Stany zjednoczone (USA)

Liczba slajdów:
27
Autor:
Zuza-ja
Rozmiar:
3.97 MB
Ilość pobrań:
1156
Ilość wyświetleń:
18405
Kategoria:
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 26
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 0
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 1
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 2
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 3
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 4
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 5
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 6
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 7
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 8
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 9
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 10
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 11
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 12
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 13
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 14
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 15
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 16
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 17
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 18
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 19
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 20
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 21
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 22
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 23
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 24
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 25
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 26
Stany zjednoczone (USA) - Slajd 0

Treść prezentacji

1
2
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej uważane są przez wielu za kraj największych kontrastów, ale i ogromnych możliwości. Stany Zjednoczone to kraj różnorodny, poszczególne stany różnią się od siebie mentalnością mieszkańców, panującymi obyczajami i savoir - vivreem. Jest jednak sporo zachowań i tradycji, które przestrzegane są w całym kraju.
3
Dzielą się na 52 Stany, m.in.: Alaska, Arizona, Hawaje, California, Karolina Południowa, Północna, Kolorado, Missisipi, New Jersey, Nowy York, Teksas, Waszyngton, Tennessee,Florydę.
4
Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States of America, USA) państwo federacyjne w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantydzkim od wschodu. Powierzchnia kraju jest ukształtowana przez równiny centralne, góry na zachodzie, wzgórza i niskie góry na wschodzie; krajobraz wulkaniczny na Hawajach.
5
Zasoby naturalne to m.in. Węgiel, miedź , ołów , molibden , fosforany, uran, złoto, rtęć, nikiel, potas, srebro, wolfram, cynk, ropa naftowa, gaz ziemny, drewno i olbrzymie zasoby niewykorzystanych w 2014 roku nasyconych bituminami łupków bitumicznych(do produkcji benzyny). Zasoby te w większości są niewykorzystywane. Spowodowane jest to szczególną polityką Stanów Zjednoczonych, która zmierza do oszczędzania surowców naturalnych (większość jest kupowana od innych państw). W chwili, gdy światowe zapasy surowców będą już wykorzystane tylko USA będzie je posiadać.
6
Naturalne zagrożenia kraju to huragany wzdłuż wybrzeża Atlantyku i w Zatoce Meksykańskiej, tornada na obszarach centralnych i południowowschodnich, tsunami, wulkany, trzęsienia ziemi, lawiny błotne i pożary w Kalifornii, powodzie. Pomimo licznych kłopotów wewnętrznych, Stany Zjednoczone z powodzeniem rozszerzały swoje terytorium. W 1803 Thomas Jefferson odkupił francuską Luizjanę od Napoleona, co niemal dwukrotnie zwiększyło terytorium kraju. Ponadto w 1818 udało się uzyskać Terytorium Dakoty.
7
Amerykanie to naród bardzo mobilny, a kraj ciągle się przez całą szerokość kontynentu, więc podróże lotnicze to tutaj codzienność, a ich koszty nie są wysokie. Tradycją amerykańską, która podbiła świat jest m.in. grillowanie, przyjęcia w ogrodzie z pieczonym mięsem i warzywami to częsty widok w różnych zakątkach świata. W USA standardem jest mieszkanie z dala od rodziny, wielopokoleniowe rodziny to rzadkość, a konieczność pokonania setek czy tysięcy kilometrów, żeby spotkać się z bliskimi to standard. Amerykanie są jednym z najbardziej mobilnych narodów, a migracja wewnątrz kraju jest ogromna. Amerykańskim zwyczajem jest również pogodne usposobienie, nawet w obliczu problemów na pytanie, co u ciebie? nie wypada odpowiedzieć inaczej niż dobrze lub świetnie, jedynie najbliższym przyjaciołom mówi się otwarcie o problemach, prosząc ich o radę i wsparcie. Statua Wolności Park Yellowstone
8
Amerykanie to ludzie kontaktowi więzi towarzyskie, koleżeństwo i sąsiedztwo są ważne, częste są tu spotkania w większym gronie, nikogo nie dziwi również serdeczny kontakt i rozmowa pomiędzy obcymi ludźmi, np. w windzie czy poczekalni. Trzeba tez wiedzieć, że po angielsku nie wyróżnia się grzecznościowych form PanPani, wszyscy zwracają się do siebie bezpośrednio w mniej sformalizowany sposób, a szacunek okazuje się w inny sposób, poprzez dobór odpowiednich słów i form gramatycznych, co jednak wymaga biegłości w posługiwaniu się językiem. Amerykanie nie są narodem oszczędnym, w dużej części żyją na kredyt i pławią się w konsumpcyjnej kulturze, spędzając mnóstwo czasu na zakupach, traktują je raczej, jako rozrywkę, niż rzeczywistą potrzebę. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych to prawdziwi patrioci, są naprawdę związani ze swoim krajem, kochają go i doceniają, większość z nich uważa, że USA to najlepsze miejsce pod słońcem.
