STANOWIĄ GŁÓWNE PRZYCZYNY MAŁEJ MOBILNOŚCI LUDNOŚCI. NALEŻĄ DO NICH: BARIERY POLITYCZNE PRAWDOPODOBNIE GŁÓWNA PRZYCZYNA NISKIEJ MOBILNOŚCI LUDNOŚCI W SKALI ŚWIATA, BARIERY JĘZYKOWE JEDNA Z GŁÓWNYCH PRZYCZYN NISKIEGO POZIOMU MIGRACJI MIĘDZYNARODOWEJ W UNII EUROPEJSKIEJ I NA INNYCH OBSZARACH BEZ BARIER POLITYCZNYCH, BARIERY KULTUROWE, BARIERY INFRASTRUKTURALNE NP. SŁABY ROZWÓJ MIESZKALNICTWA (WAŻNE W POLSCE).

Slide 7

MODELE MIGRACJI ISTNIEJĄ RÓŻNE MODELE MIGRACJI. PO 1945 ROKU ZOSTAŁY WYRÓŻNIONE CZTERY NAJWAŻNIEJSZE: KLASYCZNY MODEL MIGRACJI POMIMO PEWNYCH LIMITÓW ILOŚCIOWYCH, MIGRANTÓW GENERALNIE ZACHĘCA SIĘ DO PRZYJAZDU, GWARANTUJE SIĘ IM OBYWATELSTWO. TA KATEGORIA DOTYCZY TAK ZWANYCH NARODÓW IMIGRANTÓW, A WIĘC USA, KANADY, AUSTRALII. KOLONIALNY MODEL MIGRACJI DOTYCZY DAWNYCH IMPERIÓW KOLONIALNYCH, GŁÓWNIE WIELKIEJ BRYTANII I FRANCJI. ZAKŁADA ON FAWORYZOWANIE IMIGRANTÓW Z DAWNYCH KOLONII KOSZTEM TYCH Z INNYCH KRAJÓW. MODEL GASTARBEITERÓW ZAKŁADA POLITYKĘ PRZYJMOWANIA IMIGRANTÓW JAKO PRACOWNIKÓW NA OKREŚLONY CZAS, BEZ UDZIELANIA IM OBYWATELSTWA (NAWET POMIMO DŁUGOTRWAŁEGO POBYTU W KRAJU). PRZYKŁADEM SĄ TU NIEMCY, SZWAJCARIA I BELGIA. IMIGRACJA NIELEGALNA SAMOWOLNE PRZEKRACZANIE GRANICY BĄDŹ TEŻ POZOSTAWANIE W KRAJU PRZYJAZDU PO UPŁYWIE TERMINU, NP. WIZY TURYSTYCZNEJ. NIELEGALNI IMIGRANCI AUTOMATYCZNIE STAJĄ SIĘ MARGINESEM SPOŁECZNYM.

Slide 8

ZDROWOTNE ASPEKTY MIGRACJI MIGRACJA JEST PRZYCZYNĄ SYTUACJI STRESOWYCH, WPŁYWAJĄCYCH NA STAN ZDROWIA I WYMAGAJĄCYCH PODEJMOWANIA ZRÓŻNICOWANYCH STRATEGII OBRONNYCH ORGANIZMU.

Slide 9

NOWE TENDENCJE W MIGRACJI NA PODSTAWIE ANALIZ TENDENCJI MIGRACYJNYCH, STEPHEN CASTELS WYRÓŻNIŁ CZTERY TENDENCJE, KTÓRE BĘDĄ KSZTAŁTOWAŁY WZORY MIGRACJI W NAJBLIŻSZYM CZASIE: NASILENIE MIGRACJE BĘDĄ LICZNIEJSZE NIŻ KIEDYKOLWIEK PRZEDTEM; ZRÓŻNICOWANIE BRAK MOŻLIWOŚCI OKREŚLENIA KONKRETNYCH FAL MIGRACJI (NP. EMIGRACJA ZAROBKOWA), IMIGRANCI BĘDĄ NALEŻEĆ DO BARDZO RÓŻNYCH GRUP SPOŁECZNYCH I ETNICZNYCH; GLOBALIZACJA MIGRACJE STOPNIOWO OBEJMĄ CAŁY ŚWIAT, WIELE KRAJÓW BĘDZIE ŹRÓDŁEM I CELEM MIGRANTÓW; FEMINIZACJA WIĘKSZOŚĆ MIGRANTÓW BĘDĄ STANOWIŁY KOBIETY.

Slide 10

MIGRACJE ŁAŃCUCHOWE CIEKAWYM ZJAWISKIEM SĄ TZW. MIGRACJE ŁAŃCUCHOWE. OKAZUJE SIĘ, ŻE MIGRANCI Z DANEGO PAŃSTWA, REGIONU CZY MIEJSCOWOŚCI MAJĄ TENDENCJĘ DO SKUPIANIA SIĘ W TYCH SAMYCH MIEJSCACH W KRAJACH DOCELOWYCH MIGRACJI. WYNIKA TO Z DOSTĘPU DO INFORMACJI WŚRÓD MIGRANTÓW ORAZ POTRZEBY ZAPEWNIENIA SOBIE POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA POPRZEZ ŻYCIE W JEDNEJ WSPÓLNOCIE.

Slide 11

NOWA MIGRACJA POD POJĘCIEM NOWEJ MIGRACJI KRYJE SIĘ ZMIANA WZORCÓW MIGRACJI W EUROPIE, KTÓRA JEST WYNIKIEM ZAKOŃCZENIA ZIMNEJ WOJNY, ZAKOŃCZENIA KONFLIKTÓW NA TERENIE BYŁEJ JUGOSŁAWII I POGŁĘBIANIA INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ.

Slide 12

MIGRACJA ZAROBKOWA MIGRACJA ZAROBKOWA ZACHODZI WTEDY, GDY POWODEM WYJAZDU (OPUSZCZENIA) KRAJU OJCZYSTEGO SĄ WZGLĘDY EKONOMICZNE. MIGRACJE ZAROBKOWE STAJĄ SIĘ DOMINUJĄCYMI MIGRACJAMI W EUROPIE. NA RZECZ MIGRACJI POWODOWANYCH KRYTERIUM ZAROBKOWYM, PIERWSZE MIEJSCE UTRACIŁY EMIGRACJE POLITYCZNE I KLASYCZNE.

Dane:
  • Liczba slajdów: 12
  • Rozmiar: 1.19 MB
  • Ilość pobrań: 42
  • Ilość wyświetleń: 1126
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie