Wiedza o społeczeństwie

Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo?

6 lat temu

Zobacz slidy

Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 1
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 2
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 3
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 4
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 5
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 6
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 7
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 8
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 9
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 10
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 11
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 12
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 13
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 14
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 15
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 16
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 17
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 18
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 19
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 20
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 21
Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo? - Slide 22

Treść prezentacji

Slide 1

Czy Polacy są zróżnicowani kulturowo?

Slide 2

Zróżnicowanie kulturowe Przed II wojną światową Polska była państwem wielonarodowościowym, 36 obywateli stanowili przedstawiciele mniejszości narodowych. Obecnie Polska jest uznawana za jednolity narodowościowo i wyznaniowo kraj.

Slide 3

Mniejszości narodowe Przynależność do mniejszości narodowych deklaruje dziś jedynie 2,5 społeczeństwa. Na obszarze Polski mieszkają przedstawiciele 9 mniejszości narodowych: Niemcy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Czesi, Słowacy, Ormianie, Żydzi oraz 4 mniejszości etniczne: Karaimi, Łemkowie, Romowie i Tatarzy.

Slide 4

Mniejszości narodowe Rozmieszczenie mniejszości narodowych i etnicznych na terytorium Polski jest zróżnicowane. Niemcy zamieszkują głownie województwa: opolskie, śląskie i warmińsko-mazurskie oraz pomorskie i zachodnio-pomorskie. Litwini, Ukraińcy czy Białorusini, Tatarzy zamieszkują pogranicze na wschodzie kraju. Pozostałe grupy są rozproszone dość równomiernie na całym terytorium Polski.

Slide 6

Struktura wyznaniowa Zdecydowanie większość polskiego społeczeństwa (aż 95) to katolicy, głownie wyznawcy Kościoła Rzymskokatolickiego i jest to jeden z najwyższych odsetków w Europie. W Polsce wyróżnia się trzy obrządki w obrębie Kościoła Katolickiego: rzymskokatolicki (łaciński), greckokatolicki (bizantyjsko-ukraiński), starokatolicki.

Slide 7

Ważne miejsce na mapie polskiego katolicyzmu zajmują sanktuaria maryjne. Najważniejsze z nich to: Jasna Góra (Częstochowa), Licheń, Święta Lipka, Sanktuarium maryjne w Ludźmierzu.

Slide 8

Sanktuaria Maryjne w Licheniu i na Jasnej Górze

Slide 9

Struktura wyznaniowa Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest drugim pod względem liczebności Kościołem w Polsce . Wyznawcy zamieszkują w przeważającej części obszar Polski wschodniej (głównie województwo podlaskie).

Slide 10

Ważnymi miejscami dla wyznawców Prawosławia w Polsce są: Święta Góra Grabarka z monasterem i cerkwią Przemienienia Pańskiego, Monaster św. Onufrego w Jabłecznej.

Slide 11

Monastery w Jabłecznej i na Górze Grabarce

Slide 12

Struktura wyznaniowa Protestantyzm w Polsce reprezentowany jest przez większość tradycji wyznaniowych istniejących w świecie. Łączna liczba wyznawców Kościołów protestanckich w Polsce wynosi ok. 160 tys. wiernych (w tym ewangelicy ok. 85 tys., zielonoświątkowcy ok. 35 tys., pozostali ewangeliczni chrześcijanie ok. 27 tys., adwentyści i inne grupy ok. 15 tys.), co czyni protestantyzm trzecim, po katolicyzmie i prawosławiu, największym kierunkiem religijnym w Polsce. Oficjalnie na terenie kraju działa ponad 80 protestanckich związków wyznaniowych, najliczniej występują w Polsce południowej (województwo śląskie, dolnośląskie i opolskie).

Slide 13

Ewangelicki Kościół Pokoju w Świdnicy

Slide 14

Struktura wyznaniowa Muzułmanie stanowią w Polsce niewielką grupę. Największe skupisko wyznawców islamu znajduje się w północnowschodniej Polsce, gdzie żyją potomkowie Tatarów. Aktualny napływ imigrantów z Bośni, Czeczenii, Iraku oraz innych regionów, wpływa na wzrost liczby wyznawców islamu w kraju.

Slide 15

Meczet w Bohonikach

Slide 16

Struktura wyznaniowa Do II wojny światowej obszar Polski zamieszkiwała duża grupa wyznawców judaizmu (około 10-12). Aktualnie wyznawcy judaizmu stanowią niewielki odsetek w strukturze wyznaniowej kraju i mieszkają głównie w dużych miastach (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław).

Slide 17

Synagoga Stara w Krakowie

Slide 18

Zróżnicowanie kulturowe Wisły

Slide 19

Wisłę zamieszkują górale śląscy. Według aktualnych danych miasto liczy 11 290 mieszkańców posiadających obywatelstwo polskie. Społeczność tę charakteryzuje silna zasiedziałość wiślańskich rodów góralskich, co widoczne jest w funkcjonowaniu dużych grup tych samych nazwisk np. - 1 058 osób o nazwisku Cieślar (9,3) - 765 osób o nazwisku Pilch (6,7) - 411 osób o nazwisku Bujok (3,6) - 374 osób o nazwisku Czyż (3,3) - 366 osób o nazwisku Szalbot, Szalbót (3,2).

Slide 20

Wisła jest miejscowością wyjątkową na mapie Polski, ponieważ działają tu wierni 13 różnych kościołów i związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich. Wisła jest jednym z największych ośrodków luterańskich w Polsce i jedynym miastem, w którym ludność tego wyznania stanowi większość. Wierni Kościoła Ewangelicko Augsburskiego stanowią ok. 50 społeczności, Kościoła Rzymsko Katolickiego ok.30. Resztę stanowią mniej popularne konfesje, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego itp. Na terenie miasta znajduje się 5 kościołów ewangelickich, 5 kościołów katolickich i 4 świątynie innych wyznań.

Slide 21

Budynki kościołów i zborów W Wiśle

Slide 22

Bibliografia www.luteranie.pl www.episkopat.pl www.orthodox.pl www.mzr.pl www.jewish.org.pl www.wikipedia.org kościoły i związki wyznaniowe w Polsce www.wisla.pl Czyż R., Pasek Z.: Monografia Wisły. Kościoły i wspólnoty religijne Wisły. 2008, Wisła Wyznania religijne. Stowarzyszenie narodowe i etniczne w Polsce. 2009, GUS Warszawa Uliszak R., Wiedermann K.: Oblicza geografii., 2012, Nowa Era. Warszawa Stasiak J. Zaniewicz Z.: Geografia., 2006, OPERON, Gdynia

Dane:
  • Liczba slajdów: 22
  • Rozmiar: 3.27 MB
  • Ilość pobrań: 66
  • Ilość wyświetleń: 5242
Mogą Cię zainteresować
Czegoś brakuje?

Brakuje prezentacji,
której potrzebujesz?

Nie znalazłeść potrzebnej prezentacji multimedialnej? Wypełnij formularz a my zrobimy to za Ciebie i poinformujemy mailowo. Wszystko w mniej niż 24 godziny!

Znajdziemy prezentację
za Ciebie