9
Nawet w tym wolnym kraju są rzecz, których nie wypada robić nie wolno żartować z terroryzmu, bo to w USA poważny problem, a trauma po ataku na WTC nadal trwa, nie wypada pytać o zarobki ani rozmawiać o poglądach politycznych. Policja w USA jest zupełnie inaczej odbierana przez społeczeństwo niż polska, głównie ze względu na to, że dość skutecznie chroni ona społeczeństwo przez zagrożeniem związanym m.in. z działalnością gangów i dostępnością broni palnej, służby mundurowe mają szerokie uprawnienia, cieszą się społecznym zaufaniem i szacunkiem, zawsze bezwzględnie należy się podporządkować ich poleceniom poza tym policjanci amerykańscy są sympatyczni, pomocni i lubiani.
10
Czasem trudno to zauważyć na pierwszy rut oka, ale amerykańska etykieta przeniesiona jest wprost z Wielkiej Brytanii, dlatego podczas kontaktów z wysoko postawionymi, wpływowymi mieszańcami tego kraju należy zachowywać się w sposób nienaganny, a zostanie to prawdopodobnie zauważone i docenione. Napiwki są w USA obowiązkiem wypada je wręczać wszystkim osobom, które pomagają nam w codziennych czynnościach, szczególnie w hotelach i restauracjach, lista płac jest długa: odźwierny, windziarz, boy hotelowy, pokojówki, kelnerzy, taksówkarz, parkingowy warto wręczyć napiwek innym osobom, które obsługują nas osobiście dłuższy czas, np. fryzjerce czy kosmetyczce, nawet w sieciowych przedsiębiorstwach przy kasie często można znaleźć pojemnik na napiwki.
11
W Stanach bardzo wyraźne są różnice pomiędzy metropoliami a prowincją w największych miastach tego kraju panują bardzo swobodne obyczaje, ludzie są otwarci, bezproblemowi i właściwie nie ma sytuacji, o których można powiedzieć, że nie wypada się tak zachować w małych miasteczkach jest inaczej, ludzie są bardziej przywiązani do tradycji i pruderyjni, bardziej też zwracają uwagę na zachowanie obcych. Przebywając w USA w miejscu publicznym nie wolno jest pić alkoholu, zakaz ten w biednych dzielnicach często obchodzony jest poprzez korzystanie z butelek zapakowanych w przezroczyste torby.
12
Stany Zjednoczone, jak sama nazwa wskazuje, to odrębne jednostki organizacyjne, z własnymi prawami, władzami itp., które jedynie sprzymierzyły się ze sobą dla osiągnięcia korzyści to, co dozwolone jest w jednym mieście, może kilkadziesiąt km dalej być kategorycznie zakazane. W Stanach Zjednoczonych, a szczególnie w dużych miastach, warto korzystać z barów i kupować gotowe jedzenie wyjdzie to z pewnością taniej, a na dodatek się najemy, bo nie ma dla lokali gastronomicznych gorszej obelgi niż opinia, że porcje są skąpe.
13
14
Kanada (ang. i fr. Canada) państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy SaintPierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, ONZ, NAFTA ,Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G7, APEC.
15
Kanada do dziś pozostaje monarchią konstytucyjną, z Elżbietą II jako głową państwa i utrzymuje demokrację parlamentarną. Kanada jest krajem dwujęzycznym i wielokulturowym, w którym na poziomie federalnym obowiązują dwa języki oficjalne: angielski i francuski (w ich kanadyjskich odmianach). Kanada jest państwem uprzemysłowionym i zaawansowanym technicznie, o zróżnicowanej gospodarce w znacznym stopniu uzależnionej od własnych bogactw naturalnych i wymiany handlowej zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi Kanada posiada trwałe i liczne związki.
16
Narodowe symbole Kanady są zaczerpnięte z natury, historii oraz od rdzennych mieszkańców Kanady. Szczególnie znanym kanadyjskim symbolem jest liść klonu, który znajdował się na obecnej i poprzedniej fladze Kanady, na kanadyjskiej monecie i Herbie Kanady. Innymi znanymi symbolami są bóbr, bernikla kanadyjska, nur lodowiec, Monarcha Kanady i Kanadyjska Królewska Policja Konna. Flaga państwowa Kanady jest dziełem kilku osób. Jacques St. Cyr wprowadził do niej stylizowany liść klonowy, George Bist ustalił proporcje, a Gunter Wyszecki ustalił barwy. O ostatecznym wyglądzie flagi zdecydowała 15-osobowa komisja parlamentarna, która stała się formalnym autorem jej projektu. Po długich debatach nowa flaga została zaakceptowana przez parlament. Oficjalnie stała się ona flagą narodową 15 lutego 1965 roku. Dzień ten obchodzony jest jako Dzień Kanadyjskiej Flagi.
17
Pieśń O Canada została skomponowana w 1880 r. przez Calixa Lavallee do słów sędziego Adolphe-Basile Routhier. Obecna wersja angielska oparta jest na tłumaczeniu Roberta Stanleya Weira z 1908 r. Po upływie wieku od swego prawykonania, 1 lipca 1980 r. pieśń O Canada proklamowana została hymnem narodowym. Duże znaczenie przywiązuje się w Kanadzie dla ochrony przyrody, ochronie podlega tu np. aż 400 gatunków ptaków migrujących i ponad 11 mln ha siedlisk przyrodniczych. W sumie ochronie w 3000 obszarów podlega 9 obszaru lądowego państwa. Wśród obszarów chronionych należy wymienić 44 parki narodowe (stan z 2014 r.). Wszystkie parki narodowe zarządzane są przez federalną agencję Parks Canada. Poszczególne prowincje Kanady tworzą i utrzymują liczne parki prowincjonalne.
18
Kanadyjczycy są bardzo czuli na punkcie porównań do USA, podczas pobytu w tym kraju różnice są od razu widoczne, jednak dla przeciętnego mieszkańca któregoś z odległych państw Ameryka Północna to wielki anglojęzyczny obszar dobrobytu. Mieszkańcy tego kraju są patriotami i szczerze go kochają, dlatego nietaktem jest brak odpowiedniego szacunku i zachwytu wobec ich ojczyzny. W Kanadzie językami urzędowymi są angielski oraz francuski, jednak mniejszość posługująca się drugim z nich nie jest zbyt popularna i lubiana, wiec lepiej nie używać tego języka poza prowincją Quebek. Różnorodność kulturowa nie jest w Kanadzie tak ogromna jak w USA, głownie ze względu na trudniejsze warunki naturalne.
19
Kanada to kraj wysportowanych ludzi, kochających swoją dziką przyrodę, którzy chętnie korzystają z uroków weekendowych wypadów w góry i możliwości spędzania czasu z rodziną na świeżym powietrzu. Kanada to połączenie wielu różnych wpływów i kultur Eskimosi, rodowici Indianie i napływowa ludność europejska, mimo nieprzyjaznego klimatu, znalazła tu swoje miejsce na ziemi. Kanada to kraj traperów, myśliwych, pionierów, ludzi odważnych i nieugiętych, którzy, na co dzień walczą z nieprzyjazną naturą, próżno tu szukać mazgajów i ciamajd. W związku z odległościami, jakie dzielą poszczególne domostwa i gospodarstwa, kontakty towarzyskie są tu mniej intensywne, niż w Stanach Zjednoczonych, jeśli jednak chodzi o przyjaźnie, to są prawdziwe i często przypieczętowane wieloma wspólnymi przygodami.
20
Kanadyjczycy są bardziej powściągliwi niż Amerykanie, pod tym względem można ich porównać inaczej do Brytyjczyków, dlatego w kontaktach z nimi warto uważać na słowa, ton głosu, a także głośność rozmowy. W Kanadzie w cenie jest punktualność mieszkańcy tego kraju cenią swój czas i nadużywanie go poprzez spóźnialstwo nie jest dobrze widziane, a w skrajnych przypadkach uznane może być za lekceważące i obraźliwe. Nietaktem jest zapytanie Kanadyjki o jej stan cywilny, Kanada bardziej przypomina Wielką Brytanię lub Francję, generalne zastosowanie mają tu zasady savoir- vivreu i zwyczaje kraju, którego wpływy przeważają na danym obszarze. Stolica- Toronto
21
22
Meksyk to kraj latynoski specyficzna mentalność tutejszych mieszkańców powoduje, że każdy będzie czuł się w tym kraju swobodnie. Warto jednak wiedzieć o kilku lokalnych obyczajach, które dla Europejczyka mogą być nieoczywiste. Meksyk (hiszp. México, nah. Mēxihco), oficjalnie Meksykańskie Stany Zjednoczone (hiszp. Estados Unidos Mexicanos) kraj wAmeryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
23
W Meksyku każdy będzie odpowiadać twierdząco na Twoje pytania i prośby, bo nie wypada odmawiać gościom, pamiętaj, ze może to rodzic sporo nie porozumień, bo zazwyczaj nie zobowiązuje Meksykanów do przestrzegania tego typu grzecznościowych zobowiązań. Nie należy krytykować żadnego aspektu życia Meksykanów, ich kraju, itp. nawet nieuzasadnione wątpliwości będą budzić niesmak, gdy wypowiadane będą przez obcokrajowca. Zwyczajem w Meksyku są niewielkie napiwki pozostawione przy każdej możliwej okazji, właściwie każda usługa wymaga takiej dodatkowej gratyfikacji, zwyczajową kwotą tego typu podarków jest 1 dolar w wypadku drobnych usług i proporcjonalnie więcej, gdy rachunek jest wyższy, naprawdę nie warto na tym oszczędzać
24
Meksyk to kraj ultrakatolicki, chociaż w porównaniu z Europą tutejsza religijność wydaje się być bardziej kolorowa i świąteczna, a przeżywanie rozciąga się na całość życia Meksykanów. Największym kultem otoczona jest w tym kraju Matka Boska z Guadelupe, która ukazała się w tym kraju w XVI w. ubogiemu Indianowi, kończąc hiszpańskie pogromy rodowitych mieszkańców kontynentu i dając początek ich chrystianizacji. Szczególnie na prowincji katolicyzm zawiera wiele elementów pogańskich, które zostały przez misjonarzy obdarzone nowym, chrześcijańskim znalezieniem i przetrwały przez wiele wieków w tamtejszej obyczajowości i tradycji.
25
Praktycznie wszędzie w Meksyku płacić można dolarami, które na równi z oficjalną walutą kraju peso stanowią środek płatniczy w Meksyku, trzeba jednak pamiętać, że przelicznik jest dość niekorzystny, więc bardziej opłaca się wymienić pieniądze w kantorze. Meksykanie wielką uwagę zwracają na buty zawsze muszą być one czyste i lśniące, bez względu na to, jak wygląda i kosztuje reszta stroju, stąd w kraju zawód czyścibuta to popularna profesja, każdorazowe skorzystanie z ich usług, to wydatek około 1, 5 dolara. Mężczyźni w Meksyku witają się, podając sobie dłonie, Kobiety całując się w policzek.
26
Meksykańska fiesta to zabawa otwarta dla wszystkich, szczególnie, jeśli świętowani nie dotyczy prywatnych okazji, a związane jest z obchodami świąt religijnych lub lokalnych rocznic. W Meksyku zawsze za pomoc w jakiejkolwiek sprawie należy podziękować i życzyć w Meksykaninowi przy tym miłego dnia. Najbardziej charakterystycznymi elementami tutejszej kultury są: wąsy, kapelusze sombrero, muzyka mariachi oraz ogromna chęć do wspólnego świętowania przy każdej możliwej okazji. Punktualność nie jest narodową cechą mieszkańców Meksyku zdarzyć się może, że autobus nie pojawi się zgodnie z rozkładem, a na umówionym spotkaniu pojawimy się tylko my.
27
Samotne kobiety, szczególnie turystki powinny przygotować się na zaczepki i adorację, najprostszym sposobem na pozbycie się adoratorów jest niezwracanie na nich uwagi, jakiekolwiek próby rozmów czy pouczeń odniosą skutek odwrotny. W Meksyku dość często zdarzają się lokale przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn, wiec w mieszanym lub tylko damskim gronie trzeba uważnie je wybierać. Meksyk nie jest krajem zamożnym koniecznie trzeba o tym pamiętać podczas wizyty tutaj, cenne przedmioty pozostawiane bez opieki kuszą, a obnoszenie się z bogactwem jest jak zaproszenie dla przestępców.

Mogą Cię zainteresować

Z biegiem Wisły - Slajd 1

Z biegiem Wisły

Z biegiem Wisły
Strefy różniące się oświetleniem na Ziemi - Slajd 1

Strefy różniące się oświetleniem na Ziemi

Strefy różniące się oświetleniem na Ziemi
Pustynie - Slajd 1

Pustynie

Pustynie
Z czego zbudowana jest Ziemia - Slajd 1

Z czego zbudowana jest Ziemia

Z czego zbudowana jest Ziemia

O stronie

Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli. Tylko w naszym vortalu znajdziesz ogrom wiedzy przedstawiony na slajdach prezentacji. Dzięki nam łatwiej przygotujesz się do lekcji czy odrobisz zadanie domowe. Prezentacje podzielone są na kategorię aby łatwiej było Ci odnaleźć to czego szukasz. Nazwy kategorii odpowiadają nazwą przedmiotów szkolnych. Dzięki nam zapomnisz czym jest pracochłonne przygotowywanie prezentacji i ściągniesz "gotowca".

Ostanio dodane

2017 © Wszystkie prawa zastrzeżone

Używamy plików cookies, aby dostosować zawartość strony do Twoich preferencji i oczekiwań oraz zapewnić Ci wygodę podczas przeglądania strony www. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Co to są ciasteczka?